خواب از نیازهای اساسی بدن انسان  است. برای حفظ سلامتی و هوشیاری خود باید به زمان خواب خود اهمیت قائل شوید. در کنار زمان خواب مناسب، به این نکته هم باید توجه داشته باشید که چگونه خواب راحت داشته باشیم؟ در اصل تنها کمیت را نباید در نظر گرفت باید به کیفیت خواب نیز توجه داشت.امیدواریم که با خواندن این پست از مجله ارنیکا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم تا خوابی راحت و لذت بخش را برای خود فراهم کنید.


به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا


 

 موانع داشتن  یک خواب راحت چه چیزهایی است؟

استرس

اتفاقاتی که در طول روز فرد با آن مواجه می شود، برخی از آن ها به لحاظ روحی تاثیر منفی به جای می گذارد.   در نهایت نیز  سبب ایجاد  نگرانی ها و استرس هایی در فرد می شود.هنگام رفتن به رخت خواب باید سعی کرد تمامی آن نگرانی ها و اتفاقات روز را به کل بیخیال  شد.در اصل هنگام خوابیدن باید مغز را آماده برای خواب کرد.


از دست ندهید:

دوقلوهای همسان دردسر ساز: استرس و اضطراب ؟ شناخت تفاوت‌های استرس و اضطراب


مصرف دارو

زمانی که به دلایل مختلفی اعم از افسردگی، مصرف دخانیات، فرد دچار بی خوابی می شود، بدون مشورت پزشک، داروهای خواب آور مصرف می کند. به مرور زمان احتمال اعتیاد به این داروها وجود دارد.از طرف دیگر تاثیر آن ها کوتاه مدت و برای چند ساعت می باشد و می تواند ساعات خواب و نظم خواب را به هم بزند.

تاثیر محیط برای داشتن خواب راحت

در برخی موارد مشاهده می شود که افراد در فصل تابستان به علت گرم بودن فضای اتاق دچار بی خوابی می شوند، یا خوابیدن در رخت خواب نامناسب هم باعث به هم زدن خواب فرد می شود، بنابراین افراد باید سعی کنند برای داشتن خواب راحت، ابتدا محیط سازگار با شرایط روحی و جسمی خود را فراهم کنند.

خواب راحت

 وسایل الکترونیکی

باید سعی کرد وسایلی مانند گوشی و لپ تاب را به دور ترین نقطه از محل خواب انتقال داد، زیرا وسایل الکترونیکی با ایجاد میدان مغناطیسی  سیستم  بیولوژیکی  بدن را به هم میزنند و مانع خواب راحت می شوند.

صرف غذا و نوشیدنی  قبل از خواب

وعده غذایی شام را باید چند ساعت، زود تر از ساعت خواب میل کرد. هم چنین قبل خواب نوشیدن چای یا قهوه باعث بی خوابی می شود، بنابراین باید اجتناب کرد.

تاثیر میزان تاریکی محیط  برای خوابیدن

وقتی چراغ خاموش می شود، و فرد در جای خواب خود قرار می گیرد، مغز انسان ماده ای به نام ملاتونین (هورمون خواب)  ترشح می کند. اگر در محیط خواب، حتی کمترین  نور مصنوعی وجود داشته باشد مانع ترشح این هورمون می شود. بنابراین بهترین محیطی که به خواب راحت، هم چنین به کارکرد صحیح مغز کمک می کند، یک محیط کاملا تاریک است.

تاثیر جهت خوابیدن در کمک به خواب راحت

به لحاظ علمی، خوابیدن به سمت چپ،فوایدی از جمله هضم شدن بهتر غذا، جلوگیری از سوزش معده، جلوگیری از آپنه خواب، گلوکوم می شود.از همه مهم تر، افرادی که کمر درد دارند، اگر به پهلو بخوابند ستون فقرات آن ها تحت فشار قرارمی گیرد. به سمت چپ خوابیدن، کمر درد را تسکین می دهد و به خواب راحت کمک می کند.


از دست ندهید:

عوامل اصلی کمر درد خانم‌ ها | علت کمردرد در خانم‌ ها چیست؟


خواب راحت

 برنامه زمانی ویژه خوابیدن برای داشتن خواب راحت

اگر برنامه زمانی مشخصی برای خوابیدن در نظر بگیرید، به لحاظ علمی، کاملا به حالت اتوماتیک بدن تنظیم می شود و مغز در آن تایم مشخص دستور خواب را می دهد.

در زندگی پرمشغله امروزی این که چگونه خواب راحت داشته باشیم مسئله ای دشوار شده است و طبیعی است که هنگام خواب، نگرانی‌ها و استرس‌ها، مانع خوابی راحت شوند، اما نباید آن‌ها موجب شوند که میزان کیفیت و کمیت استراحت و خواب شما افول کند. با رعایت نکات بالا می توان خواب راحت برای خود فراهم کرد.

منابع:سایت سلامت

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…