کاردستی با لوله‌های مقوایی بازیافتی سرگرمی خوبی برای روزهای تعطیل در خانه است. بی حوصلگی فرزندتان را  براحتی با انواع کاردستی برطرف نمایید. لوله مقوایی بازیافتی می تواند وسیله خوبی برای ساخت کاردستی برای بچه ها باشد. با مجله ارنیکا همراه باشید تا چند کاردستی از لوله مقوایی  زیبابا هم بسازیم.

همچنین بخوانید:

آموزش تصویری کاردستی زنبور عسل 

ساخت کاردستی جای مخصوص نگهداری جواهرات از لوله مقوایی

با ساخت این وسیله می‌توانید جواهرات خود را همیشه در دید خود قرار داده و با آویزان  کردن آن‌ها از گره خوردن گردن بند‌ها و نامرتب بودنشان جلوگیری کنید.

ساخت کاردستی جای مخصوص نگهداری جواهرات لوله مقوایی

وسایل موردنیاز

 • – سه‌عدد لوله مقوایی دستمال توالت
 • – نمد (حدود یک متر)
 • – قیچی زیگ‌زاگ بُر
 • – نوار چسب دوطرفه
 • – پانچ (مخصوص سوراخ کردن نمد)
 • – روبان
 • – سوزن یا سیخ نازک آهنی
 • – چسب نواری دوطرفه

طریقه ساخت:

1- لوله‌های مقوایی خودرا به اندازه دلخواهتان برش دهید (طول لوله‌ای که ما در این کاردستی در نظر گرفتیم 16.5 سانتی‌متر بوده‌است). دو تکه از نمد خودرا به اندازه‌ای برش دهید که دور لوله‌های شما را به‌ طور کامل گرفته و 1.5 سانت هم فضای اضافی داشته باشد. سومین تکه از نمد خود را نیز مانند دو‌تکه دیگر به اندازه دور لوله، با این تفاوت که فضای آزاد آن حدود 6.5 سانتی‌متر باشد ببُرید. از این فضای در پایان کار به‌عنوان قسمت مخصوص به آویزان کردن گوشواره‌ها استفاده خواهیم کرد.

2- چند ردیف از چسب‌های دوطرفه خود را روی یکی از لوله‌ها چسبانده و نمد را به دور آن بپیچید به‌گونه ای که دوطرف نمد بریده شده، روی هم قرار بگیرد؛ این کار را برای دو لوله دیگر نیز انجام دهید (دقت داشته باشید که در لوله سوم، فضایی اضافی برای قراردادن گوشواره‌ها در نظر گرفته شده و باید آویزان باشد).

3- با دقت، نقاط مخصوص قرارگرفتن گوشواره در قسمت مخصوص را علامت زده (فاصله درنظر گرفته شده برای نقاط در شکل 2.5 سانتی‌متر است) و با استفاده از پانچ، آن‌ها را سوراخ کنید.

4- در بالا و پایین لوله‌های خود، دو نقطه را در وسط، جهت قرارگرفتن روبان انتخاب کنید. دقت داشته باشید که در لوله دارای فضای گوشواره، این کار را فقط در بالای لوله انجام دهید. در هریک از این نقاط، توسط تیغ موکت بری (توسط بزرگترها انجام شود) شکافی ایجاد نمایید.

5- دوتکه روبان به اندازه 15 سانتی‌متر بیشتر از ارتفاعی که برای سازه خود درنظر گرفته‌اید بریده و انتهای آن‌ها را به هم گره بزنید. با استفاده از سوزن یا سیخ آهنی خود، دو روبان را از میان شکاف لوله سوم (لوله دارای فضای گوشواره) عبور داده و به بالا بیاورید. روبان‌ها را در بالای شکاف گره بزنید، سپس آن‌ها را از میان شکاف لوله بعدی عبور داده و دوباره گره بزنید؛ این کار را برای لوله بعدی نیز انجام داده و در پایان، انتهای دوروبان را به یکدیگر گره بزنید. برای اینکه سازه شما به صورت ثابت روی دیوار قرار گیرد، پشت هریک از لوله‌ها را با چسب دوطرفه به دیوار بچسبانید.

پایه قرارگیری گوشی

به‌کمک این کاردستی زیبا می‌توانید هنگام برقراری تماس تصویری گوشی خود را به صورت ثابت  روی میز قرار دهید.

پایه گوشی کاردستی مقوایی

وسایل موردنیاز:
 • – شابلون (برای نقاشی روی پایه)
 • – لوله دستمال توالت
 • – رنگ بتونه جسو (اختیاری)
 • – رنگ
طریقه ساخت:

1-  پس از بریدن لوله، مانند شکل، با استفاده از شابلون، روی آن طرح مورد نظرتان را پیاده‌سازی کنید.

2- در صورت تمایل می‌توانید روی پایه خود یک لایه جسو زده و پس از خشک شدن، آن را رنگ آمیزی کنید و دوباره صبر کنید تا خشک شود؛ سپس طرح موردنظر خود را روی لایه رنگ شده پیاده کنید و آن را ثابت قرار دهید تا خشک شود.

کاردستی لوله مقوایی : کاردستی پایه شیرینی و کیک

به کمک این کاردستی زیبا می‌توانید مهمان‌های خودرا شگفت زده کنید.

وسایل موردنیاز:

 • – مقوای طرح‌دار
  – 2 عدد لوله مقوایی دستمال توالت
  – چسب حرارتی
  – رنگ بتونه جسو (به صورت اختیاری، برای جذب بهتر رنگ و درخشان‌تر بودن کاردستی)
  – رنگ
  – پانچ طرح‌دار (یا قیچی زیگ‌زاگ بُر)
  – کاغذهای رنگی یا روبان
  – چسب مخصوص کودکان

طریقه ساخت:

1- روی مقوا یک دایره با قطر 12 سانتی‌متر، یک دایره با قطر 23 سانتی‌متر و یک دایره با قطر 30.5 سانتی‌متر برش دهید (توصیه می‌کنیم این کار توسط کودکان انجام نشود). نقطه وسط هریک از این دایره‌ها را مشخص کرده و فاصله آن با چهارطرف دایره را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید تمامی فواصل با یکدیگر برابرند. لوله مقوایی خود را در نقطه وسط هریک از دایره‌ها قرار داده و دور آن خط بکشید (در دایره 30 سانتی‌متری، این کار را در دوطرف آن انجام دهید).
2- با دایره 12 سانتی‌متری شروع کرده و به‌کمک چسب حرارتی (این کار نیز توسط کودکان انجام نگیرد)، لوله مقوایی خود را بالای دایره رسم شده در وسط قرار داده و آن را می‌چسبانیم. پس از قرار دادن لوله روی دایره وسط، حد فاصل لوله و مقوا را نیز برای محکم شدن آغشته به چسب می‌کنیم.

4- تزیین لبه‌ سینی‌ها:

مقوا‌های رنگی خود را در نوارهایی به پهنای 2.5 سانتی‌متر ببرید به‌ گونه‌ای که طول آن برای پوشاندن دور سینی 23 و 30.5 سانتی‌متری کافی باشد. برای طراحی لبه‌ها، چندین راه برای شما وجود دارد: نخستین راه، استفاده از پانچ‌های طرح‌دار است؛ همچنین به جای این کار می‌توانید با استفاده از قیچی زیگ زاگ بر، طرح مورد نظر خود را روی مقوا اعمال کنید ویا اینکه از یک تکه روبان استفاده کنید. پس از طراحی نوار برای لبه‌های دو سینی بزرگتر، یک نوار دیگر با پهنای 0.5 سانتی‌متر برای سینی 12 سانتی‌متری ببُرید؛ سپس نوارها را با چسب مخصوص کودکان به لبه سینی‌ها بچسبانید.

پروانه‌های تزیینی

طرحی بسیار زیبا که پس از کامل شدن، هیچ کس باور نخواهد کرد که از لوله دستمال توالت ساخته شده است.

کاردستی مقوایی

وسایل موردنیاز:
 • – لوله دستمال توالت
  – رنگ بتونه جسو (اختیاری)
  – رنگ
  – چسب حرارتی یا مایع
  – چسب دوطرفه پوستر
طریقه ساخت:

1- در صورت تمایل به رنگ‌آمیزی کاردستی خود، در همین مرحله بیرون و داخل لوله‌ها را پس از زدن یک لایه جسو و خشک شدن، رنگ‌آمیزی کرده و اجازه دهید تا خشک شوند.
2- با فشار آوردن روی لوله‌ها، آن‌ها را صاف کرده و با استفاده از قیچی، آن‌ها را به صورت موازی برش دهید. برای ساخت پروانه‌های بزرگ شما به پنج تکه با پهنای 1.5 سانتی‌متر و برای ساخت پروانه‌های کوچک به دوتکه با پهنای 1.3 سانتی‌متری و یک تکه 0.5 سانتی‌متری احتیاج دارید.

3- برای ساخت پروانه‌های سایز کوچک

دو تکه از لوله که در قطر 1.3 سانتی‌متر برش داده شده اند را از وسط تا داده و سپس باز کنید. با استفاده از چسب حرارتی در مرکز بخش داخلی این دو تکه و دوباره تازدن آن‌ها، دو بال برای پروانه خود ایجاد کنید. در مرحله آخر با چسباندن دو بال ساخته شده به کنار تکه 0.5 سانتی‌متری که به عنوان بدن پروانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، پروانه خود را کامل کنید.

4- برای ساخت پروانه‌های بزرگتر

یکی از تکه‌هایی که با قطر 1.5 سانتی‌متر بریده شده‌است را برای ساخت بدن پروانه برداشته و با استفاده از چسب، بخش مرکزی داخل حلقه را به یکدیگر چسبانده و آن را به یکدیگر بفشارید. در مرحله بعد، همانطور که در شکل می‌بینید، با استفاده از چسب، 4 حلقه 1.5 سانتی‌متری را به قسمت بیرونی بدن پروانه چسبانده و آن را کامل کنید.
5- در مرحله نهایی، برای اینکه پروانه‌های خود را با نظم مشخصی در کنار یکدیگر قرار داده و اثر هنری خود را کامل کنید، ابتدا آن‌ها را روی زمین در کنار یکدیگر قرار داده و سپس با استفاده از چسب دوطرفه، پروانه‌های خود را یکی یکی روی دیوار بچسبانید.

منبع:

parents

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در درخانه بمانیم

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

پانزده − 13 =

همچنین بررسی کنید

معرفی انواع لباس زیر مردانه

لباس زیر مردانه یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید  آقایان در لباس پوشیدن به آن توجه داش…