رفتن به پیش دندان پزشک و اقدامات درمانی ترمیم هم هزینه بر است و هم برای تعدادی این عمل بسیار دردناک است. اما روش های طبیعی برای پیروزی بر این مشکل امکان پذیر است. عوامل زیادی برای ایجاد سوراخ شدن و پوسیدگی دندان ها وجود دارد. بارها شده که به دلیل این مشکلات دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان شده است.

رفتن به پیش دندان پزشک و اقدامات درمانی ترمیم هم هزینه بر است و هم برای تعدادی این عمل بسیار دردناک است. اما روش های طبیعی برای پیروزی بر این مشکل امکان پذیر است. عوامل زیادی برای ایجاد سوراخ شدن و پوسیدگی دندان ها وجود دارد. بارها شده که به دلیل این مشکلات دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان شده است.که این عمل بسیار با ترس همراه بوده و عملی بسیار ناخوشایند است. تنها روش درمان سوراخ شدن و ایجاد حفره در دندان ها پر کردن است. بسیاری از مردم از روش های طبیعی درمان سوراخ شدن دندان خبر ندارند. راه حلی طبیعی که دیگر احتیاجی به رفتن پیش دندانپزشک نیست.

مواد معدنی

ایجاده حفره در دندان می تواند هم در خارج و هم در داخل دندان رخ بدهد. دلایل زیادی در ایجاد سوراخ شدن دندان موثر است که یکی از علت های مهم آن رزیم های غذایی است. عدم وجود میزان کافی مواد معدنی در رژیم غذایی باعث این می شود که دندان ها شروع به از بین رفتن کنند. مهمترین راه برای اینکه احتمال از بین رفتن دندان ها را کاهش بدهید این است که از مقدار کافی مواد معدنی لازم دندان هایتان را دریافت کنید.

مواد غذایی که باید در رژیم غذایی مصرف کرد

مواد غذایی چون روغن نارگیل، مواد لبنی ارگانیک، عصاره استخوان، گوشت تازه، گوشت قرمز مانند جگر و سبزیجات پخته شده باید حتما در وعده های غذایتان بگنجانید. مواد غذایی که حاوی اسید فیتیک است به طور کلی مصرف آن ها برای سلامت دندان ها مفید است. قندهای فراوری شده باعث رشد بیشتر باکتری های مضر شده و اسید بیشتری برای پوسیدن دندان ها در دهان ترشح می شود. دانه ها، حبوبات، آجیل، غلات و غیره … حاوی اسید فیتیک است. علاوه بر آن مصرف مکمل های غذایی مانند منیزیم، ژلاتین و همچنین روغن کبد ماهی توصیه می شود.

میخک صد پر

چند قطره میخک صدپر بعلاوه یک چهارم قاشق غذاخوری روغن کنجد را با پنبه به محل آسب دیده ی دندان آغشته کنید این کار را شب هنگام انجام دهید که این محلول تا صبح روی دندان بماند و دندان پوسیده به مرور ترمیم شود.

میخک
آب نمک
بهتر است صبح ها قبل از مسواک زدن به مدت یک دقیقه آب نمک غرغره کنید. همچنین روزی سه بار قبل از مصرف غذا این کار را تکرار کنید.
مصرف سیر
بهتر است ۳ تا ۴ حبه سیر را له کرده و به آن ¼ قاشق غذاخوری سنگ نمک بزنید و روی دندان آسیب دیده قرار دهید. با دندان پوسیده سعی کنید سیر را بسایید و داخل حفره فشار دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا پوسیدگی درمان شود.
زردچوبه
روی دندان آسیب دیده به مدت ۵ دقیقه کمی زردچوبه بگذارید و سپس با آب گرم بشویید.
چریش
عصاره ی چریش را به مدت چند دقیقه روی دندان هایتان بگذارید و سپس با آب گرم بشویید. می توانید از خمیردندان های حاوی چریش نیز استفاده کنید.
مسواک زدن
مراقبت و نگه داری از دندان امری بسیار مهم است. با مسواک زدن مرتب و به موقع دندان ها باکتری های مضر را از دهان خود خارج کنید. قبل از خواب حتما مسواک بزنید زیرا بقایای مواد غذایی باعث تغذیه ی باکتری های داخل دهان شده و اسیدی ترشح می کنند که باعث حل شدن مینای دندان می شود. مینای دندان از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می کند.

مسواک زدن
نخ دندان
گاهی فاصله ی بین دندان ها بسیار کم است و مواد غذایی و جرم بین آن ها با مسواک از بین نمی رود. بهترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها علاوه بر مسواک نخ دندان است.

نخ دندان
داندان پزشک
بعض از افراد از دندانپزشک می ترسند. آنچه که یک دندان پزشک می بیند ما توانای تشخیص آن را نداریم. با مراجعه مرتب به دندان پزشکی می توانیم از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنیم و قبل از آنکه دندان دچار سوراخ شود به درمان آن بپردازیم. مراقبت و پیشگیری از خراب شدن دندان ها بسیار کم هزینه تر از ترمیم آن هاست. پس بهتر است فرهنگ مراجعه به دندان پزشکی را گسترش دهیم.

دندان پزشک
فلوراید
دهان شویه های حاوی فلوراید برای دندان ها بسیار مفید است. فلوراید مواد معدنی را به دندان ها رسانده و از آسیب و پوسیدگی آن ها جلوگیری می کند.
ترکیب پودر کلسیم و منیزیم
شستوشوی دهان با ترکیب کلسیم و منیزیم مواد معدنی دندان ها را تامیین می کند و همچنین این ترکیب محیط داخل دهان را قلیایی کرده و از باقی ماندن اسید روی دندان ها جلوگیری می کند.

منبع:سایت تابناک

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

یک نظر

  1. Avatar

    امید

    ۱۳۹۷-۰۹-۲۸ در ۰۰:۵۳

    سلام من هر وقت برای پیشگیری به دندان پزشک مراجعه کردم هیچ کار اصولی برام انجام نداد

    پاسخ

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …