عروسک‎های کاغذی تکنیک با حالی برای تقویت قوه تخیل کودکان شماست که به آسانی برای استفاده در مناسبات خود با تا زدن و برش دادن یک تکه کاغذ تهیه می‌شود. با مجله ارنیکا همراه باشید.
با یادگیری ساخت زنجیره‌ای از عروسک‌های کاغذی در مناسبت‌های خاص برای خودتان اشکال مختلفی را به صورت زنجیره وار طراحی کرده و اتاق خود را به کمک آن‌ها تزیین نمایید.
شما می‌توانید این آموزش را به همراه خانواده خود، همکلاسیها یا به طور کلی در قالب یک گروه انجام داده و از اوقات خود لذت ببرید؛ همچنین در صورتی که وسایل موردنیاز توسط سرگروه یا والدین تهیه گردد، این کاردستی میتواند یک پروژه گروهی سریع و آسان برای کودکان نیز باشد.

همچنین بخوانید:

آموزش ساخت عروسک دست ساز
در این کاردستی، ما از تقارن برای ساخت زنجیره خود استفاده میکنیم. در ادامه به آموزش مراحل ساخت زنجیره عروسک‌های کاغذی می‌پردازیم:

مرحله اول ساخت عروسک‌های کاغذی : آماده سازی

ابتدا یک دور کامل آموزش عروسک‎های کاغذی را مطالعه کرده و تمامی وسایلی را که برای ساخت این کاردستی نیاز دارید تهیه نمایید. در صورتی که قصد انجام این کار به صورت گروهی را دارید، می‌توانید برای انجام سریعتر، پیش از شروع کار کاغذ‌های مستطیلی شکل خود را به تعداد اعضای گروه برش زده و آماده کنید.
ممکن است بخواهید عروسک‌های خود را در اشکال مختلفی طراحی کنید؛ در تصویر پایین چند نمونه مختلف از عروسک‌ها را مشاهده میکنید که می‌توانید از آن‌ها برای تهیه کاردستی خود الگوبرداری نمایید. (لینک تصویر در قدم اول مطلب اصلی)

آموزش عروسک‎های کاغذی

مرحله دوم: بریدن برگه‌های کاغذ

یک یا چند برگه کاغذ (به تعداد اعضای گروه) در ابعاد 11 در 30 سانتی متر برش دهید. در صورتی که برای کار خود از کاغذ A4 استفاده میکنید، با نصف کردن هر کاغذ A4 از وسط می‌توانید دو کاغذ در چنین ابعادی ایجاد نمایید.
نکته: در صورتی که قصد استفاده از کاغذ‌های ضخیم تر را دارید، برای اینکه هنگام برش به علت ضخامت زیاد به مشکل بر نخورید، می‌توانید دو کاغذ اصلی در ابعاد 11 در 15 تهیه کرده و پس از اتمام کار، دو زنجیره را به یکدیگر بچسبانید.

 

مرحله سوم: تا کردن کاغذ

 • در این مرحله از ساخت عروسک‎های کاغذی شما باید کاغذ خود را به هشت قسمت مساوی و حالت آکاردئونی در بیاورید. برای انجام این کار، مطابق شکل مراحل زیر را انجام دهید:
  ابتدا کاغذ خود را از وسط تا کرده طوری که دو سر آن روی هم قرار گیرند.
  یکی از گوشه‌های کاغذ را تا کرده و به سر دیگر برسانید؛ سپس کاغذ را برگردانده و این کار را برای سمت دیگر آن نیز انجام دهید.
  در مرحله بعد، لایه بالایی کاغذ خود را (در این مرحله کاغذ شما دو سمت دارد و شما باید عمل تا کردن را از سمتی انجام دهید که کاغذ شما دارای دو قسمت دولایه است.) به سمت تای مرکزی تا کرده و سر آن را روی تای وسط قرار دهید، سپس کاغذ را برگردانده و این کار را برای سمت دیگر نیز انجام دهید.
  در این مرحله، تای مرکزی کاغذ خود را مانند کتاب از وسط باز کنید. در این حالت، در هر سمت تای مرکزی سه لایه وجود داشته و در قسمت وسط نیز یک لایه دیگر موجود است.
  بخش سه لایه را به سمت خط تای مرکزی تا کرده و این کار را برای سمت دیگر نیز انجام دهید.
  در مرحله آخر، قسمت تای مرکزی را به سمت مخالف تا کرده و فرآیند تا کردن کاغذ خود را به اتمام برسانید.

آموزش ساخت عروسک‎های کاغذی
مرحله 4: کشیدن طرح عروسک

در این مرحله، طرح عروسک دلخواه خود را روی یکی از لایه‌های کاغذ (مطابق شکل) پیاده سازی کنید. دقت داشته باشید که شما باید تنها نیمی از شکل عروسک را بکشید به گونه‌ای که خط وسط بدن او به سمت قسمت تا خورده کاغذ و دست او در سمت لبه کاغذ قرار گیرد. برای تشکیل زنجیره، دست عروسک شما باید تا لبه کاغذ ادامه پیدا کند.

مراحل ساخت عروسک‎های کاغذی

مرحله 5: بریدن شکل عروسک

لایه‌های کاغذ تا شده خود را روی هم گرفته و شکل عروسک خود را برش دهید. دقت داشته باشید که خط تقارن عروسک خود را در قسمت تای کاغذ برش نزنید. پس از برش زدن، تای کاغذ را باز کنید تا زنجیره عروسک‌های شما نمایان شود.

شما می‌توانید به کمک این تکنیک و به کار گیری خلاقیت خود اشکال و زنجیره‌های بسیار جالبی را طراحی کنید.

منبع:

https://www.auntannie.com/fridayfun/Dollchain

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در درخانه بمانیم

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

شانزده − پنج =

همچنین بررسی کنید

معرفی انواع لباس زیر مردانه

لباس زیر مردانه یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید  آقایان در لباس پوشیدن به آن توجه داش…