رنگ ها به زندگی روح می دهند. رنگ ها می توانند روی احساسات آدمی تاثیر داشته باشند. نشاط و شادابی، روحیه ی سکون، احساس آرامش و افسردگی از طریق رنگ ها قابل انتقال اند. اما رنگ ها خاصیت و قدرت جادویی بالاتری از این حرف ها دارند. در طب سنتی قرن هاست که از رنگ ها برای درمان بیماری های روحی و جسمی استفاده می شود. رنگ ها دارای خاصیتی هستند که می توان به وسیله ی آن از ابتلا به بیماری پیشگیری کرد. متناسب با طبیعت ، مزاج و روحیات هر کسی رنگ ها تاثیر متفاوتی خواهند گذاشت. بهتر است با توجه به این ویژگی ها در انتخاب لباس، دکوراسیون داخلی و در کل زندگی از رنگ ها استفاده ی صحیحی بشود.

رنگ سبز

رنگ سبز ارتباط مستقیمی با چاکرای قلب دارد و باعث تنظیم انرژی حیاتی در قلب می شود. همچنین در بازسازی سلول های استخوانی، عضلانی و بافت های مشابه یکی از ترمیم کننده های قوی است. این رنگ به دلیل تاثیر زیادی که در ترمیم بافت های آسیب دیده دارد رنگ باندی که برای بستن استخوان های شکسته به کار می رود سبز است. این رنگ احساسات و حساسیت های آدمی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این رنگ خاصیت تسکین دهندگی، آرامش و متعادل کننده ی رشد انسان است. از دیگر ویژگی های این رنگ کنترل فشار خون و تنطیم کننده ی خواب و رفع خستگی و بی خوابی است.

رنگ قرمز

متخصصین رنگ درمانی معتقدند رنگ قرمز در ساخت و افزایش تولید هموگلوبین خون موثر است. این رنگ انرژی مفید و شفابخشی به اندام های داخلی مانند کبد می دهد. رنگ قرمز با چاکرای استخوان خارجی بدن ارتباط دارد همچنین می تواند افت فشار، کم خونی و کاهش انرژی بدن را کنترل کند. از دیدگاه متخصصان رنگ درمانی، رنگ قرمز جهت باروری تاثیر بسزایی دارد. این رنگ ناباروری را کاهش می دهد. این رنگ با تاثیری که در افزایش گردش خون و مایع مغزی درون نخاع دارد موجب افزایش انرزی بدن می شود. افزایش اعتماد بنفس، درمان سرماخوردگی، افزایش میل جنسی و کم خونی از دیگر خواص رنگ قرمز است. تابش نور قرمز جهت تسکین دردهای مفصلی توصیه می گردد. دانشمندان می گویند که نور قرمز درد گردن و مفصل آرنج را کاهش می دهد. اما توصیه می شود افراد سالمند مبتلا به فشار خون از این رنگ چندان استفاده نکنند.

رنگ زرد

متخصصان رنگ درمانی معتقدند که رنگ زرد به طور مستقیم با هوش و قوه ی ادراک ارتباط دارد. این رنگ به روی سلول های عصبی تاثیر می گذارد. همچنین انرژی عضلانی و حرکتی را در اندام ها تحت تاثیر قرار می دهد و باعث فعال شدن آن ها می شود. این رنگ در درمان افسردگی بسیار توصیه می شود. رنگ زرد احساس سر زندگی، شادابی و میل به زندگی را در انسان افزایش می دهد. دانشمندان معتقدند پوشیدن لباس زرد یا تاباندن نور زرد مشکلات گوارشی و سوء هاضمه را برطرف می کند. همچنین زرد در بهبود زخم و دردهای اثنی عشر تاثیر دارد.

رنگ نارنجی

روانشناسان و متخصصین رنگ درمانی، رنگ نارنجی را جهت بهبود افسردگی و ایجاد شادمانی و نشاط به بیماران خود توصیه می کنند. رنگ زرد در تنظیم فعالیت و عملکرد ریه ها موثر است. همچنین این رنگ در بهبود بیماری و اختلالات تنفسی چون آسم و برونشیت نقش مهمی دارد. در طب سنتی و ورزش یوگا از رنگ نارنجی در جهت ایجاد تصویرهای مثبت و اندیشه های متعالی بهره می برند. این رنگ نماد اراده، شادکامی، تعادل و موفقیت است. پوشیدن لباس نارنجی و یا تاباندن این نور در کاهش خستگی، اسپاسم های عضلانی و کوفتگی تاثیر گذار است. این رنگ به رفع خستگی ماهیچه های بدن کمک زیادی می کند.

رنگ آبی

آرامبخش ترین رنگ در طبیعت، رنگ آبی است. استفاده از این رنگ در محیط زندگی به درمان بیخوابی کمک زیادی می کند. این رنگ به گفته ی متخصصان در درمان مشکلات تنفسی و بیماری های آسم نیز موثر است. رنگ آبی انرژی حیاتی بدن را تحریک می کند و باعث افزایش قدرت ایمنی بدن می شود. برای افرادی که سریع به هیجانات عصبی و استرس دچار می شوند رنگ آبی بسیار مفید است. این رنگ می تواند ضربان قلب و فشار خون را کنترل کند. این رنگ در محیط زندگی جهت ریلکس کردن کمک بسیاری می کند. متخصصان رنگ درمانی رنگ ابی را رنگ انبساط روح و مدیتیشن می دانند. این رنگ قدرت فعال کردن ناخودآگاه انسان را دارد و احساس آرامش و صمیمیت را تقویت می کند. رنگ آبی باعث کاهش تب شده و تشنج و سردرد و صرع را درمان می کند.

منبع:پزشک سنتی

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

10 + 16 =

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداری و مراقبت از نوزادان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای که تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر ظ…