شانس پدر شدن نه تنها به تغییرات شیوه زندگی و داشتن برنامه سالم نیازمند است. بلکه داشتن یک رایطه جنسی سالم و  با برنامه نیز در ایجاد این شانس موثر خواهد بود. اگر می‌خواهید پدر شوید لازم است که حوالی دوران تخمک گذاری شریک جنسی‌تان به صورت منظم دو یا سه بار در هفته رابطه‌ی جنسی برقرار کنید. برقراری رابطه‌ی جنسی در این زمان شانس لقاح موفق آمیز را افزایش می‌دهد.


شانس پدر شدن را براحتی می توان با تغییر برخی از عادت‌ها و الگوهای زندگی روزمره‌ی خود افزایش داد.

همچنین بخوانید:

۸ نکته علمی که هر زوجی باید قبل از اقدام به بارداری بداند


عوامل موثر در شانس پدر شدن

درجه حرارت اسپرم

  • بیضه‌ها برای اینکه قادر به تولید اسپرم با کیفیت باشند، لازم است که در دمایی پایین‌تر از دمای بدن فعالیت کنند. بنابراین بیضه‌ها درون کیسه‌ی بیضه خارج از بدن قرار دارند و بهترین دما برای تولید اسپرم ۳۴.۵ درجه سانتی‌گراد است، این دما کمی کم‌تر از درجه حرارت طبیعی بدن یعنی ۳۷ درجه است.
  • اگر مرد بخواهد لقاح موفق آمیزی داشته باشد، برای اینکه بیضه‌هایش را در دمای مناسب نگه دارد، لازم است اقدامات مناسبی را انجام دهد.
  • اگر محیط کار فرد در فضاهای گرم است، لازم است که به طور مرتب و در فواصل زمانی مشخص از محیط کار خارج شده و استراحت کند. اگر کار شخص مستلزم نشستن به مدت طولانی است، باید هر چند دقیقه یکبار فرد بلند شده و راه رود.
  • پوشیدن لباس‌های زیر تنگ هم می‌تواند دمای بیضه‌ها را تا یک درجه افزایش دهد. از طرفی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که پوشیدن لباس‌های زیر تنگ به خودی خود کیفیت اسپرم‌ها را تحت شعاع قرار نمی‌دهد.

تغییر شیوه زندگی در افزایش شانس پدر شدن

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن توان باروری را کاهش می‌دهد، پس اگر قصد پدر شدن دارید شاید بهتر باشد که سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن در مجاورت نوزاد تازه به دنیا آمده، شانس ابتلای آن‌ها به بیماری های تنفسی و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می‌دهد.
بنابراین توصیه می‌شود که افراد سیگاری قبل از پدر شدن جهت دریافت برنامه‌های مناسب ترک سیگار به پزشک خود مراجعه کنند.

مصرف الکل

مصرف الکل تا حدود زیادی کیفیت اسپرم‌های تولیدی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پژوهشگران انگلیسی توصیه می‌کنند که بهتر است افراد بیش‌تر از ۱۴ واحد الکل در طول یک هفته ننوشند و این میزان باید در طی دو یا سه روز مصرف شود. (این مقاله بر اساس مقاله‌ای که در منبع درج شده است ترجمه شده است و نمی‌توان نتیجه‌ی کلی گرفت،برخی پژوهش‌هل مصرف حتی یک واحد را موثر بر کاهش باروری دانسته‌اند،به همین علت حتما با پزشک خود درباره‌ی این موضوع مشورت کنید. )

مواد مخدر

گزارش شده که برخی از مواد مخدر اثرات بد زیادی روی کیفیت اسپرم‌ها خواهند گذاشت و حتی تا حدود زیادی توان باروری را هم کاهش خواهند داد. این مواد شامل ماری جوآنا، کوکایین، استرویید‌های انابولیک، آمفتامین‌ (شیشه)، تریاک، هروئین و متادون هستند.
اگر فرد مصرف کننده و یا معتاد به مواد مخدر باشد و در حال تلاش برای بچه‌دار شدن هم باشد، لازم است که مصرف این مواد را ترک کند.

شانس پدر شدن

از دست ندهید:

دستور پخت چند غذای رژیمی با کلم بروکلی


رژیم غذایی، وزن و فعالیت بدنی

داشتن رژیم غذایی سالم و متناسب و نگه داشتن وزن بدن در حالت مطلوب و طبیعی برای نگه داشتن اسپرم‌ها در بهترین شرایط بسیار مهم و ضروری هستند. در رژیم غذایی افراد حداقل باید روزانه ۵ واحد میوه و سبزی گنجانده شود. فرد نیاز خود به کربوهیدرات را می‌تواند از نان سبوس‌دار و پاستا تامین کند و گوشت کم چرب، ماهی و مغزها منبع بسیار خوبی از پروتئین‌ها هستند.

اضافه وزن زیاد و داشتن شاخص بدنی بالای ۲۵ می‌تواند کیفیت اسپرم‌ها را تا حد زیادی تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر اضافه وزن دارید و قصد دارید پدر شوید، لازم است علاوه بر داشتن رژیم غذایی مناسب، برنامه‌ی ورزشی مناسبی هم داشته باشید‌.

تاثیر استرس در باروری مردان

استرس

استرس برکیفیت رابطه تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد و تا حد زیادی می‌تواند میل جنسی را در فرد و شریک جنسی اش کاهش دهد. کاهش میل جنسی هم تاثیر مستقیمی بر تعداد رابطه‌های جنسی خواهد گذاشت‌.
اگر استرس شدید باشد، حتی بر میزان تولید اسپرم هم اثر مستقیمی خواهد گذاشت. پس اگر قصد دارید تا پدر شوید، باید شرایط آرامی را فراهم کرده و تا حد زیادی از عوامل ایجاد کننده‌ی استرس دوری کنید.

منبع:
https://www.nhs.uk/common-health-questions/mens-health/how-can-i-improve-my-chances-of-becoming-a-dad/

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

2 × یک =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…