چگونه دندان‌های پوسیده را ترمیم کنیم؟ اگر دندانی پوسیده در دهان دارید مطمئنا این سوال را از خود می‌پرسید باید بگوییم که بهترین روش برای درمان پوسیدگی دندان مراجعه به دندانپزشک است.

همچنین بخوانید:

عوامل پوسیدگی دندان

دندان آسیب دیده یا پوسیده علاوه بر تغییر ظاهر و فرم دهان، بر روی سلامت کلی بدن هم اثر می‌گذارد. با این همه با مراجعه مرتب به دندانپزشک و اجرای دستورات او می‌توان به راحتی دندان خراب را درمان کرد. بعد از معاینه، بسته به نوع مشکل، پزشک پر کردن، روکش و یا درمان ریشه را به بیمار توصیه خواهد کرد.
بعد از اینکه دندان آسیب دیده درمان شد، باید بیمار با مرتب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کرده و از باقی دندان‌ها محافظت کند.

درمان دندان خراب یا پوسیده

روش اول – درمان دندان خراب

یک: تشخیص علایم دندان خراب و آسیب دیده
در فاصله‌ی بین دو ویزیت به خوبی دندان‌های خود را زیر نظر بگیرید. اگر سطح دندان تغییر رنگ داد و به رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای یا حتی سفید در آمد یا اگر دردی در دندان خود احساس کردید، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.
درد ناشی از دندان آسیب دیده گاهی خیلی شدید است و گاهی تنها بر اثر سرما و گرما ایجاد می‌شود.
اگر به مدت طولانی تنفس فرد بد و بودار باشد، نشانه‌ای از آسیب و خرابی دندان است

دو: پر کردن سریع پوسیدگی‌ها و حفره‌های دندانی
پوسیدگی و وجود حفره بر روی دندان و راهی برای ورود باکتری‌ها به درون دندان است. اگر پوسیدگی درمان نشود، وضعیت دندان بدتر از قبل شده و گاهی یک پوسیدگی دیگر در همان دندان به وجود خواهد آمد

سه: پر کردن قسمتی از دندان
اگر تنها بخشی از دندان خراب باشد، با استفاده از مواد مختلف می‌توان پوسیدگی را برطرف کرد. نقره، کامپوزیت رزین و مس از جمله موادی هستند که برای پر کردن دندان از آن‌ها استفاده می‌شود‌‌. پر کردن دندان در مطب دندانپزشکی و تحت بیهوشی موضعی انجام خواهد شد.
بعد از پر کردن دندان گاهی به تجویز پزشک از روکش دندانی هم استفاده خواهد شد.

پر کردن دندان خراب یا پوسیده

چهار: روکش دندان در صورتی که امکان حفظ دندان وجود نداشته باشد
اگر دندان چند بار پر شده و یا قابل تعمبر نباشد، باید روکش شود. ابتدا بخش‌های خراب دندان درمان شده و بعد از گرفتن قالب از دندان، از روکش برای پوشاندن سطح آن استفاده خواهد شد. این روش چندین ساعت طول کشیده و نیازمند بی حسی موضعی است.

پنج: انجام جراحی در صورت التهاب شدید لثه
اگر بر اثر خرابی دندان، استخوان فک آسیب دیده باشد یا لثه دردناک شده باشد، جراحی انجام می‌شود. در طول عمل جراحی در مکان دندان آسیب دیده استخوان و بافت تازه جایگزین خواهد شد.

شش: کشیدن دندان در صورت آسیب به لثه
اگر دندان آسیب دیده منجر به مشکلاتی برای لثه شود، پزشک توصیه می‌کند که دندان به طور کامل کشیده شود. این عمل نیاز به بی حسی موضعی داشته و در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود‌.

روش دو – انجام کارهای پیشگیرانه برای دندان‌های پوسیده

یک: مراجعه به دندانپزشک هر ۶ ماه یکبار
معاینه‌ی دوره‌ای دهان و دندان، شامل بررسی کارهای انجام شده‌ی قبلی بر روی دندان‌ها و بررسی مشکلات احتمالی است. بعد از معاینه پزشک در صورت مشاهده‌ی هرگونه مشکلی، درمان‌های مورد نیاز را تجویز کرده و اگر عفونتی وجود داشته باشد، داروهای مورد نیاز را تجویز خواهد کرد.
برای مثال اگر بیمار به ورم لثه مبتلا باشد، دهان شویه تجویز خواهد شد
سالانه دو بار پاکسازی کامل دندان‌ها و جرم گیری آن‌ها، از تجمع پلاک‌ها که منجر به پوسیدگی خواهند شد، جلوگیری می‌کند.

دو: استفاده از دهان شویه
دهان شویه باید طبق نحوه‌ی مصرف درج شده بر روی جعبه آن استفاده شود. این محصول محیط دهان و دندان را برای جراحی آماده کرده و اجازه نمی‌دهد که بعد از جراحی عفونت ایجاد شود. از طرفی با استفاده از این محصول احتمال آسیب و خرابی دندان هم کاهش پیدا می‌کند.

سه: فلوراید تراپی

بعد از معاینه در صورت تشخیص دندانپزشک فلوراید تراپی هم انجام خواهد شد. فلوراید همچون پوششی بر روی سطح دندان آن را از آسیب‌های بعدی در امان نگه خواهد داشت. فلورائید عوارض جانبی خیلی کمی دارد.
اگر فلورائید تراپی انجام نشود، می‌توان از خمیر دندان‌های حاوی فلورائید استفاده کرد
اگر کودک دندان خرابی داشته باشد، باید در هنگام استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید بسیار مواظب بود. قرار گرفتن دندان در برابر فلوراید زیاد احتمال آسیب بیش‌تر را افزایش خواهد داد.

چهار: سیلانت دندان

دندانپزشک برای انجام این روش از یک برس کوچک استفاده می‌کند، این روش که تنها چند دقیقه طول میکشد از آسیب‌های احتمالی دندانی جلوگیری می‌کند. سیلانت بر روی دندان‌های عقبی یا مولار توصیه می‌شود.
روی دندانی که در مراحل اولیه پوسیدگی است، سیلانت انجام نمی‌شود، چرا که این کار باعث گیر کردن باکتری‌های بد درون دندان خواهد شد. در این صورت باید از روش‌های دیگری استفاده کرد.

پنج: تمیز کردن عمقی لثه با تجویز پزشک برای دندان‌های پوسیده و خراب

اگر وجود دندان خراب منجر به مشکلات دایمی برای لثه شود، پزشک پاکسازی کامل لثه را تجویز خواهد کرد.

روش سه: حفظ سلامت دهان و دندان

یک: مسواک زدن سه بار در روز
صبح بعد از بیدار شدن از خواب، بعد از ناهار و شب قبل از خواب باید زمانی را به مسواک زدن دندان اختصاص داد. علاوه بر دندان‌ها، خط لثه و لثه هم باید با مسواک به خوبی شسته شوند. باید مدت زمان کافی را به این کار اختصاص داد، برای این منظور در حین مسواک زدن ترانه‌ی تولدت مبارک را با خود مرور کنید.
اگر فرد درست و اصولی مسواک بزند و زمان کافی را به آن اختصاص دهد، از حجم باکتری‌های بد و پلاک‌های دندانی در دهان او کم خواهد شد.
اگر کودک خردسال شما دندان خرابی داشته باشد، در هنگام مسواک زدن بر کار او نظارت کنید.
بیش از حد مسواک زدن می‌تواند منجر به آسیب عاج دندان و ایجاد پوسیدگی شود. پس بیش از سه بار در روز مسواک نزنید.

دو: نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه قبل و بعد از مسواک زدن
با نخ دندان کشیدن به راحتی غذاها و پلاک‌های بین دندانی برداشته خواهند شد. از طرفی این کار از ورم لثه که در نهایت منجر به خرابی دندان می‌شود هم جلوگیری می‌کند. حداقل در روز یکبار باید به دقت نخ دندان کشید. شستن دهان با دهانشویه بعد از مسواک زدن هم راه خوبی برای از بین بردن باکتری‌های بد دهانی است.
توجه کنید که بیش‌تر دهان شویه‌ها برای کودکان مناسب نیستند.

نخ دندان برای دندان‌های پوسیده

سه: کم کردن مصرف قند و شکر و نوشیدنی‌های شیرین
قند و شکر باعث ایجاد باکتری‌هایی در دهان خواهد شد که از سطح خارجی دندان‌ها تغذیه می‌کنند. به جای نوشیدن آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های گاز دار، آب یا چای تلخ بنوشید. از خوردن خوراکی‌های شیرین خودداری کرده و میوه و سبزی را جایگزین کنید. خوردن آدامس‌های بدون قند را جایگزین شکلات‌های شیرین کنید.

منبع:
wikihow

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

یک نظر

  1. Avatar

    امید

    ۱۳۹۷-۰۹-۲۸ در ۰۰:۵۳

    سلام من هر وقت برای پیشگیری به دندان پزشک مراجعه کردم هیچ کار اصولی برام انجام نداد

    پاسخ

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

دو × 2 =

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداری و مراقبت از نوزادان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای که تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر ظ…