لحظات ناخوشایند روزانه بارها به سراغ ما می آیند. حوصله ی کسی یا کاری را نداریم، با غر زدن اطرافیانمان را کلافه می کنیم و دم به دقیقه می گوییم حالم خوب نیست. حس و حال شوخی کردن و خندیدن نداریم و از لحظه هایمان لذت نمی بریم. خوب است بدانید که توانایی افکار منفی رابطه ی مستقیمی با میزان خوشحالی و شادی دارد. راه های مختلفی برای کنترل افکار منفی وجود دارد. با هر شکل منطقی مانند پذیرفتن و یا رد کردن می توان با افکار منفی مواجه شد. اعتماد به نفس، عزت نفس و از همه مهمتر کیفیت زندگی ما تحت تاثیر قرار می دهند. در این مقاله سعی بر آن است که علت افکار منفی و راهکارهای مقابله با آن بررسی شود.

ترس از آینده

ترس از ناشناخته ها در ذات انسان است. آینده یکی از این ترس هاست. به همین دلیل انسان از گذشته های بسیار دور علاقه ی زیادی به پیشگویی و کشف رمز و رازهای جهان از خود نشان داده است. او همواره به دنبال کف بینی، طالع بینی و پی به اتفاقات آینده در میان ستاره ها بوده است. اما جدا از این ها ترس از آینده ی مجهولی که قرار است با آن روبرو شویم زندگی روزمره را خالی از افکار منفی نکرده است. دلشوره برای دوساعت دیگر تا فکر کردن به سال های در پیش رو خالی از افکار منفی نیست. فکر کردن به این موضوع که از چیزی بترسیم که هنوز نیامده است واقعا بیهوده است. ترس از اتفاقی که هنوز نیفتاده و شکستی که هنوز نخورده ایم خوشی های حال حاضر را از ما می گیرد. یکی از راه های غلبه بر ترس از آینده برنامه ریزی است. برنامه دورنمای مشخصی از آینده به ما نشان می دهد. البته اگر در ابتدای این راه هستید بهتر است از برنامه ی کوتاه مدت شروع کنید.


نگرانی های زندگی روزمره

اگر در جلوی افکار منفی مقاومت نکنید او شما را شکست خواهد داد. نگرانی های ریز و درشت در زندگی روزمره حالتی پیشرفته از ترس است. اجازه ندهید ترس از اینکه چیزی را یادتان رفته و یا کاری را انجام نداده اید بر شما غلبه کند. نگرانی و تشویش باعث می شوند نشاط و شادی را در زندگی احساس نکنیم. برای اینکه نگرانی های ریز و درشت حال ما را خراب نکند بهترین راه اولویت بندی است. کارها را باید بر اساس اهمیتی که دارند ترتیب بندی کرد. کارهای مربوط به خانه را در میان افراد خانواده و کارهای مربوط به کار را با همکاران تقسیم کنید. این روش علاوه بر روع نگرانی فشار ناشی از مسولیت پذیری را نیز کاهش می دهد. بعضی از اوقات زندگی سخت می گذرد. قرار نیست هر روز و هر لحظه باب میل ما باشد اما آنچه که مهم است نوع برخورد و کنترل بر افکار و احساسات ما در آن شرایط ناگوار است. هیچ چیز در زندگی ثابت و همیشگی نیست. لحظه های شاد و ناخوشایند یکی پس از دیگری در حال آمد و شد هستند. نباید اجازه داد تشویش از دیوار نازک ترس وجودمان گذر کند و به راحتی سرور و شادی را از ما بگیرد.

شرم از گذشته

چه کسی پیدا می شود که ادعا کند در کارنامه ی زندگی خود اشتباهی مرتکب نشده است؟ کسی را پیدا کنید که کامل باشد. مرتکب خطا و اشتباه نشود. آیا چنین چیزی امکان دارد؟ همه ی ما در زندگی خود کارهایی کرده ایم که نمی توانیم به آن ها افتخار کنیم. برخی از این کارهای شرم آور نتیجه ی کارهای بی برنامه و اولویت بندی نشده ی زندگی ما هستند. به هر اندازه که خطاها و اشتباهاتمان بزرگ باشد اسم شان روی خودشان است گذشته. آیا اندیشیدن و حرص خوردن چیزی را حل می کند؟ زمان را برای ثانیه ای به عقب بر می گرداند تا ما جبران کنیم؟پس برای چه با افکار منفی خود را آزار دهیم و حال خود را بدتر از گذشته کنیم؟ خراب کردن حال خود نه تنها اشتباه گذشته را جبران نمی کند بلکه زمان حال را هم به فنا می دهد. فراموش نکنید که امروز گذشته ی فرداست. اگر در اطرافتان اشخاصی وجود دارند که مدام شما را به یاد لحظات تلخ گذشته می اندازند و به افکار منفیتان دامن می زنند بهتر است آنان را از زندگی خود بیرون کنید. وقت آن رسیده با اشیاء و وسیله هایی که با آن ها خاطرات بدی دارید خداحافظی کنید.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …