قدرت مهربانی  در جهان تاثیرگذار است. از قدیم گفته‌اند که از محبت خارها گل می‌شود در این مقاله درباره قدرت مهربانی صحبت خواهیم کرد.

چگونه قدرت مهربانی بر روی زندگی شما و اطرافیان تاثیر خواهد گذاشت؟

 

هر جایی که هستید اندکی خوبی کنید، این خوبی‌های کوچک در کنار هم قرار خواهد گرفت و جهان را تحت تاثیر قرار خواهند داد – دزموند توتو

زمانی که فردی با شما مهربان بوده را به یاد دارید؟  حالا به موقعیت مشابه فکر کنید و زمانی را به خاطر بیاورید که شما به دیگری مهربانی کرده‌اید. به خاطر بیاورید که واکنش فرد مقابل چه بود و شما چگونه پاسخ داده‌اید. به قلب خود رجوع کنید و به احساساتی که در آن به وجود آمده فکر کنید.

همچنین بخوانید:

چرا مهربان باشیم؟چگونه مهربانی کنیم؟

قدرت مهربانی

شما باید بدانید که مهربانی هم بر روی خود فرد و هم بر روی نفر مقابل اثرات بی‌شمار و ابدی زیادی خواهد گذاشت. در جهانی که همه چیز با سرعت در حال سپری شدن است، مهربانی اهمیت کمتری نسبت به علاقه شخصی و ارتباطات گذرای بین انسان‌ها پیدا کرده است.

این روزها همه منتظر کشف شدن و ثروتمند شدن هستند و این دو مقوله کلید اصلی رسیدن آن‌ها به خوشبختی قلمداد می‌شود. ولی مادامی که به موفقیت دست پیدا می‌کنند، خواهان زندگی قبلی خود می‌شوند که در آن رسیدن به شهرت را دست کم می‌گرفتند.

خوب بودن

دیوید دبلیو اور استاد مطالعات محییط زیستی و سیاسی معتقد است:

زمین به انسان‌های موفق بیش‌تری نیاز ندارد و این یک اصل مهم و ساده است. با این همه زمین به شدت نیازمند انسان‌هایی شفادهنده، برقرارکننده‌ی صلح، بخشنده، راوی و عاشق همنوع است. زمین به انسان‌هایی نیاز دارد که در جایگاه خود به خوبی زندگی می‌کنند. زمین به انسان‌هایی نیاز دارد که دارای شجاعت اخلاقی برای جنگیدن در جهت ساختن جهانی بهتر و قابل سکونت‌تر هستند. و این تعاریف با مفهوم موفقیت که ما برای خود تعریف کرده‌ایم شباهت کمی دارد.

داشتن قدرت مهربانی برای نوع بشر امری بنیادی و ضروری است. هر انسانی که پا به زمین می‌گذارد و متولد می‌شود به واسطه‌ی محبت والدین رشد می‌کند و همین محبت والدین است که ادامه زندگی را برای او فراهم می‌کند.

انسان تنها پستانداری است که بعد از تولد تا مدت زیادی برای تامین نیازهای خود وابسته به دیگر انسان‌ها و موجودات است. بنابراین مهربانی نقش قابل توجهی در ساختار DNA انسان دارد و می‌توان گفت که تا حد زیادی مهربانی به نوعی بدن انسان را سیم کشی کرده است.

هر انسانی دوست دارد که به نوعی در جهان تاثیر گذار باشد، پس هیچ انسانی نمی‌‌خواهد که قابلیت مهربانی کردن به نوعی در حیات پشتی ذهنش دست نخورده باقی بماند.

مهربانی زبانی است که فرد ناشنوا قادر به شنیدن و فرد نابینا قادر به دیدن آن است – مارک تواین

صلح جهانی با از بین بردن قدرت‌های دیکتاتور یا با پایان یافتن مناقشات بین ملت‌ها و دولت‌ها به دست نخواهد آمد. زمانی که انسانیت فرای ترس‌ها و نفرت‌ها بر کل جهان سایه افکند، آن زمان است که صلح جهانی هم از راه خواهد رسید.

مهربانی چیزی نیست که با کار سخت بتوان به آن دست پیدا کرد، تنها راه رسیدن به این ارزش بزرگ انسانی آزار نرساندن به دیگران است. برای آزار نرساندن به دیگری باید از قضاوت‌های بی پایه و اساس دیگر انسان‌ها دست کشید

زمانی که فرد آسیب می‌بیند و قربانی می‌شود، به سرعت در صدد انتقام بر خواهد آمد. با این همه این مهربانی است که در ادامه‌ی مسیر راه گشا خواهد بود.

شاعر لبنانی جبران خلیل جبران در این مورد می‌گوید:

من سکوت را از پر حرفی، تحمل را از بی‌قراری و مهربانی را از نامهربانی آموخته‌ام. هر چند عجیب، من در برابر این معلم‌ها بسیار ناسپاسم.

با این همه فرد برای رسیدن به مفهوم مهربانی نیازی به مواجه شدن با شرایط سخت ندارد. آدمی باید از این تجربه‌ها برای رسیدن به احساس والای مهربانی استفاده کند. در این شرایط انسان باید با خود فکر کند که آیا در شرایط مشابه به دیگران اجازه خواهد داد که با او به این شکل رفتار کنند؟ یا اینکه به صورت ناخودآگاه به آن‌ها اجازه این کار را خواهد داد؟

مهم نیست که دیگران چگونه به رفتارهای مهربانانه‌ی شما پاسخ خواهند داد، صرفاً با تکرار با صدای بلند کلمات ، شما صدای دیگران را نخواهید شنید. بلکه مهربانی ضامن این خواهد بود که چگونه از شرایط دشوار زندگی به خوبی عبور خواهید کرد.

مهربان بودن

مزایای مهربانی کردن

سه چیز در زندگی انسان اهمیت دارد، اول چیز مهربان بودن، دومین چیز مهربان بودن و سومین چیز مهربان بودن است – هنری جیمز

افزایش سلامت قلب

مهربانی منافع زیادی برای انسان به همراه دارد، مهربانی شادی را افزایش داده و باعث سالم ماندن قلب می‌شود. از طرفی مهربانی کردن سرعت فرایند پیری را کاهش داده و روابط بین فردی را تا حدود زیادی بهبود می‌بخشد. همه‌ی این عوامل در کنار هم باعث بهبود وضعیت سلامتی فرد خواهد شد.

قدرت مهربانی و نقش مهم و ویژه‌ای که در باورهای مذهبی دارد

چرا که عمده‌ترین مشخصه‌ی این باورها پیمان‌های اخلاقی است. اما برای مهربانی کردن لازم نیست که فرد باور مذهبی خاصی داشته باشد. حتی حیوانات خانگی مثل سگ و گربه هم مهربانی را نشان می‌دهند و به طور خاص گربه‌ها به خاطر ارتباطات احساسی بسیار مورد توجه هستند.

افزایش وسعت ابعاد زندگی فردی

قدرت مهربانی به صورتی است که  ابعاد زندگی فردی را وسیع‌تر کرده و نشانه‌ای از احترام به ارزش‌های فرد دریافت کننده است. وقتی فرد مهربانی می‌کند، بیش‌تر از دریافت کننده‌ی حس مهربانی سود و منفعت می‌برد. فردی که با مهربانی با دیگران رفتار می‌کند از نظر روحی، روانی و جسمی تا حدود زیادی به تعادل و هماهنگی می‌رسد.

در طول دهه‌ی ۹۰ میلادی دکتر ماسارو ایموتو چندین آزمایش تجربی را انجام داد و در طی آن سعی کرد تا اثرات طبیعی کلمات، دعاها، موسیقی و محیط را بر روی فرایند کریستالی شدن آب بسنجد. او متوجه شد که کلمات محبت آمیز و مهربانانه ساختار کامل کریستالی را در آب ایجاد می‌کند. در حالی که در قبال کلمات خشمگینانه و نفرت انگیز فرآیند کریستالی شدن به درستی و به صورت کامل انجام نمی‌شود.

در هر حالتی مهربان باشید

مذهب من بسیار ساده است. مذهب من مهربانی است. دالایی لاما

جای تعجب نیست که بدخویی تاثیری به مراتب بیش‌تر و بزرگ‌تر بر روی انسان داشته باشد تا مهربانی و خوش خلقی. ترس‌ها بسیار بیش‌تر از خوبی‌ها ما را تغییر می‌دهند. روانشناسان معتقد اند که سیستمی در بدن وجود دارد که هر آن‌چه خوشبختی و دوام ما را تهدید می‌کند به سرعت شناسایی کند. ما به سرعت به اخبار خشونت آمیزی که می‌شنویم واکنش نشان می‌دهیم چرا که این‌ها دوام و زندگی ما را تهدید می‌کنند.

امروزه در روزگاری زندگی می‌کنیم که به واسطه‌ی شبکه‌های اجتماعی بدخویی آدمیان پشت صفحه‌ها مخفی شده است. با این همه این مسئله مجوری برای آزار رساندن به دیگران نیست. در شبکه‌های اجتماعی فرد دیگری هم آن‌سوی صفحه وجود دارد که احساسات او هم باید در نظر گرفته شود.

مهم‌ترین درسی که مهربانی به انسان می‌دهد این است که انسان را وادار به طرح این پرسش از خود می‌کند که من چگونه می‌توانم دریافت این حس را تاب بیاورم؟ اگر این رفتار حس خوبی به انسان دهد، باید از آن پرهیز کند. آزاررساندن آزاردهنده است. هر زمانی که در هنگام سختی خود و دیگران همدلی و همراهی دریافت می‌کنیم، این حس شفا بخش همه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مادر ترزا در شعری به نام در هر صورت anyway می‌گوید:

مردم گاهی غیر منطقی و خود خواه می‌شوند، در هر حال آن‌ها را ببخشید. اگر شما مهربان باشید، دیگران ممکن است شما را به خودخواهی متهم کنند، در هر صورت مهربان باشید.

کوچکترین جنبه‌های مهربانی باید در زندگی فرد دخیل شود و بعد از آن می‌توان به خوبی متوجه شد که چه اثرات جانبی خوبی در زندگی خواهد گذاشت. طبق اثر پروانه‌ای در تئوری هرج و مرج یک رویداد کوچک در یک نقطه از کره‌ی زمین اثرات جانبی زیادی بر روی سایر نقاط خواهد داشت.

از این اطلاعات استفاده کنید و این سخن دالایی لاما را فراموش نکنید که اگر نمی‌توانید مهربان باشید، دستکم از آسیب رساندن به دیگران بپرهیزید.

منبع:

medium.com

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

5 + شانزده =

همچنین بررسی کنید

ساخت زنجیره‌ای از عروسک‌های کاغذی

عروسک‎های کاغذی تکنیک با حالی برای تقویت قوه تخیل کودکان شماست که به آسانی برای استفاده در…