تاول پا در اثر اصطکاک و سایش بین پوست پا و کفش یا هر چیزی که با پا در تماس است ایجاد می‌شود. بویژه تاول زدن بیشتر در مواقعی دیده می‌شود که کفش جدیدی استفاده شود و کاملا فیت پا نباشد.

مهترین دلیلی که می‌تواند در مورد تاول پا وجود داشته باشد این است که اصطکاک و سایش نامناسبی بین پوست پا و کفش ایجاد می‌شود. در ادامه این مقاله روش‌های قابل توجهی جهت جلوگیری از تاول پا و راه‌های درمان آن ارائه شده است.

راهکار‌های مناسب جهت پیشگیری از تاول زدن پا

تاول پا

از پاشنه‌کش استفاده نمایید

تاول پشت پا اغلب نتیجه سایش قسمت پشت کفش با پوست پشت پای شماست. در صورت استفاده از پاشنه‌کش این سایش را می‌توان کمتر کرد.

تا جایی که می‌توانید جوراب بپوشید

تاول زدن پا در افرادی که بدون جوراب از کفش استفاده می‌کنند شایع‌تر است. مناسب‌ترین جوراب، جوراب‌های آکریلی هستند که در اکثر مغازه‌های ورزشی موجود است. چرا که این مدل جوراب‌ها از لایه‌هایی درست شده‌اند که اصطکاک بین پا و کفش را کاهش می‌دهند.

از پودر بچه استفاده کنید

سعی کنید در هر بار بیرون رفتن از پودر بچه استفاده کنید. یعنی قبل از پوشیدن جوراب به پاهایتان پودر بزنید. پودر باعث می‌شود جوراب روی پا لغزش داشته باشد و از تاول زدن جلوگیری کند.

استفاده از کفی‌های مخصوص

کفی‌های مخصوصی در بازار وجود دارد که مناسب افرادیست که بیشتر در معرض تاول زدن هستند. این کفی‌ها حباب‌های نیتروژن در آن به کار رفته است و به عنوان بالشتکی برای پا قرار می‌گیرد. کفی‌های نیتروژنی از چسبیدن کف پا به کفش جلوگیری می‌کنند.

چه کنیم چه نکنیم‌ها در روبرو شدن با تاول پا

تاول پا

تاول پا در صورتی که کوچک است از دستکاری کردن آن بپرهیزید. فقط به منظور کاهش اصطکاک، روی آن را با پماد بمالید. در صورتی که تاول کمی بزرگ بود کافیست روی آن را پانسمان کنید تا تاول خود نرم شده و آب آن خارج شود. تاول‌های پا اکثرأ ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد تا خوب شوند.

در مورد تاول‌هایی که خیلی بزرگ است؛ یک سوزن را با شعله داغ استریل کنید، سپس کمی پس از سرد شدن سوزن را به آرامی وارد تاول نموده تا سوراخ شود. چند سوراخ در آن ایجاد کنید و با فشار اندکی محتویات آن را خارج نمایید. سعی کنید لایه پوستی رویه را برندارید و اجازه دهید به لایه زیرین بچسبد. سپس آن را پانسمان کرده و چسب بزنید. در صورتی که محتویات تاول خونی بود آن را به هیچ عنوان سوراخ نکنید.

اقدامات لازم جهت درمان تاول پا

 

جوراب، جوراب و بازهم جوراب

تاکید بسیاری برای پوشیدن جوراب هست چرا که همانطور گفته شد از دلایل شایع تاول پا عدم پوشیدن جوراب است. اگر کالج استفاده می‌کنید از جوراب کالج، اگر کفش یا بوت به کار می‌برید حتما از جوراب های ضخیم‌تر استفاده نمایید.

استفاده از باند مرطوب کننده

باند‌های مرطوب‌کننده بهترین وسیله جهت درمان و بهبود زخم و سوزش ناشی از تاول هستند.  این باندها را می‌توان از داروخانه تهیه کرد. تنیس بازان اغلب برای تاولی که در کف دست‌هایشان ایجاد می‌شود از این باندها استفاده می‌کنند.

استفاده از باندهای مخصوص زخم تاول پا

این باندها به دلیل مواد روغنی و ویتامین‌هایی که دارند زخم ناشی از تاول پا را بهبود می‌بخشند.

ویتامین E

برای اینکار کافیست از قرص‌های ویتامین E استفاده کنید. چرا که ویتامین E موجب بهبودی سریع تاول‌های ایجاد شده می‌شود. کپسول ویتامین را باز کرده و روی تاول قرار دهید.

چسب زخم

یکی دیگر از موثرترین راه‌هایی است که می‌شود به کار برد. قسمت‌هایی از پا را که می‌دانید مستعد تاول است چسب زخم بزنید.

گیاه آلوئه‌ورا نیز یکی از راه‌های درمان تاول است کمی آلوئه‌ورا را روی محل زخم بمالید.

روغن درخت چای درمان سریعی است که می‌توانید برای تاول پا استفاده نمایید.

جهت بهبودی تاول از ابزارهای آلوده استفاده نکنید تا موجب عفونت نشوند.

پوست روی تاول را با دست جدا نکنید. در صورت لزوم این کار را فقط با یک قیچی استریل انجام دهید تا وضعیت آن بدتر نشود.

سعی کنید تا بهبودی کامل تاول، با کفش راه نروید و ورزش نکنید.

هشدارها

در صورت بیرون آمدن چرک بد بو از تاول، بدانید که عفونت کرده و باید نزد پزشک بروید.

در صورتی که تاول خونی بود نشان از مشکل جدی دارد. تاول خونی در اثر پاره شدن مویرگ‌های خونی پا ایجاد می‌شود. از ترکاندن آن خودداری کنید تا ایجاد عفونت نکند.

منبع: آسمونی

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

امسال متفاوت تر از هر سال عمل کنیم!

اگر متوجه شدید که عملی کردن اهدافتان برایتان سخت است و انرژی لازم را ندارید باید به دنبال …