شاید برای شما جالب باشد که بدانید لباس زیر از کجا آمد و چگونه تبدیل به یکی از مهم‌ترین پوشش‌های هر روزه‌ی آدمیان شد، باید بگوییم هیچ‌چیز آن‌طور که فکر می‌کنید نبوده است. در این مقاله  از مجله ارنیکا درباره‌ی تاریخچه‌ لباس زیر مردانه صحبت خواهیم کرد

در حال حاضر لباس‌های زیر مختلف با جنس‌های متفاوت در بازار وجود دارد و فرد در هنگام خرید با گزینه‌های فراوانی رو به رو است. از طرفی انتخاب لباس زیر مناسب بدون خرید کردن آن تقریباً غیر ممکن است، بنابراین در این مقاله سعی داریم تا با برشمردن انواع مختلف لباس زیر مناسب برای استایل‌ها و انواع مختلف پوشش و بررسی مواد مختلف سازنده‌ی آن‌ها راهنمای مناسبی برای انتخاب بهترین نوع لباس زیر ارائه دهیم.

 

همچنین بخوانید:

چگونه  مناسب‌ترین لباس زیر پسرانه را انتخاب کنیم؟

تاریخچه‌ لباس زیر

در دوران ماقبل از تاریخ، مردان یک تکه چرم را که امروز به نام لنگ می‌شناسیم دور خود می‌پیچیدند تا از آن‌ها در هنگام حضور در طبیعت محافظت کند، فراعنه‌ی مصر هم همین پوشش را داشتند و مردان اسکاتلندی هم از دامن مخصوص خود یعنی کیلت (kilts) برای پوشش استفاده می‌کردند. به تدریج این نوع پوشش به پوشش معمولی برای مردان و البته زنان تبدیل شد و همه باید در طول روز آن را به تن می‌داشتند.

با گذشت زمان، لباس زیر به دومین لباسی که باید زیر لباس‌های دیگر پوشیده شود، تبدیل شد. در حقیقت پوشیدن لباس زیر باعث شد که تعداد دفعات شستشوی شلوارها و دیگر لباس‌ها کاهش یافته و عمر آن‌ها نیز به این وسیله طولانی‌تر شود. از طرفی دیگر خرید یک لباس زیر دیگر بسیار مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر از خرید یک شلوار است.

 

در قرن پانزدهم میلادی پوششی تحت عنوان ذکر پوش یا Codpiece به لباس‌های مردانه راه پیدا کرد که در حقیقت کیسه‌ای بود که به جلوی خشتک شلوار مردان متصل می‌شد و ناحیه‌ی تناسلی مردان را می‌پوشاند. این لباس در سبک لباس پوشیدن مردان آن زمان جایگاه بسیار برجسته‌ای داشت و برای پنهان کردن دکمه‌های شلوار و همچنین حجم برجستهٔ دستگاه تناسلی مردان مورد استفاده قرار می‌گرفت.  از طرفی به دلیل جنس خاص و ویژه‌ی شلوارهای آن زمان و دشوار بودن تعویض آن‌ها، برای راحتی در هنگام قضای حاجت این وسیله جایگاه ویژه‌ای داشت. مردان طبقه‌ی اشرافی هم‌چون هنری هشتم هم از ذکرپوش‌هایی با تزئینات خاص استفاده می‌کردند.

 

پیدایش شورت مردانه‌ی پادار (Boxer)

در ادامه روند پیدایش لباس زیر مردانه، مردان یک لباس تنگ که تا سر زانو می‌رسید را زیر لباس‌های خود می‌پوشیدند. تا این‌که در اواسط دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی یک کمپانی به نام اورلست (Everlast) تصمیم گرفت که شورت‌های چرمی ورزشکاران کشتی کج را با جایگزین کردن یک بند پلاستیکی اندکی راحت‌تر کند. از این تغییر می‌توان به عنوان آغازی بر پیدایش شورت‌های مردانه‌ی پادار (Boxer) نام برد. با این همه در آن زمان استقبال چندانی از این شورت‌های تازه نشد و مردان کماکان ترجیح می‌دادند از آن پوشش‌های سرهمی در زیر لباس‌های خود استفاده کنند.

پیدایش شورت مردانه‌ی اسلیپ (Brief)

در سال ۱۹۳۴ مردی به نام آرتور نیبلر (Arthur Kneibler) از شرکت Coopers, Inc کارت پستالی از دوست صمیمی خود در فرانسه دریافت کرد. بر روی این کارت پستال تصویر مردی دیده می‌شد که یک مایو شنا با استایل بیکینی بر تن داشت. نیلبر با دیدن این عکس به فکر طراحی لباسی افتاد که مردان بتوانند از آن به عنوان لباس زیر استفاده کنند. او لباس زیر خود را شورت جاکی (Jockey) نامید.

در سال ۱۹۳۵ فروشگاه زنجیره‌ای مارشال فیلدز (Marshall Fields) در شهر شیکاگو آمریکا شورت‌های جاکی را عرضه کرد و در کمال شگفتی این محصول در روز اول عرضه تماما به فروش رسید. بعد از آن بود که مردان تصمیم گرفتند تا شورت‌های پاداری که پیش از این طراحی شده بود را هم امتحان کنند. تا پایان دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی شورت‌های پادار (Boxer) و اسلیپ (Brief) به صورت کامل جایگزین لباس‌های زیر سرهمی شدند. از طرفی شورت‌های جاکی آن چنان محبوب شدند که نیلبر در سال ۱۹۷۱ نام کمپانی خود را از Coopers, Inc  به Jockey  تغییر دارد.

از دهه‌ی ۱۹۷۰ تا آغاز دهه‌ی ۱۹۸۰ صنعت تولید لباس‌های زیر وارد مرحله‌ی جدیدی شد. در آن زمان طراحان مدی هم‌چون کلوین کلاین (Calvin Klein) لباس‌های زیر طراحی شده‌‌ی خود را در معرض نمایش قرار دادند. در حال حاضر برند کلوین کلاین یکی از شناخته شده‌ترین برندهای حتضر در صنعت لباس زیر است.

لباس‌های زیر مردانه هم اکنون در طرح‌ها و طراحی‌های مختلف دیده می‌شوند. در این میان کمپانی جو باکسر (Joe Boxer) لباس‌های زیر مردانه‌ای با طرح‌های کمدی و خنده‌دار ارائه می‌دهد. در سال ۱۹۸۵ کمپانی جو یاکسر لباس‌های زیر مردانه‌ای با طرح صورتک خندان زرد رنگ و اسکناس‌های صد دلاری آمریکا عرضه کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. این موفقیت به مذاق وزارت دارایی آمریکا خوش نیامد و از کمپانی شکایت کرد.

بعد از آن و در طی دهه‌های اخیر، پیشرفت صنعت لباس زیر به مواد استفاده شده برای تولید آن‌ها بدون هیچ ابداع خاصی محدود شد. نکته جالب در این میان این است که در سال ۲۰۰۸ آلن گرینزپن (Alan Greenspan) اعلام کرد که صنعت لباس زیر مردانه بهترین شاخص برای سلامت اقتصاد آمریکا است. زمانی که وضعیت اقتصادی مناسب نباشد، مردان دست از خرید لباس زیر نو برخواهند داشت. در آن زمان برخی از منتقدین با دیده‌ی تمسخر به این نظریه نگاه کردند، ولی به صورت کاملا مشخصی در زمان رکود اقتصادی، فروش لباس زیر مردانه هم کاهش پیدا کرد.

 

نگاهی به انواع مختلف لباس زیر مردانه امروزی

لباس‌های زیر در طرح‌ها و استایل‌های مختلف عرضه می‌شوند. بسیاری از مردان صرف نظر از فعالیتی که انجام می‌دهند، تنها یک نوع لباس زیر را انتخاب کرده و تنها آن را بر تن می‌کنند. برخی از مردان راحتی و امن بودن شورتهای اسلیپ را دوست دارند و برخی دیگر حس آزادی شورت‌های پادار را ترجیح می‌دهند. در این میان گروهی از مردان شورت‌های پادار اسلیپ را انتخاب می‌کنند. در این میان اسلیپ‌های فانتزی موسوم به g-strings هم طرفداران خاص خود را دارد. با این‌همه در حال حاضر ۹۰ درصد لباس‌های زیر به فروش رفته، متعلق به دسته‌ی شورت‌های اسلیپ و شورت‌های پادار اسلیپ است. ولی از آن‌جایی که تمام مردان به لباس‌های زیر احتیاج دارند، آمار مربوط به ده درصد باقی‌مانده هم عدد بزرگی است.

 

مجله تولیدی ارنیکا

 1.  از گالری محصولات لباس زیر تولیدی ارنیکا دیدن بفرمایید

لباس‌های زیر پادار (Boxer)

مناسب برای پوشیدن به همراه شلوارهای پارچه‌ای پیله‌دار و خواب

شورت‌های پادار گشاد هستند و در قسمت جلویی آن‌ها دکمه وجود دارد. یک کش پلاستیکی پهن هم در قسمت کمر این گونه از لباس زیر وجود دارد.

شورت پادار یا باکسر
شورت پادار یا باکسر

مزایا:

 • گشاد هستند و هوا به خوبی در آن‌ها جریان دارد.
 • معمولا از جنس کتانی دارند.
 • امکان استفاده از آن‌ها برای مدت زمان طولانی وجود دارد.
 • در زمان خوابیدن انتخاب مناسبی هستند.

معایب:

 • در زیر لباس جمع می‌شوند.
 • از آن‌جایی که بسیار پارچه‌ای هستند، برای پوشیدن در زیر شلوارهای جین و شلوارهای تنگ‌تر مناسب نیستند.
 • کش دور کمر این گونه از لباس‌های زیر با پارچه‌ی کتانی خود لباس پوشیده شده است و همین مسئله باعث می‌شود که از راحتی لباس کاسته شود.
 • برای همه‌ی فعالیت‌های فیزیکی روزانه مناسب نیست.

لباس‌های زیر اسلیپ (Briefs)

این گونه از لباس‌ها به واسطه‌ی کش دور کمر مخصوص، فاقد پوشش در ناحیه‌ی ران پا و پوشش مینیمال‌شان شناسایی می‌شوند. در این گونه از لباس‌های زیر یک برش وی شکل دیده می‌شود که باعث راحتی بیش‌تر در لباس می‌شود. لباس‌های زیر اسلیپ در میان سایر انواع لباس‌های زیر اصلا در زیر شلوار جمع نمی‌شوند و بسیار برای مردانی که شلوارهای تنگ‌تر با فاق کوتاه‌ را برای پوشش خود انتخاب می‌کنند، مناسب هستند. به دلیل سازگاری نوع طراحی لباس با فرم بدن مردانه، لباس‌های زیر اسلیپ برای مردانی که بیش‌تر فعالیت‌های خود را به صورت نشسته انجام می‌دهند، بسیار مناسب هستند.

شورت اسلیپ - لباس زیر مردانه
شورت اسلیپ

مزایا:

 • برای پوشیدن زیر شلوارهای جین بسیار مناسب هستند.
 • اگر فرد در طول روز، بسیاری از فعالیت‌های خود را در حالت نشسته انجام می‌دهد این نوع از لباس‌های زیر برای او مناسب هستند.
 • در زیر لباس جمع نمی‌شود.
 • باعث می‌شود تا پاها بلندتر از اندازه‌ی واقعی دیده شوند.

معایب:

 • ظاهری قدیمی و از مد افتاده دارند.
 • تاکید خاصی بر روی نشان دادن خصوصیات هیکل فرد دارد.

لباس‌های زیر پادار اسلیپ (Boxer brief)

این نوع از لباس زیر در واقع ترکیبی از دو لباس زیر اسلیپ و پادار است. شورت پادار اسلیپ به مانند شورت پادار ران‌ها را می‌پوشاند و هم‌چون شورت اسلیپ دارای برش وی شکل در جلوی آن است. این نوع از لباس‌های زیر برای فعالیت‌های فیزیکی بسیار مناسب هستند و حتی اگر فرد از نظر ظاهری هیکل مناسبی هم نداشته باشد، این نوع لباس‌های زیر را می‌تواند به عنوان پوشش خود استفاده کند، زیرا که تا حد زیادی با این گونه از لباس زیر اشکالات اندامی فرد پوشیده می‌شود.

لباس‌های زیر پادار اسلیپ (Boxer brief) - لباس زیر مردانه
لباس‌های زیر پادار اسلیپ (Boxer brief)

مزایا:

 • می‎توان در زیر انواع شلوارها آن‌ها را بر تن کرد.
 • برای فعالیت‌های ورزشی بسیار مناسب هستند.

معایب:

 • نسبت به شورت‌های اسلیپ برای نشستن طولانی مدت مناسب نیستند، از طرفی به نسبت شورت‌های پادار کم‌تر در زیر لباس جمع می‌شوند.

لباس‌های زیر اسلیپ فانتزی

برخی از مردان که هیکلی تراشیده و ورزشکاری دارند تمایل به استفاده از لباس‌های زیر فانتزی دارند که در سه نوع bikini ،  thong و g-string در بازار لباس‌های زیر وجود دارد.  این مدل از لباس‌های زیر معمولا جنسی نایلونی دارند و به دلیل متریالی که برای ساخت آن‌ها استفاده شده، از دیگر انواع لباس‌ها گران‌تر هستند.

مزایا:

 • در زیر لباس اصلا جمع نمی‌شوند.

معایب:

 • بند نازک آن‌ها ممکن است چندان راحت نباشد.
 • به سختی می‌توان در بازار آن‌ها را پیدا کرد.

انتخاب رنگ مناسب برای لباس زیر مردانه

امروزه لباس‌های زیر مردانه در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی در بازار وجود دارند و متداول‌ترین رنگی که افراد تمایل به استفاده از آن‌ها دارند، رنگ سفید است.

از آن‌جایی که رنگ و طرح لباس زیر مردانه در زیر شلوارهای تیره یا شلوارهای جین دیده نمی‌شود، فرد مختار است تا هر رنگی را که تمایل دارد به عنوان لباس زیر خود انتخاب کند. ولی در فصل‌های گرم سال از آن‌جایی که افراد شلوارهای نازک‌تر و اغلب رنگ روشن بر تن می‌کنند، انتخاب لباس‌های زیر با رنگ تیره انتخاب مناسبی نیست. بهتر است در این مواقع از لباس‌های زیری که رنگ آن‌ها نزدیک به پوست بدن است، استفاده کرد.

از دست ندهید:

پنج قانون برای انتخاب یک زیرپوش مردانه عالی| قسمت اول: استایل خود را مدیریت کنید.


مجله تولیدی ارنیکا

 1.  از گالری محصولات لباس زیر تولیدی ارنیکا دیدن بفرمایید

جنس استفاده شده در لباس زیر مردانه

همان‌گونه که گفته شد، لباس‌های زیر مردانه در شکل‌ها و با طراحی‌های متنوعی در بازار وجود دارند. متریالی که برای ساخت لباس‌های زیر به کار می‌رود، بر راحتی و طول عمر لباس تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این متریالی که برای ساخت آن‌ها استفاده شده هم متفاوت و متنوع است. بسیاری از مردان لباس‌های زیر کتانی را انتخاب می‌کنند. استفاده از کتان به عنوان یک ماده‌‌ی طبیعی برای ساخت لباس زیر باعث می‌شود که هوا به راحتی در لباس جریان داشته و لباس قدرت جذب بالایی داشته باشد. از طرفی دیگر لباس‌های زیر کتانی به راحتی شسته می‌شوند. ولی از طرفی لباس‌های زیر کتانی به راحتی چروک می‌شوند و رنگ آن‌ها هم ثابت نخواهد بود و به مرور زمان هم لطافت و نرمی پارچه از بین خواهد رفت.

علاوه بر کتان امروزه از پارچه‌های لنین و تکنولوژی‌های جدیدتر مانند میکرو فیبر هم برای تولید لیاس‌های زیر استفاده می‌شود.

 

احتمالا این مقاله برای شما مفید باشد:

“لباس زیر شما، سلامت شما” – قسمت اول: آیا جنس پارچه لباس زیر اهمیت دارد؟

 

چه لباس زیری را باید بخرید؟

پاسخ به این سوال بسیار شخصی است، شما باید بر اساس نوع پوشش مخصوص به خود، راحت‌ترین مدل لباس زیر را انتخاب کنید. با گذشت زمان و در طول سال‌های جاری صنعت لباس زیر توسط برندهای مختلفی تسخیر شده است، این برندها با ارائه لباس زیرهایی در قیمت‌های مختلف، وعده می‌دهند که بهترین لباس با بهترین کیفیت را ارائه می‌دهند.

 

نتیجه گیری:

در پایان باید به این نکته توجه کنید که راحتی یکی از اصول اصلی و مهم در انتخاب لباس زیر مردانه است. در حال حاضر صدها برند تولید کننده‌ی لباس زیر مردانه در بازار فعالیت دارند که هر فردی با هر وضعیت مالی می‌تواند لباس زیر مناسب و دلخواه خود را پیدا کند.

منبع: gentlemansgazette

 

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

هم اکنون با شماره تلفن:۳۵۵۵۰۳۲۱ ۰۴۱ تماس حاصل فرمایید تا با بخش فروش سایت ارنیکا در مورد نحوه‌ی خرید، قیمت، جنس و زمان تحویل محصولات لباس زیر تولیدی ارنیکا صحبت کنید. یا با ورود به صفحه‌ی “تماس با ما”  از طریق ایمیل یا تلفکس نسبت به برقراری تماس اقدام فرمایید. سایت ارنیکا برای شما لذت یک خرید عالی  را فراهم می‌کند. همین حالا به جمع خانواده‌ی مشتریان ثابت محصولات ارنیکا بپیوندید.

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

پنج × پنج =

همچنین بررسی کنید

معرفی انواع لباس زیر مردانه

لباس زیر مردانه یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید  آقایان در لباس پوشیدن به آن توجه داش…