همان گونه که جسم هنگام درد، با دارو تسکین می یابد، روح نیز باید به هنگام ناراحتی، افسردگی با روش هایی تسکین یابد. یکی از تاثیر گذارترین و بهترین روش ها، موسیقی است. در واقع روح به بهترین حالت اوج می رسد، به دور از هرگونه کسالت و نگرانی. البته موسیقی هایی که آرامبخش باشند، وگرنه  نمی توان با هر موسیقی ای  به آرامش رسید. تاثیر موسیقی آرامبخش، معادل چندین قرص والیوم است، به طوری که طب جدیدی با عنوان موسیقی درمانی، در درمان بیماری روحی و جسمی کمک می کند. در زندگی پرمشغله امروزی برای لحظاتی خود را به آرامش و لذت دعوت کنید. ما در این قسمت از مجله ارنیکا سعی داریم به تاثیر موسیقی آرامبخش در جسم و روح انسان اشاره کنیم.

تاثیرات مثبت موسیقی آرامبخش

موسیقی آرامبخش می تواند تاثیرات به سزایی در روح و روان انسان ایجاد کند  که می توان در موارد زیر آن ها را دسته بندی کرد.

مقابله با افسردگی

یکی از مشکلات رایج در دنیا، به خصوص در جوانان افسردگی است، که می تواند فعالیت های مغز را مختل کند. از بهترین راهکار های درمان و مقابله با آن، موسیقی است. گوش دادن به موسقی آرام و ملایم، باعث می شود سطح سروتونین در مغز افزایش یابد، هم چنین به بهبود حافظه و فعال کردن مغز کمک می کند.


همچنین بخوانید:

 

 

درمانی برای بی خوابی

در بسیاری مواقع، مشکلات و نگرانی هایی که فرد در ذهن دارد سبب بی خوابی های شبانه می شود. تجربیات نشان داده است، گوش کردن چند دقیقه به یک موسیقی آرام می تواند تاثیر مثبت در فرد گذاشته و همانند داروی آرامبخش و خواب آور عمل کند.

کاهش استرس

امروزه اضطراب به شدت در جوانان دیده می شود. در طب موسیقی درمانی، نشان داده شده است که موسیقی آرامبخش، می تواند حداقل ۶۵ درصد از استرس را کاهش دهد.


از دست ندهید:

دوقلوهای همسان دردسر ساز: استرس و اضطراب ؟ شناخت تفاوت‌های استرس و اضطراب


 

تاثیر موسیقی آرامبخش در افزایش میزان باروری

به لحاظ علمی، ثابت شده است که موسیقی آرامبخش در افزایش ضربان قلب در جنین و میزان یادگیری جنین در بزرگسالی تاثیر دارد. هم چنین زنان باردار با گوش دادن به موسیقی آرام، موجب تنظیم فشار خون، کاهش فشار عصبی، رفع افسردگی در آن ها می شود. اما برعکس آن هم می تواند باشد، اگر موسیقی ناهنجاری گوش دهند اثرات منفی روی جنین و مادر گذاشته و موجب افزایش فشار خون در مادر می شود.


به اینستاگرام مجله ارنیکا  بپیوندید 

اینستاگرام مجله ارنیکا


تنظیم ضربان قلب

ضربان قلب می تواند با انواع ریتم های موسیقی تغییر کند.گوش دادن به موسیقی آرامبخش، می تواند در بهبود سلامت قلب تاثیر مثبت داشته باشد.

تاثیر موسیقی آرامبخش

اثرات منفی موسیقی

علاوه بر تاثیرات مثبتی که موسیقی آرامبخش می تواند برای جسم و روح داشته باشد، برخی موسیقی ها و تم های آن اثرات منفی نیز دارد. تم های حزین چون غم انگیز هستند باعث کاهش ترشح سروتونین در مفز می شود، بنابراین باعث ایجاد حس ناراحتی و ناکامی می شوند.

در نهایت این که افراد سلیقه های متفاوتی دارند و می توانند با توجه به مزاج و حالت روحی خود انواع موسیقی ها را  گوش دهند، اما همان طور که در مطالب بالا خواندید، بهترین تاثیری که یک موسیقی می تواند داشته باشد، موسیقی آرامبخش و ملایم است. پس در زمان های ناراحتی و نگرانی می توانید با راهکار های ساده و در دسترس آرامش روحی را برای خود فراهم کنید.

منابع: سایت آسان طب

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در روانشناسی
نظرات مسدود است

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…