لباس به‌غیراز برآوردن کردن نیازهای اولیه انسان که حفاظت از بدن در برابر سرما و گرمای محیط اطراف است، وظایف دیگری نیز دارد.یکی پوشاندن و حفظ بدن و شرم و حیا و دیگری آراستگی و زیبایی فرد.جهان‏ بینی و ارزش‏های حاکم بر فرهنگ هر جامعه بعلاوه شرایط جغرافیایی ، اقتصادی و اجتماعی و اقلیم هر کشور بر نوع و کیفیت لباس زنان و مردان هر جامعه تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.اما مهم‌ترین و یگانه‌ترین ویژگی پوشش هر فردی در جامعه به دیدگاه و خصوصیات فردی و سن و سال آن شخص وابسته است .

انسان‌ها به‌وسیله لباس خود را آراسته  زیبا می‌کنند. خودآرایی و زینت کردن علاوه بر ایجاد آثار مثبت روحی و روانی در اطرافیان،آثار مثبت روانی نیز در خود فرد به وجود می‌آورد. بنابراین کیفیت لباس پوشیدن نه‌تنها حاکی از شخصیت انسان است بلکه در شکل‏گیری و تحول شخصیت او نقش دارد.

در این مطلب قصد داریم شمارا با چند راهکار برای خوش‌لباس‌تر شدن آشنا کنیم.

سراغ کمد لباس خود بروید ، ابتدا لباس‌های کمد خود را بیرون بیاورید و آن‌ها را به دسته تقسیم کنید.

  • لباس‌های روزمره خانگی
  • لباس ویژه کار و خارج از خانه
  • لباس ویژه مناسبات اجتماعی

هر فرد بالغ فارغ از شرایط برای سه موقعیت بالا لباس‌دارد. بعضی از لباس‌ها قابلیت استفاده در دو مکان را نیز دارد. به‌طور مثال شما با پوشیدن یک بلوز و شلوار جین می‌توانید به مهمان یک دوست نیز بروید.خوش‌لباس بودن و آماده بودن برای شرایط متفاوت از بررسی و دسته‌بندی لباس‌های داخل کمدتان آغاز می‌شود.پس لباس‌هایتان را به سه دسته تقسیم کنید و برای مناسبات مختلف آن‌ها را آماده کنید.آن‌هایی را که مدت‌هاست نمی‌پوشید کنار بگذارید و از کمد خارج کنید. بسیاری از افراد کمدشان انباشته از لباس است و همیشه از اینکه چه بپوشند،شکایت می‌کنند.بنابراین لباس‌هایی که یک سال است که در هیچ موقعیتی از آن‌ها استفاده‌نشده را از کمدتان بیرون بگذاریدحالا بهتر خواهید دانست که چه لباس‌هایی بخرید.

چه لباس‌هایی بخریم؟

قبل از هر کاری در خرید لباس ابتدا بدن خود را بشناسید. شکل اندام و بدن به شما می‌گوید چه لباس‌هایی برای شما مناسب است و ازچه مدل لباس‌هایی باید دوری کند. به‌طور مثال خانم‌های قدبلند بهتراست از دامن‌های نیمه بلند استفاده کنند تا بلندی پاهایشان زیاد از حد جلوه نکند و تناسب‌اندامشان به هم نخورد. یا خانم‌ها باید لباس‌هایی انتخاب کنند که خطوط گردنشان را به زیبایی نشان دهد و اگر گردن بلندی دارند و می‌خواهند از بلندی گردنشان کم کنند از گردن بند زیبایی استفاده کنند تا توجه از خطوط گردنشان کم شود.

  • بدن و پوستتان را بشناسید

لباس‌هایی باید بخرید که اندازه بدن و اندام خودتان طراحی و دوخته‌شده باشد. زیرا لباس‌هایی که اندازه تن افراد نباشد آن‌ها را شلخته و نامرتب جلوه می‌دهند. لباس اندازه، لباسی است که نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد.بعد به سراغ رنگ پوستتان بروید. لباس باید بارنگ پوست شما هماهنگ باشد. مثلاً ممکن است شما ژاکت قرمزرنگی را بپسندید و دلتان بخواهد آن را بخرید،اما هنگامی‌که می‌پوشید رنگ پوستتان تیره و برافروخته می‌شود. بنابراین هنگام انتخاب لباس آن را جلوی آینه امتحان کنید و از دیگران نظرشان را بپرسید.

 

  • لباس‌هایی انتخاب کنید که در آن‌ها احساس راحتی می‌کنید.

 پوشیدن لباس‌های قشنگ علاوه بر تناسب با موقعیتی که در آن قرار دارید، برای شما اعتمادبه‌نفس می‌آورد. بنابراین صرف اینکه لباسی مد شده است و یا بااینکه به اندام شما نمی‌آید از خریدشان خودداری کنید. با پوشیدن این دست لباس‌ها  تمام مدت یا بی‌قرارید و یا مشغول پیچ‌وتاب خوردن هستید.بنابراین راحتی لباس را مدنظر داشته باشید.

  • لباس‌هایی بخرید که هماهنگ با اندام و شخصیت شما باشد.

بدن هرکسی منحصربه‌فرد است و هزار و یک دلیل وجود دارد که لباسی که بر تن یک شخص زیبا به نظر می‌آید، بر تن شخص دیگری هم زیبا به نظر بیاید. بهترین شانس شما برای عالی به نظر رسیدن این است که کسی شخصاً به شما بگوید که لباس‌ها در بدنتان چگونه‌ هستند.

درصورتی‌که شما یک شغل رسمی یا مدیریتی دارید باید لباستان را موقعیت خود هماهنگ کنید. پوشیدن لباس‌های براق و طرح دار با جزئیات زیاد باعث می‌شود که حواس شنونده و کارمندان به سخنان شما نباشد و شخصیت شما نیز اغراق‌شده به نظر خواهد رسید.

 چه لباس‌هایی نخریم؟

  • لباس‌هایی که به امید لاغر شدن انتخاب می‌کنید

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که یک دامن، شلوار یا حتی مانتو را در یک فروشگاه دیده باشید که دو سایز از شما کوچک‌تر است، ولی آن‌قدر آن لباس به دلتان نشسته باشد که آن را بخرید. با خودتان عهد کنید که چند سایز کم کنید که اندازه آن لباس شوید، ولی به‌طورمعمول چنین لباس‌هایی را هیچ‌وقت نخواهید پوشید و از خیر سایز کم کردن هم می‌گذرید. بهترین کار هنگام خرید لباس این است که لباسی را بخرید که در همان لحظه دقیقاً اندازه شما باشد تا بتوانید با خیال آسوده آن را بپوشید.

اگر اضافه‌وزن دارید لباس‌های طرح دار نخرید

اگر کمی اضافه‌وزن دارید هرگز به سراغ خرید پارچه‌های طرح دار یا تورهایی با گل‌های درشت برای دوختن لباس‌های میهمانی‌تان نروید؛چون این لباس‌ها شمارا چاق‌تر و پهن‌تر نشان می‌دهند و به‌جای آن لباس‌های سرتاپا یکرنگ و با طرح‌های هندسی عمودی را انتخاب کنید.

 لباس‌هایی که در قسمت پهلو از محل پنس برش خورده و بارنگ پارچه تیره دوخته می‌شود می‌تواند کمر شمارا باریک‌تر جلوه دهد.

  • اگر قد کوتاهی دارید از لباس‌های یکرنگ استفاده کنید

اگر قدبلندی ندارید و در زمره افراد کوتاه‌قد محسوب می‌شوید،  بهتر است لباسی را انتخاب کنید که در آن رنگ بلوز و شلوار یکی باشد. زیرا در این صورت قد شما بلندتر به نظر خواهد آمد. همچنین بهتر است از لباس‌هایی که خطوط عمودی دار​د استفاده کنید. انتخاب کفش مناسب نیز از مواردی است که افراد کوتاه‌قد باید به آن توجه داشته باشند. کفش‌های پاشنه‌بلند و لژ دار می‌تواند به این دسته از افراد کمک بزرگی بکند.

و در آخر تلاش کنید که شما و لباس در کنار هم بتوانید معرف خودتان در هر جمعی باشید. صرف پوشیدن لباس‌های گران‌قیمت شمارا خوش‌تیپ‌تر یا جذاب‌تر نخواهد کرد.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط زلیخا قربانی
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

چند درمان گیاهی به دردبخور برای بیماری روده

با بالا رفتن سن هضم و جذب برخی از خوراکی‌ها برای معده و روده سخت می‌شود. برای جلوگیری از ن…