به روزهای پایانی سال میلادی نزدیک می‎شویم و عید کریسمس در راه است. بسیاری ازهموطنان مسیحی در سراسر ایران اقدام به برگزاری عید کریسمس به صورت سنتی می‌کنند. در این مطلب  از مجله ارنیکا به نحوه‌ی نگهداری از درخت کریسمس در طول این ایام می‌پردازیم

 • درخت کریسمس طبیعی یا مصنوعی؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید استفاده از درخت کریسمس مصنوعی سال‌هاست که رواج یافته است. در حقیقت این اتفاق امری مثبت نیز است. چرا که هم به طبیعت کم‌تر لطمه می‌زند و مانع از بین رفتن درختان و جنگل‌های کاج می‌شود و هم می‌توان از همان درخت برای سال‌ها استفاده کرد و در این صورت هم به‌صرفه‌تر است و هم اقتصادی‌تر.

اما نکته مهم دیگر امنیت این درختان است. چرا که با وجود درختان طبیعی هنگام روشن کردن شمع یا چراغ ممکن است دچار مشکل و یا آتش‌سوزی شوید، بنابراین باید در نگهداری آن بسیار دقت کنید.

همچنین درخت‌های طبیعی بسیار گران‌تر است و نگهداری و مراقبت دائم نیاز دارد و ممکن است عمر کوتاهی داشته باشد.

اما برخی خانواده‌ها دوست دارند که در روز کریسمس از همان درخت کاج سنتی و به شکل طبیعی آن استفاده کنند چرا که تازه‌تر، سرسبز تر و زیباتر است و البته که این اتفاق خوبی است، اما به‌شرط نگهداری و مراقبت درست از آن.

 • چگونه از درخت کریسمس نگهداری کنیم؟

اگر انتخاب شما درخت کاج طبیعی است، بهتر است به این امر توجه کنید که نگهداری پس از انتقال به خانه در حفظ سلامت آن نقش به‌سزایی دارد، پس درخت را پس از خرید رها نکنید.

بیش از نیمی از وزن درخت اگر به تازگی قطع شده باشد، مربوط به آب موجود در آن است. آب که از ریشه جذب شده و به تنه، شاخه‌ها و سپس برگ‌های سوزنی درخت می‌رسد، در برگ‌ها از طریق روزنه‌های ریز موجود در آنها تبخیر می‌شود.

این تبخیر همواره ادامه دارد. از این رو چنانچه درخت از ریشه قطع شود با وجود توقف جذب آب از خاک تبخیر آن از طریق برگ‌ها ادامه می‌یابد و این امر موجب بروز کم آبی در گیاه می‌شود. در نتیجه گیاه برای کاهش تبخیر و از دست دادن آب موجود در بدنه شروع به از دست دادن برگ‌ها و کم کردن سطح تبخیر می‌نماید، بنابراین درخت کریسمس شما ممکن است خیلی زود کم برگ و عریان شود. اولین و بهترین روش برای جلوگیری از بروز این اتفاق، قرار دادن فوری محل قطع درخت در آب است. برای آبرسانی بهتر به درخت، پس از خرید درخت و انتقال به خانه، آن را در یک گلدان بزرگ محتوی شن بکارید و خاک گلدان را دائما مرطوب نگه دارید و یا درخت را در ظرف بزرگ آب قرار دهید.

برای آبیاری درخت، فقط از آب سالم و پاکیزه استفاده کنید و از افزودن انواع نگه دارنده‌های تجاری و شیمیایی و یا قند، عسل، آسپیرین و… بپرهیزید. پس از خرید و انتقال درخت به خانه، از قرار دادن درخت در نزدیکی منابع گرمایشی مانند رادیاتور شوفاژ، بخاری و یا شومینه پرهیز کنید. همچنین هنگام تزیین درخت نیز پیش از قرار دادن ریسه‌های الکتریکی بر روی درخت، ابتدا آنها را آزمایش کنید و از سالم بودنشان اطمینان حاصل کنید تا موجب اتصال و یا آتش سوزی نشوند.

با مراقبت درست از درخت کاج و یا هر درخت طبیعی کریسمس دیگر، می‌توانید همواره زیبایی آن را حفظ کنید و عمر آن را بالا ببرید.

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید.

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع:http://vista.ir

https://hojrenama.com

http://blog.booyegol.com

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

  شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان ا…
 • یک روش دیگر نیز برای دون کردن انار وجود دارد، فقط برای آن نیاز به یک کاسه و قاشق دارید! ابتدا انار را خوب بشویید و سپس آن را از وسط دو نیم کنید.

  روش‌های دون کردن انار

  یلدا همین فرداست، باید برای این شب در فکر تدارکات باشید. اگر می‌خواهید بدانید چگونه سریع و…
 • ضدعفونی کردن خانه

  ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

  شاید به ذهن بسیاری از افراد نرسد که برخی نقاط می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند. بنابراین …
بارگزاری بیشتر توسط حنانه جعفری نژاد
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان ا…