همه روزه عده زیادی از ورزشکاران و یا افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند دچار گرفتگی عضلانی و یا کوفتگی می شوند. در این زمان اولین اقدام موثری که می توان انجام داد استفاده از کمپرس آب سرد و گرم است. البته باید توجه کرد که درمان خود سرانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است قبل از اقدام برای استفاده از کمپرس آب سرد و گرم از سطحی بودن و یا مزمن بودن آسیب اطمینان حاصل کنیم. بدین منظور لازم است ابتدا نوع آسیب را بشناسیم سپس با توجه به آن از کمپرس آب سرد یا کمپرس آب گرم استفاده کنیم. با مجله ارنیکا همراه باشید تا نحوه استفاده از انواع کمپرس آب را مرور کنیم.


همچنین بخوانید:

شناخت دلایل متعدد درد و خشکی مفاصل دست   

کمپرس آب سرد و گرم

آسیب دیدگی های عضلانی و کمپرس آب

قبل از استفاده از کمپرس آب سرد و گرم لازم است نوع آسیب دیدگی عضو، مورد بررسی قرار گیرد؛ زیرا که نحوه کارکرد کمپرس آب سرد و کمپرس آب گرم با یکدیگر متفاوت است. دو نوع آسیب دیدگی داریم:

۱- حاد

آسیب دیدگی حاد دردی است که شدید است و به صورت ناگهانی رخ می دهد. آسیب حاد می تواند در اثر ضربه ناشی از تصادف، زمین خوردن ایجاد شود. علائم ظاهر شده در دردهای حاد شامل قرمزی، گرمی موضع آسیب دیده، التهاب و حساسیت است اما هنوز خونمردگی و تورم در ناحیه دیده نمی شود.

۲- مزمن

آسیب دیدگی مزمن به صورت دردهای متناوب ایجاد می شود. علائم درد رفت و برگشت دارند. گاه خفیف گاه شدید و این تناوب نشان از آسیب مزمن و جدی برای عضلات است. دقت به این نکته لازم است که در صورت اطمینان از مزمن بودن آسیب بهتر است اقدامات پزشکی تخصصی انجام شود.

نحوه عملکرد کمپرس آب سرد و گرم

بایستی دقت کرد که کارکرد این دو نوع کمپرس بسیار متفاوت از دیگری است. زمانی که از کمپرس آب سرد استفاده می شود رگ های خون در بافت سطحی پوست تنگ می شود و موجب می شود جریان خون رسانی به عضو آسیب دیده کند شود. کاهش خون رسانی التهاب و ورم ناحیه آسیب دیده را به حداقل می‌رساند. اما کمپرس آب گرم با ایجاد انقباض در رگ های خونی و گشاد شدن آن ها، جریان خون رسانی به بافت آسیب دیده را تشدید می کند. همانطور که می بیند عملکرد دو کمپرس بسیار متفاوت است و بایستی دقت کافی در انتخاب نوع کمپرس داشته باشید.

کمپرس آب سرد و گرم

چه موقع کمپرس آب سرد و یا گرم استفاده کنیم؟

استفاده از کمپرس شرایط ویژه ای می طلبد و بهتر است به جا و صحیح استفاده شود. در زیر به تفکیک نحوه و زمان استفاده از انواع کمپرس ذکر شده است:

کمپرس آب سرد

کمپرس آب سرد بهترین درمان فوری برای آسیب دیدگی های حاد است. که موجب کاهش تورم و درد در عضو آسیب دیده می شود. بدین منظور کیسه یخ را به مدت یک ربع در محل آسیب دیده قرار دهید این عمل با کاهش خون رسانی به عضو باعث کاهش درد و از ایجاد لخته خونی جلوگیری می کند. کمپرس آب سرد را در موارد زیر می توان به کار برد:

بلافاصله بعد از ورزش های سنگین، بعد از واکسیناسیون به منظور کاهش درد، احساس گرما و التهاب در یک ناحیه از بدن، زمان رگ به رگ شدن و کشیدگی تاندون

نکته: هیچ وقت یخ را در تماس مستقیم با پوست قرار ندهید و از پارچه های مرطوب یا حوله به عنوان عایق استفاده کنید.

کمپرس آب گرم

کمپرس آب گرم در درمان دردهای مزمن استفاده می شود. در این نوع کمپرس بایستی مواظب باشید تا پوست نسوزد. بدین منظور بهتر است از چند لایه پارچه بین کمپرس و پوست استفاده کنید. مدت نگهداری کمپرس آب گرم نیز ۱۵ دقیقه است. حرارت بهتر است از نوع خشک باشد. کمپرس آب گرم را در موارد زیر می توان به کار برد:

گرفتگی عضلات، کمر درد، کاهش دردهای قاعدگی، زانو درد، سفتی عضلات پا و گردن

کمپرس آب سرد و گرم یک راه درمان فوری برای به حداقل رساندن درد است. اما هیچ وقت به منزله درمان قطعی نیست. در صورت افزایش درد به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنید و از نوع درد خود آگاه شوید.

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

 

منبع: سایت برنا

سایت تبیان

سایت راستان نیوز

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

13 − نه =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…