همه ما روزانه فشارهای شدیدی را در اثر انجام غلط کارها، به ستون مهره های خود وارد می کنیم. از چگونگی برداشتن اجسام گرفته تا کارهایی مانند کندن علف هرز . هم چنین افرادی که در شغل باربری مشغول به کار هستند در خطر برداشتن اجسام سنگین  قرار دارند. در واقع چگونگی برداشتن اجسام به صورت درست یا غلط می تواند ستون فقرات شما را در معرض آسیب جدی قرار دهد. برای به حداقل رساندن احتمال بروز آسیب به واسطه بلند کردن اجسام لازم است شیوه صحیح برداشتن اجسام را بدانیم. اگر می خواهید روش صحیح برداشتن اجسام از روی زمین را بدانید با مجله ارنیکا همراه باشید.

وضعیت اعضای بدن به هنگام برداشتن اجسام

چگونگی برداشتن اجسام سنگین برای حفظ سلامت اعضای بدن، خصوصاً ستون فقرات، پاها و دست ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر جسم سنگین را می خواهید بلند کنید حتما از کسی کمک بخواهید. اگر مجبور هستید به تنهایی اجسام سنگین را بلند کنید حتما موارد زیر را رعایت کنید.

نحوه قرار گیری پاها:  قبل از برداشتن یک جسم سنگین از روی زمین، ابتدا پاها را به اندازه عرض شانه خود باز کنید، به طوری که یکی از پاها کمی جلوتر از پای دیگر قرار بگیرد. حال روی پاهای خود بنشینید به گونه ای که پاها از دو ناحیه زانو و باسن خم شوند. به منظور سهولت در برداشتن یکی از زانوها را روی زمین قرار داده و به جلو خم شوید تا اجسام سنگین را بردارید.

وضعیت کمر و سر:  هنگام برداشتن اجسام به روبه رو نگاه کنید و گردن و کمر را در موقعیت مستقیم قرار دهید. بهتر است موقعیت قسمت بالایی کمر صاف و قسمت پایینی آن اندکی خم شود.

چگونگی برداشتن اجسام

نحوه برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین

بعد از رعایت وضعیت اعضای بدن، حال جسم سنگین را به آرامی از زمین بردارید و بلند شوید. مهم ترین نکته در برداشتن اجسام این است که بیش ترین فشار را  به باسن و زانوها تحمیل کنید  و سعی کنید کم ترین فشار در کمر باشد. هنگام بلند کردن دقت کنید که کمر صاف بماند و از چرخش ناگهانی آن خوداری کنید.


به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا


نکات مهم  به هنگام برداشتن اجسام

  • پشت خود را صاف نگه دارید و به هیچ عنوان به عقب یا جلو خم نکنید.
  • در نزدیک ترین فاصله نسبت به بار بایستید تا فشار وارده به ستون فقرات کمتر باشد.
  • در هنگام بلند کردن برای چند لحظه بار را روی زانوی خود قرار دهید نفس آرامی بکشید.
  • بار را با تمام کف دست خود بردارید. از پاهای خود کمک بیشتری بگیرید، زیرا ماهیچه های پا نسبت به سایر اعضا بدن قوی بوده و فشار بیشتری را تحمل می کند.

چگونگی برداشتن اجسام

چگونگی برداشتن اجسام اصولی دارد که رعایت آن ها منجر به سلامتی اعضای بدن  می شود. اگر لازم است اجسام سنگین  را بردارید حتما شیوه صحیح و اصولی برداشتن را بیاموزید. شغل های سنگین از جمله باربری از جمله مشاغلی است که نیاز به  آموزش  جابه جایی و حمل صحیح  دارد تا خطر ناشی از برداشتن اجسام سنگین به حداقل برسد.

منابع: سایت بهسون

کلینیک چند تخصصی ستون فقرات

ایران ارتوپد

کلینیک تخصصی طب فیزیکی (lumbar.ir)

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…