متابولیسم بدن چگونه می‌تواند درست عمل کند؟ به طور طبیعی تنها راه خوب عمل کردن متابولیسم بدن درست خوردن است. با درست خوردن، سوخت و ساز به خوبی صورت می‌گیرد، قدرت چربی سوزی هم بالا خواهد بود.

افراد بسیاری به دنبال لاغری و خلاص شدن از شر چربی‌های اضافی هستند. شاید در پی راهکارها و برنامه غذایی زیادی برای لاغری رفته باشید. درست است که با یک رژیم لاغری و ورزش مرتب می‌توان لاغر شد اما باید دقت کنید که باید موادی که مصرف می‌کنید در متابولیسم بدن موثر واقع  شوند. در واقع سوخت و ساز مناسب برابر با کاهش وزن درست و اصولی خواهد بود. باید بدانید که رژیم‌های اشتباه ممکن است یبوست، ضعف و ناتوانی بدن و به دنبال آن ضررهای دیگری در پی داشته باشند. در نهایت نه تنها در وزن‌تان کاهشی نخواهید دید بلکه موجب استپ وزنی نیز می‌شوید. از اینرو نیازی به رژیم سخت نیست بلکه با پیش گرفتن تغذیه اصولی، صحیح غذا خوردن و ورزش مرتب به وزن ایده‌آل خواهید رسید. در ادامه این مطلب به معرفی مواد غذایی که می‌تواند در این راه کمک‌کننده متابولیسم بدن باشد پرداخته شده است. 

متابولیسم بدن

نوشیدنی‌های مفید و موثر در متابولیسم بدن

  • آب بهترین نوشیدنی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن است. اگر سی دقیقه تا یک ساعت قبل و بعد از غذا آب بنوشید هم کالری دریافیتی‌تان کمتر می‌شود و هم سوخت و ساز بدن افزایش می‌یابد.
  • در تحقیقات به عمل آمده میانگین سوخت و ساز افرادی که نوشیدنی‌های کافئین‌دار همچون قهوه می‌نوشند سوخت و ساز بالاتری دارند.
  • چای سبز حاوی ترکیبات مفید همچون  EGCG و آمینواسیدهای مفید بسیاری است که چربی سوز بسیار خوبی برای بدن محسوب می‌شوند.
  • استفاده از لبنیات مخصوصا شیر کم چرب را فراموش نکنید. زیر شیر کم چرب سرشار از کلسیم بوده و این خود  در سوخت و ساز بدن بسیار موثر خواهد بود.

مواد غذایی موثر در متابولیسم بدن

مصرف چند واحد میوه به صورت روزانه

برای اینکه بدن‌تان از سوخت و ساز خوبی برخوردار باشد باید روزانه چند واحد میوه استفاده کنید. میوه‌ها سرشار از انواع ویتامین‌ها و فیبر هستند که به طور چشمگیری متابولیسم بدن را افزایش می‌دهند.

متابولیسم بدن

مصرف منابع پروتئین‌دار

پروتئین می‌تواند به عنوان یک سیرکننده بسیار خوب عمل کند و از طرفی در سوخت و ساز بدن بسیار موثر خواهد بود. از اینرو می‌توانید پروتئین دریافتی خود را از سفیده تخم مرغ تامین کنید. زیرا سفیده تخم‌مرغ منبع غنی از پروتئین و ویتامین دی است.

متابولیسم بدن

مصرف مواد غذایی آهن‌ دار

اگر بدن کمبود مواد معدنی داشته باشد سوخت و ساز آن کاهش خواهد یافت. باید در وعده‌های روزانه‌تان آهن را اضافه کنید. عدس،گوشت مرغ، غلات و گوشت بدون چربی سرشار از آهن است، در رژیم‌تان بر مصرف این مواد تاکید داشته باشید. کمبود آهن، سوزاندن کالری دریافتی جهت عملکرد مناسب بدن را با مشکل روبرو خواهد کرد.

فلفل چیلی چون یک فلفل تند حاوی کپسایسین است نقش موثری در بالا بردن متابولیسم بدن دارد. همچنین فلفل‌های تند منبع غنی از ویتامین سی هستند. مصرف این فلفل‌ها را به یاد داشته باشید.

متابولیسم بدن

استفاده از غلات کامل

غلات کامل منبع انرژی برای بدن هستند و به سوختن چربی‌ها کمک خواهند کرد. غلات کامل شامل مواد غذایی غنی از فیبر هستند که برنج قهوه‌ای و جو دو سر بهترین گزینه در این مورد هستند.

پس براحتی می‌توانید با منابع غذایی مفید و موثر از شر چربی‌های اضافی رها شوید. همچنین انرژی و سلامت را به بدن خود خواهید بخشید.

منبع: آلامتو

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

چهار × یک =

همچنین بررسی کنید

آموزش ساخت عروسک دست ساز

عروسک دست ساز کاردستی‌ای است متفاوت و با قابلیت شخصی سازی که شما می‌توانید به کودک خود آمو…