محصولات چرم معمولا در بازار گران هستند و برای خرید کیف یا کفش و کت چرمی باید متحمل هزینه‌ی زیادی شد. بنابراین وقتی پول زیادی برای یک محصول خرج می‌کنیم باید به خوبی هم ازآن مراقبت کرد تا زیبایی آن حفظ و هم زیاد عمر کند.

لباس و اجناس چرمی پرطرفداران و تقریبا هیچ وقت مد آن ها بسر نمی آید. اگر برای تمیز کردن چرم از تکنیک‌های مناسب استفاده کنیم می توانیم به عمر مفید آن بیفزایم. در این متن با روش‌های تمیز کردن چرم بیشتر آشنا می‌شویم:

چرم کهنه زیباتر از چرم نو است!

حتما شنیده‌ا‌ید که می گویند فرش دستباف هرچه بیشتر کار کند زیباتر و مرغوبت‌تر نشان می‌دهد. چرم هم به این صورت است. هیچ وقت یک کیف چرمی ۱۰ ساله با یک کفش چرم نو قابله مقایسه نیست. زیرا چرمی که کاار کرده انعطاف پذیر است. اگر از یک محصول چرمی به درستی مراقبت شود ۱۰ تا ۱۵ سال می‌تواند عمر کند. جالب است که بدانید در بعضی جاها از تکنیک‌هایی استفاده می‌شود تا چرم تازه را کهنه جلوه دهند.
چگونه از محصولات چرم طبیعی محافظت کنیم؟

نبایدهای مهم در مراقبت از محصولات چرم

وقتی روی محصولات چرم با جسم نوک تیز خراش وارد می‌شود دیگر این خراش قابل بازگشت نیست و همچنین جوهر خودکار به هیچ نحوی از روی چرم پاک نمی‌شود. برای شستن چرم نباید از ماشن لباس‌شویی استفاده کرد. ازاسپری کردن  ادکلن یا عطر به طور مستقیم به روی لباس چرم باید پرهیز کرد. برای پاک کردن لکه‌های عمیق بهتر است از افراد کارشناس استفاده کرد و از فروشندگان محصولات چرمی کمک گرفت. بهتر است چرم را به قسمت نوک تیز رخت آویز٬ آویزان نکرد زیرا باعث از بین رفتن شکل طبیعی چرم می‌شود. همچنین جهت نگهداری البسه‌ی چرم دمای محیط باید ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد.

چگونه از محصولات چرم طبیعی محافظت کنیم؟

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

در هنگام خرید چرم باید یکسری نکات را مد نظر داشت مثلا اینکه از فروشگاه های معتبر باید خرید کرد. زیرا این روزها بازار پر شده از چرم‌های مصنوعی و تقلبی که از اسانس چرم نیز در آن‌ها استفاده شده است. بنابراین بو معیار مناسبی در تشخصی چرم طبیعی از مصنوعی نیست. از ویژگی‌های چرم مصنوعی صاف و یک دست بودن آن است در حالی که چرم طبیعی یک دست نیست و امکان دارد یک طرف آن نازک و قسمت دیگر‌ آن ضخیم باشد. از ویژگی دیگر چرم طبیعی آن است که وقتی آن را جلو نور قرار می دهیم نور را یک دست منعکس نمی‌کند.

خیس شدن چرم طبیعی

به دلیل آلودگی هوا در شهرهای صنعتی باران‌های آلوده می‌توانند حسابی به محصولات چرم آسیب برسانند، در صورت گرفتاری ناگهانی در باران شدید، باید خیلی زود با یک اسفنج آغشته به کف شامپو بچه، باران آلوده را از روی چرم پاک کرد و بعد سریع آن را خشک کرد. البته باید مواظب بود که پشت چرم نباید به هیچ وجه خیس شود زیرا باعث می‌شود که چرم  انعطاف پذیری خود را از دست دهد، به طور کلی بهتر است در روزهای بارانی از پوشیدن چرم خودداری کرد تا مبادا درون آن خیس شود.

نحوه‌ی شست‌وشوی صحیح چرم طبیعی

همان طور که گفته شد به هیچ عنوان نباید چرم را در ماشین لباسشویی شست بلکه برای شستن البسه چرم بهتر است به یک خشکشویی معتبر اعتماد کرد. حقیقت این است که در خانه نمی‌توان چرم را شست چون اگر به پشت چرم آب برسد چرم نرمی و لطافت خود را از دست داده و دیگر همچون گذشته انعطاف پذیری نخواهد بود و حالت خشک به خود می گیرد. در صورت کثیف شدن آستر کت چرم بهترین کار این است که آستر را عوض کرد چون چرم فقط روشویی می شود. گردو غبار دشمن چرم است و در نگه‌داری از آن باید هر چند وقت یک بار روی آن را تمیز کرد. برای این کار کافی است که یک قاشق مرباخوری شامپو بچه را با آب ولرم(CC ۲۵۰ ) و ۳تا۴ قطره سرکه مخلوط کرد و آرام روی چرم کشید و سپس با آب معمولی شامپوها را پاک کرد و بعد با یک پارچه آن را خشک کرد. در نهایت می توان با واکس های معمولی روی چرم را ماساژ داد.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …