در مورد جعبه لایتنر چه می دانید؟جعبه لایتنر وسیله‌ی مناسبی برای یادگیری و حفظ کردن مطالب است. به وسیله‌ی جعبه لایتنر در کمترین زمان بیشت‌ترین بازده را خواهید داشت. کار با این جعبه مانند بازی انفرادی است که هم با آن لذت می‌برید و مطالب را برای همیشه فرا میگیرید. در این مقاله نحوه‌ی استفاده از این جعبه ی ساده و کارآمد آموزش داده می‌شود.

طراحی جعبه لایتنر

این جعبه‌ی یادگیری را شخصی به نام سباستین لایتنر که محققی اتریشی بود طراحی کرد. مطالب در حافظه‌ی کوتاه مدت خیلی زود از بین می‌روند و برای به خاطر سپردن آن‌ها باید اطلاعات به حافظه‌ی بلند مدت انتقال یابد. که جعبه لایتنر دقیقا همین کار را می‌کند و کمک می کند اطلاعات از حافظه‌ی کوتاه مدت به حافظه‌ی بلند مدت انتقال یابند. تکراری که جعبه لایتنر ایجاد می‌کند آزار دهنده نیست بلکه نوعی لذت در آن وجود دارد. وقتی کار با جعبه لایتنر را شروع می‌کنید بعد از مدتی خواهید دید که به صورت خود به خود به سمت آن کشیده می‌شوید.

جعبه لایتنر چگونه است

جعبه لایتنر قوطی در باز است که از پنج خانه تشکیل شده است. عرض این پنج قسمت با هم برابر نیست. علاوه بر اینکه این جعبه در بازار به صورت حاضری موجود است اما شما به راحتی می‌توانید به وسیله‌ی مقوا این جعبه را درست کنید. از این جعبه می‌توان برای حفظ کردن و به خاطر سپردن لغات عربی٬ فارسی٬ انگلیسی و یا فرمول‌های ریاضی استفاده کرد. شما مطالب را می‌توانید به روی فیش‌های کاغذی بنویسید. به گونه‌ای که سوال در یک طرف و پاسخ در یک سمت دیگر این کاغذ نوشته می شود.

روانشناسی جعبه لایتنر

در طراحی جعبه لایتنر مساًل روانشناسی و تربیتی مد نظر بوده است. انسان وقتی چیزی را یاد می گیرد بعد از یک روز تا یک هفته حجمی برابر ۴۵٪ آن را فراموش می کند و بعد از یک ماه فقط ۲۰٪ درصد از آن موضوع را به یاد می‌آورد. جعبه لایتنر با تکراری که ایجاد می‌کند باعث می‌شود مطالب از قسمت خطرناک فراموشی مغز عبور کند. بر اساس آزمایش اسکینر٬ هر وقت بعد از انجام کاری پاداشی دریافت کردید شما ترغیب بیشتری برای ادامه و تکرار آن کار دارید. وقتی در کاری موفق می‌شوید و امتیازی می‌گیرید تمایل بیشتری برای دوباره انجام دادن آن دارید. این روند دقیقا در جعبه لایتنر اتفاق می‌افتد یعنی وثتی شما مطلبی را یاد می‌گیرید به مرحله بعدی منتقل می‌شوید و به گونه‌ای جایزه دریافت می‌کنید همین باعث لذت بخش بودن کار و اشتیاق بیشتر برای تکرار آن است.

جعبه لایتنر

مزایای جعبه لایتنر

مزایای که جعبه لایتنر دارد٬ جلوگیری از تکرار بی‌جهت است. شما برای آنکه مطلبی را از حافظه‌ی کوتاه مدت به بلند مدت بفرستید احتیاج به تکرار دارید اما وقتی مطلبی را کاملا یاد گرفتید نیازی به تکرار مجدد نیست. تکرار غیرضروری وقت و انرژی را تلف می‌کند و فرد را از ادامه‌ی راه دلزد می‌کند. اما از نکات مثبت جعبه لایتنر این است که ما را مجبور می‌کند که مطالب سختُ چموش و ران نشده را تکرار کنیم.

شاید برایتان سوال باشد که اگر مشکلی پیش آمد و برای مدتی مطالب را از نیمه رها کنید چه می‌شود؟ پاسخ این است که هیچ اختلالی در کار یادگیری شما پیش نمی‌آید. فقط باید یک دور دیگر کارت‌ها را مرور کنید تا باز به یادتان بیاید. البته بهترین روش برای یادگیری به روش لایتنر این است که به طور مداوم راه را بروید.

چگونه با جعبه لایتنر کار کنیم؟

روز اول ۱۵ فیش تهیه کنید و در صورت تمایل می توان تعداد آن را بیشتر هم کرد. در هر دو سمت برگه مطالب را بنویسید و بعد از اینکه چند بار آن ها را مرور کردید در خانه‌ی اول جعبه لایتنر قرار بدهید.

روز دوم برگه‌های روز قبل را بردارید و هر کدام را که بلد بودید به خانه‌ی دوم انتقال دهید و سوال‌هایی را که بلد نبودید در خانه‌ی اول نگه دارید. همچنان مانند روز قبل ۱۵ برگه از سوال‌های جدید تهیه کرده و در خانه ی اول قرار دهید.

روز سوم به برگه‌های خانه‌ی دوم دست نزنید. برگه‌های خانه‌ی اول را بردارید و آن‌هایی را که پاسخ صحیح را بلدید ‌به خانه‌ی دوم انتقال دهید اما این برگهٰ‌ها با فیش‌های روز قبل قاطی نشوند. و برگه‌هایی را که بلد نیستید در خانه‌ی اول بگذارید. دوباره ۱۵ کارت جدید به خانه‌ی اول اضافه کنید.

روز چهارم٬ برگه‌های ردیف اول خانه ی دوم را بردارید و آن‌هایی را که پاسخ صحیح داده‌اید به خانه‌ی سوم انتقال دهید. به خانه‌ی اول برگردید و برگه‌هایی را که پاسخ صحیح داده‌اید به خانه‌ی دوم انتقال دهید به گونه‌ای که با سایر برگه‌ها قاطی نشوند. سپس ۱۵ برگه‌ی جدید به خانه‌ی اول اضافه کنید.

نکته: خانه‌ی سوم برای چهار گروه ظرفیت دارد. شما باید چهار روز صبر کنید بعد شروع به خواندن و انتقال برگه های این خانه بکنید. ولی شما باید هر روز برگه‌های خانه‌ی اول را خواند و به قسمت دوم انتقال دهید. و به تعداد برگه‌های خانه‌ی اول بیفزایید.

خانه‌ی چهارم ظرفیت هشت گروه را دارد. یعنی شما باید هشت روز صبر کنید سپس از اینجا برگه بردارید. همچنین خانه‌ی پنجم ظرفیت گروه را دارد. یعنی شما باید پانزده روز بعد از اولین گروه این قسمت را تکمیل کنید. اگر به طور مداوم و منظم کارتان را بدون وقفه انجام دهید ۳۰ روز طول می کشد تا کل خانه‌های جعبه لایتنر پر شود. توجه داشته باشید بین هر گروه کاغذ رنگی بگذارید تا با هم مختلط نشوند. شما بعد از ۳۰ روز می‌توانید یکی یکی کارت‌ها را که از ۵ مرحله گذشته‌اند از جعبه خارج کنید.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …