اگر به باشگا‌ه‌های پرورش اندام بروید کمابیش نام استانوزولول به گوشتان خورده است، گرچه بیشتر سعی یک ورزشکار باید بر این باشد که بر اساس سعی و تلاش و مرارت در تمرین‌ها به اندام دلخواه برسد ولی گاه حرص زودتر رسیدن به نتیجه، به دست آوردن فرم دلخواه بدنی، افزایش سریع عضلات و … سبب می‌شود که بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان این حوزه به مصرف مواد دارویی  روی بیاورند ولی استانوزولول چیست؟

 

در جواب باید بگوییم که   استانوزولول ( stanozolol )  یک دارو است که اغلب به نام  وینسترول  شناخته می‌شود. این داروها اغلب به صورت قرص‌های خوراکی یا تزریق ماهیچه‌ای در دسترس هستند. لازم به ذکر است که فرم خوراکی به‌طور منظم دریافت می‌گردد ولی فرم تزریقی آن به‌صورت تدریجی استانوزولول را آماده و مهیا می‌کند.

 

استانوزولول درواقع یک استروئید آنابولیک مصنوعی محسوب می‌شود که از مشتقات تستوسترون تشکیل‌شده است . تستوسترون به هورمون‌های جنسی مردانه گفته می‌شود که باعث نمایان شدن ویژگی‌های مردانه می‌شود همان هورمونی که سبب  متمایز بودن مردان از زنان می‌شوند.

استانوزولول و عوارض مصرف آن

استروئیدهای آنابولیکی (استانوزولول) از رایج‌ترین داروهای مورداستفاده در باشگاه‌های بدن‌سازی است. بیشتر بدن‌سازان برای افزایش و ساخت حجم عضلانی خالص و از بین بردن چربی‌های بدن خود از استانوزولول استفاده می‌کنند.  ولی استانوزول تنها برای بدنسازی نیست . در برخی مواقع از استانوزولول برای درمان کردن شرایط آنژیوادم ارثی که نوعی بیماری ورم بدن زیرپوستی است، استفاده می‌شود. این مورد در مواقعی که احتباس آب درون بدن افزایش پیدا می‌کند، رخ می‌دهد. علاوه بر این‌ها برای درمان کم‌خونی (anaemia) که مشخصه بارز آن کم شدن سلول‌های خونی است از این نوع استروئید کمک گرفته می‌شود.

تأثیر وینسترول بر جسم بدنسازان چیست؟

همان‌طور در کاربرد استانوزولول (وینسترول) گفته شد. این دارو باعث کاسته شدن علائم بیماری آنژیوادم ارثی، جلوگیری از احتباس آب درون بدن و افزایش تولید سلول‌های خونی می‌شود.

هم‌چنین طبق بررسی و تحقیقات انجام‌یافته وینسترول موجب افزایش تراکم استخوان‌ها، بهبود رشد عضلات و افزایش و تحریک اشتها می‌گردد.

از  دیگر خصوصیات وینسترول از بین بردن چربی‌های بدن است. به همین خاطر ورزش‌کاران و بدن‌سازان زیادی برای حفظ نمودن عضلات و سوزاندن چربی‌های خود از این دارو استفاده می‌کنند. جلوگیری از احتباس آب در بدن توسط وینسترول در این موضوع تأثیرگذار و مهم است. پوست یک بدنساز مانند ویترینی است که باید قدرت را به نمایش بگذارد و رگه‌های عضلات به خوبی در آن مشاهده شود به همین علت بدنسازان هر کاری می کنند تا این امر به درستی صورت بگیرد.

استانوزولول و عوارض مصرف آن
استانوزولول و عوارض مصرف آن

ولی لازم به توجه است که مقداری از هورمون تستوسترون به استروژن تبدیل می‌شود و این باعث احتباس آب بدن می‌گردد؛ اما درهرصورت وینسترول دارای مقدار ناچیزی از تستوسترون است و این احتباس آب نمی‌کند. طبق بررسی انجام‌یافته با افزایش یافتن میزان دفع آب، میزان ادرار نیز به‌وفور افزایش پیدا می‌کند. هم‌چنین علاوه بر چربی سوزی به دلیل زیادشدن قدرت بدن بدون افزایش وزن بدن‌سازان از وینسترول کمک می‌گیرند به همین علت استانوزولولیک داروی هورمونی بسیار محبوب در میان برخی بدن‌سازان و ورزشکاران است.

 

عوارض جانبی استفاده از استانوزولول

مصرف بیش‌ازحد و اندازه هر چیزی باعث به وجود آمدن برخی مشکلات برای کاربر می‌شود. وینسترول نیز چنان چه بیش‌ازحد مورداستفاده قرار بگیرد، عوارض جانبی زیادی را در پی خواهد داشت. متأسفانه افراد زیادی هستند که از این دارو بیش‌ازاندازه استفاده می‌کنند. ازجمله رایج‌ترین عوارض و بیماری که به‌کارگیری زیاد این دارو ایجاد می‌شود می‌توان به :

  • مسمومیت کبد
  • درد مفاصل
  • بزرگ شدن بافت سینه در مردان و احتباس آب در بدن

اشاره کرد.

این مورد برای کسانی که سطح کلسیم زیادی در خونشان دارندخطرناک است حتی افرادی که سابقه بیماری‌های حمله قلبی، کلسترول خون بالا با دیابت را نیز دارند باید جهت استفاده از این دارو با پزشکان مرتبط خود مشورت کنند.

 

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

شش + بیست =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی 5 غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…