چه شامپویی بخریم؟

وقتی شامپویی که با موی سر شما یا حتی موی بسیاری از دوستان و اقوامتان سازگار نیست باعث افزایش تراکم و خوش حالتی موی یک تازه از راه رسیده می شود از تعجب دو تا شاخ روی سرتان سبز می شود؟ احتمالا در نظر اول این را یک شوخی تلقی می کنید. اما در حقیقت بدترین شامپوهایی که می شناسیم و آنها را مسخره می کنیم و حتی برایشان جوک هم می سازیم ممکن است با موهای شخصی دیگر سازگار باشد و در مقایسه با موی شما حتی وضعیت بهتری را برای آنها فراهم آورد. پس باید به خوبی بدانیم که شامپوی مصرفی ما مناسب است یا خیر؟

چه شامپویی بخریم؟
پس انگار واقعا شامپوی خوب یا بد نداریم، یا لااقل می توان گفت که خصیصه یک شامپوی خوب صرفا گران بودن، خارجی بودن و یا بسته بندی شیک و دلربا نیست. یک شامپوی خوب تنها شامپویی است که به موهای شما سازگار باشد و از قضا پیدا کردن این مورد از یافتن گنج و دفینه هم سخت تر شده. کمی با ما همراه باشید شاید در انتها اندکی از سردرگمی رها شوید.

با تبلیغات چه کنیم؟!

در هر فروشگاه و داروخانه ای که پا بگذارید، هر مجله تبلیغاتی را که مطالعه کنید و تیزرهای تصویری شرکت های تولید و عرضه کننده شامپو را که مشاهده کنید متوجه می شوید که همگی مدعی اند بهترین شامپو را در اختیار شما قرار می دهند.

تبلیغات شامپو

در این موضوع که شامپوها از نظر کیفیت مواد اولیه، فرمولاسیون و شیوه تولید با یکدیگر تفاوت دارند شکی نیست اما واژه بهترین در این میان شاید اضافی باشد. بهترین برای چه کسی؟ شما هم احتمالا یک شامپوی گران قیمت خارجی را خریده اید و نتیجه مطلوب را نگرفته اید! پس شامپوها جدای از کیفیت و فرمولاسیون مواد اولیه برای بهترین بودن به جنس موی شما نیز وابسته اند. علاوه بر این شیوه نگهداری محصولات آرایشی و بهداشتی نیز در میزان تاثیرگذاری آنها بسیار موثر است. پس یک شامپو در عین حال که برای شما بدترین است شاید برای شخصی دیگر بهترین باشد.

آیا چیزی به عنوان بهترین شامپو وجود دارد؟

شاید بهترین تبلیغ یک شامپو که البته از دید همه ما خارج است؛ برچسب روی آن باشد. به طور حتم می توان گفت درصد خیلی بالایی از ما انسان ها حتی یک بار هم به نوشته ها دقت نکرده ایم. یکی از بهترین و کم خرج ترین راه ها برای تشخیص یک شامپوی خوب مطالعه ترکیبات موجود در داخل آن است. برای مثال اگر موهای آسیب پذیری دارید و یا در اثر رنگ شدن زیاد و در واکنش به مواد مش و فر آسیب زیادی به موهایتان وارد شده، بهتر است تا از شامپوهایی با اسیدیته کم استفاده کنید. شامپوهای مختلف در بازار دارای اسیدیته ای بین قلیایی متوسط تا اسیدی سبک دارند و برای موی آسیب دیده استفاده از یک شامپو با اسیدیته سبک یا حتی خنثی بسیار مناسب تر است.

استفاده زیاد از شامپو موجب آسیب دیدگی موها می شود!!

استفاده زیاد از شامپو موها را کدر و آسیب پذیر نمی کند. در زندگی شهری به سبب وجود فراوان ذرات معلق و آلوده شستشوی مداوم موها را نمی توان با صفتی مانند “زیاد” توصیف کرد. آنچه که موجب آسیب پذیری موها می شود استفاده نادرست از شامپو و طریقه ناصحیح آبکشی و خشک کردن موها است.

بهترین شامپو

پیش از استحمام اگر موهای بلندی دارید آنها شانه کنید تا گره ها باز شده و تارهای مو در یک جهت قرار گیرند. البته این کار را برای موهای خیس انجام ندهید، زیرا باز شدن موهای خیس از یکدیگر کمی مشکل است و شما ناچارید از نیروی بیشتری برای این کار استفاده کنید. در نتیجه این کار ممکن است موجب شکسته و یا قطع شدن ساقه موهایتان شود. برای شامپو زدن به موهایتان از پنجه ها استفاده نکنید و اصطلاحا چنگ نزنید. یکی از عوارض این شیوه می تواند شکستکی موها و التهاب پوست سر باشد. بیشتر ما از آب حمام آب داغ لذت می بریم اما به یاد داشته باشید که آبکشی موها با آب داغ در دراز مدت آسیب زیادی به موهایتان وارد می کند. بهتر از به جای استفاده از آب جوش تنها به آب گرم رضایت دهید!

تنها شامپوها مقصر نیستند!

بیشتر ما دیواری کوتاه تر از دیوار شامپوی خود پیدا نمی کنیم. هر بار که شامپوی جدیدی را می خریم اگر موجب بهبود شرایط موی هایمان شود آن را به شامپوی خود نسبت می دهیم و اگر هم که موجب افزایش آسیب دیدگی آنها شود باز هم شامپوی خود را مقصر می دانیم. جالب اینکه اگر پس از استفاده دراز مدت از یک شامپو تاثیرات روزهای ابتدایی را در موهای خود مشاهده نکنیم فورا دلیل آن را تقلبی بودن شامپوهای سطح بازار می دانیم و بی درنگ شامپوی خود را عوض می کنیم!

شامپوی مناسب مو

اما واقعیت چیز دیگری است، چند نفر را می شناسید که از تاثیرات مخرب داروها و مواد شیمیایی، آب و هوا و رژیم غذایی بر موها مطلع باشند. آیا اصلا خودتان نسبت به این موارد آگاهی داشتید؟ شامپو همانطور که چندان موجب افزایش رشد موها در طول روز نمی شوند عامل ریزش ناگهانی موی سر شما نیز نیستند.

علت شوره سر چیست؟

درصد بالایی از افراد شوره سر را با خشکی پوست سر اشتباه می گیرند. شوره سر در واقع بحش مرده خارجی پوست سر شماست که در اثر فرآیند سلول سازی از کف سر جدا می شود. در افرادی که از شوره سر رنج می برند در حقیقت این سلول سازی با سرعت بیشتری انجام می شود. شوره سر عوامل زیادی اعم از خستگی، استرس، برس نزدن و یا شانه زدن نادرست موها، تغذیه غلط و آب و هوای نامناسب دارد و برای درمان آنها باید از شامپوهایی که به اصطلاح ضد شوره نامیده می شوند استفاده کرد. این شامپوها در حقیقت فرآیند سلول سازی پوست سر شما را آهسته تر می کنند. اما خشکی پوست سر برخلاف شوره دردسر کمتری دارد و با شستشوی مداوم با شامپوهای مناسب بر طرف می شود.

در هر بار شستشوی موی سر چقدر شامپو مصرف کنیم؟

میزان شامپوی مورد استفاده برای هر استحمام مقداری استاندارد و از پیش تعیین شده نیست. این میزان به میزان آلودگی و همچنین بلندی موی شما بستگی دارد. به مقداری از شامپو استفاده کنید که تمام سطح موهایتان با کف پوشانده شود.

در هر بار شستشوی موی سر چقدر شامپو مصرف کنیم؟

دقت داشته باشید که بر خلاف تصور استفاده زیاد از شامپو موجب تمیزی بیشتر نمی شود اما زحمت شما را برای خارج کردن تمامی کف ها دو چندان می کند. این کف ها اگر به طور کامل از موها جدا نشوند تاثیرات مخربی بر روی آنها می گذارند.

باور کنید موها عادت نمی کنند!

باور عمیقی در جامعه وجود دارد که معتقد است موها پس از مدتی به شامپوها عادت می کنند و تاثیری که روزهای ابتدایی می گرفتند را دیگر نشان نمی دهند. احتمالا به باور این عده موها همچون آدمیان دارای حواس و فهم و مرام و معرفت هستند! شاید هم این باور از گذشته های دور نشات می گیرد؛ زمانی که شامپوها به دلیل فرمولاسیون ضعیف قادر به زدودن کامل آلودگی های موی سر نبودند در نتیجه توصیه می شد که هر از چند مدتی شامپوی خود را تعویض کنید تا این مشکل برطرف شود یا لااقل نوع آلودگی انباشته شده بر روی موها تغییر کند. اما واقعیت این است که اگر از شامپوی خود نتیجه مطلوبی می گیرید تعویض آن ضرورتی ندارد و عدم واکنش مناسب مانند روزهای ابتدایی نه به نوع شامپو که به مواردی مانند رژیم غذایی و از آن مهمتر آب و هوا باز می گردد. بهرحال شما برای پی بردن به تاثیر نامطلوب یک شامپو لااقل باید یک فصل را به انتظار بنشینید و در طی این زمان آب و هوا کاملا تغییر کرده است.

شامپوهای ویتامینه، حالت دهنده و گیاهی چقدر موجب بهبود وضعیت موها می شوند؟

شامپوهای ویتامینه، حالت دهنده و گیاهی اگرچه تاثیرات واضحی بر روی موهای آسیب دیده دارند اما این تاثیرات همیشگی و دائمی نیستند. عصاره مواد گیاهی همان تاثیری را بر موها می گذارند که روغن ها و پروتوئین ها ایجاد می کنند.

این مواد به موها می چسبند و قسمت های آسیب دیده را موقتا پر می کنند و موجب صاف و براق شدن سطح نابرابر و آسیب دیده موها می شوند. جالب است بدانید که بیشتر این مواد در اثر آبکشی از سر شما خارج می شوند و تنها مقدار کمی از آنها در جایی که موها آسیب دیده اند باقی می مانند. حتی در تبلیغات نیز عنوان می شود که شامپوهای گیاهیی و تخم مرغی موجب افزایش طراوت و خوش حالتی موی سر می شوند اما این تاثیرات کوتاه مدت است و گواه علمی نیز ندارند. بهترین راه برای درمان موهای آسیب دیده کوتاه کردن و انتظار برای رویش مجدد موهای سالم است.

نرم کننده یا شامپوهای حاوی نرم کننده؟

به طور حتم شامپوهای حاوی نرم کننده را در بازار بسیار دیده اید. این شامپوها بنا بر ادعای تولید کنندگان باید از یک سو کار شستشو و زدودن آلودگی را انجام دهند و از سوی دیگر یک لایه نازک از مواد نرم کننده را بر روی تارهای مو قرار دهند. در واقع ترکیب شامپوها با مواد نرم کننده موجب اختلال در یکی از این دو وظیفه می شود.

به دلیل وجود مواد نرم کننده موجود در شامپو در هنگام شستشو ممکن است یک لایه نازک از ذرات و آلودگی ها بر روی موها باقی بماند. راه مناسب تر استفاده از نرم کننده پس از شستشوی موها توسط شامپوهای معمولی است. ترکیبات نرم کننده پس از شستشو یک لایه نازک و نامرئی را به روی موها به جا می گذارند و کوتیکول های نامرتب را صاف و هم جهت می کند. نمود عینی صاف شدن کوتیکول ها همان نرمی، درخشندگی و راحت شانه شدن و گره نخوردن موهای شماست.

 

منابع: سایت تبیان

https://article.tebyan.net

سایت بیتوته

http://www.beytoote.com

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط امیرحسین اکبرزاده
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

اینگونه از صحبت کردن با هم لذت ببرید

چطور صحبت کردن از خود صحبت هم مهمتر است. احتمالا برای شما هم پیش آمده که با یک حجم قلنبه …