تا به‌حال به این موضوع فکر کرده اید که بدن شما در مقابل عوامل بیماری‌زا چگونه مقاومت می‌کند؟ آیا تا به حال به سیستم ایمنی بدنتان توجه کرده‌اید؟ تا چه اندازه به تقویت دستگاه ایمنی بدنتان کمک می کنید؟

واضح تر توضیح بدهم وقتی شما دچار بیماری می‌شوید این به منظور شکست دستگاه ایمنی بدن شما در برابر آن بیماری است. کارکرد اجزای سیستم ایمنی از پیچیدگی زیادی برخوردار است. اما برای بهبود عملکرد آن لازم است باید و نباید‌هایی را رعایت کرد. سن٬ فعالیت بدنی٬ موقعیت جغرافیایی٬ تغذیه و… بر توانایی سیستم دفاعی بدن تاثیر گذار است. پژوهشگران بر این عقده هستند که داشتن زندگی سالم بهترین روش برای تقویت دستگاه ایمنی است.

سیستم ایمنی بدن

داشتن زندگی سالم

زندگی سالم نیاز به یک الگوی مناسب دارد. یک دستورالعمل سالم که بتوان به آن تکیه کرد و به‌عنوان یک روش صحیح از آن پیروی کرد. تدابیری که برای این روند می تواند انجام داد شامل ترک سیگار و دخانیات٬ ورزش منظم روزانه٬ مصرف میوه و سبزیجات تازه٬ حذف شکر و چربی٬ خواب مناسب و کافی٬ حفظ تناسب بدن٬ جلوگیری از مصرف مفرط مشروبات الکی و انجام چکاپ کامل هر چند وقت یکبار متناسب با سن.

تبلیغات را جدی نگیرید

گول برخی از تبلیغات را نخورید. بعضی از محصولات ادعای چون افزایش ایمنی بدن را دارند. اما در واقع افزایش تعداد سلول‌های بدن نشانه‌ی خوبی نیست. کما اینکه امکان سکته‌ی مغزی را افزایش می‌دهد.

سلول‌های مختلف در برابر میکروب‌های گوناگون عملکردهای متفاوتی را از خود نشان می‌دهند. بدن آدمی به طور مداوم در حال ساختن این سلول‌هاست و به صورت طبیعی سلول‌های اضافی از بین می‌روند. این سلول‌های مرده یا به کار نمی‌آیند و یا در برابر نبرد با یک میکروب دیگر زنده نمی‌مانند. تابحال علم پزشکی به این نکته پی نبرده است که بدن انسان برای داشتن عملکرد مناسب به چه تعداد سلول ایمنی نیاز دارد.

سیستم ایمنی بدن

فعالیت سیستم ایمنی در کهنسالی

سن و سال در فعالیت سیستم ایمنی بدن نقش بسزائی دارند. مسلما در سنین پیری تولید سیستم ایمنی کاهش می‌یابد. به همین دلیل با کهولت سن بیماری‌های التهابی بیشتر می‌شود. افراد کهنسال نسبت به جوان‌ها با خطر ابتلا به سرطان٬ بیماری‌های تنفسی٬ انفولانزا و سایر بیماری‌های عفونی مواجه هستند. پژوهشگران بر این باورند با بالا رفتن سن تولید سلول‌های T با کاهش روبرو ست. در سنین پیری تولید سلول‌های بنیادی کم می‌شود بنابراین سیستم ایمنی بدن مانند دوران جوانی فعال نخواهد بود.

تاثیر تغذیه بر سیستم ایمنی بدن

تغذیه بدون شک در فعالیت ایمنی بدن بسیار موثر است. افرادی که با سوءتغذیه مواد مغذی روبرو هستند سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند. بدن این افراد مواد معدنی و ویتامین‌ها را دریافت نکرده است.

رژیم غذایی سالم و حاوی مواد مغذی تاثیر مثبتی بر عملکرد دستگاه ایمنی بدن دارد. البته این نوع سوءتغذیه در افراد کهسنال بیشتر شایع است. افراد سالمند در مورد رژیم غذایی خود حتما باید با پزشک مشورت کنند. زیرا گاهی بدن دچار کمبود برخی مکمل‌هاست ولی انسان متوجه آن نیست. علاوه بر تغذیه ورزش منظم یکی از موارد مهمی است که در سلامت جسم بسیار مهم است.

سیستم ایمنی بدن

به گفته‌ی دانشمندان افرادی که در فقر زندگی می‌کنند نسبت به بیماری‌های مسری آسیب پذیرند. وقتی بدن با کمبود ریزمغذی‌هایی چون آهن٬ زینک٬ مس٬ فولیک اسید مواجه است سیستم ایمنی بدن دچار تغییر می‌شود. با مصرف کم سبزیجات و غلات در رژیم غذایی روزانه یکی از دلایل کمبود مواد مغذی است. روزانه مصرف یک عددموللتی ویتامین و یا مکملمعدنی می تواند بر سلامت بدن تاثیر مثبتی بگذارد.  اما مصرف بیش از حد این مواد عوارض خاص خود را به دنبال دارد.

داروهای گیاهی موثرند؟

گاهی در فروشگاه ها با مواد گیاهی مواجه می‌شویم که ادعای تقویت سیستم ایمنی بدن را دارند. اما در واقع هیچ مدرکی دال بر این قضیه نیست. و هیچ گیاه یا ماده‌ای وجود ندارد که بتواند ایمنی بدن را بهبود ببخشد. شاید برخی از این داروهای گیاهی توانایی تغییر اجزای کارکردی ایمنی را داشته باشند اما هنوز به اثبات نرسیده که بتوانند سطح ایمنی بدن را به گونه‌ای تقویت کنند که بدن انسان در برابر بیماری و عفونت‌ها ایمن باشد.

تاثیر استرس بر عملکرد ایمنی بدن

استرس٬ هراس٬ اضطراب با روان انسان سرو کار دارد. روان بیمار بروی سلامتی جسمی تاثیر می گذارد. بسیاری از بیماری‌ها به دلیل استرس و ناراحتی روانی ناشی می‌شوند. آنچه که دانشمندان بران دست پیدا کرده اند تاثیر استرس بر کاهش عملکرد دستگاه ایمنی بدن است. در هنگام استرس بدن ماده شیمیایی به نام آنتی بادی تولید می‌کند که به روی دستگاه ایمنی تاثیر منفی می‌گذارد.

منبع: سایت چطور

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

چهارده + سه =

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداری و مراقبت از نوزادان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای که تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر ظ…