شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان است. از این شب به بعد، روزها طولانی‌تر می‌شوند و درحقیقت شبی است که در آیین ایرانی بسیار مهم به شمار می‌رود.در این شب خانواده‌های ایرانی دور هم جمع می‌شوند و بلندترین شب سال را جشن می‌گیرند. از ملزومات این شب می‌توان به آجیل وشیرینی، هندوانه و انار دون شده، کرسی و چای در استکان‌های کمر باریک اشاره کرد. رسم است که در این شب شاهنامه خوانده شود و فال حافظ گرفته شود و یا بزرگ‌ترهای فامیل قصه تعریف کنند.

رسم شب یلدا  از دیرباز تا کنون برای گردهم آمدن اعضای خانواده اتفاق می‌افتاد. در این شب خانواده‌های ایرانی یکی از مهم‌ترین جشن‌های خود را برگزار می‌کنند. همچنین  به شب یلدا شب چله نیز می‌گویند.

در این شب رسم است که برای تازه عروس‌ها نیز مراسمی برگزار می‌کنند و به قول معروف شب چله‌ای می‌گیرند. برای آن‌ها سینی‌های بزرگی از میوه‌های تزیین شده آماده می‌کنند و هدایای زمستانی می‌دهند.این رسم تزیینات جالبی به همراه دارد. به مرور زمان این جشن شکل پیچیده‌تر و زیباتری به خود گرفته است. در اینجا می‌خواهیم  چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا  را بررسی کنیم:


 همچنین بخوانید:

روش‌های دون کردن انار


 • هندوانه، اصلی‌ترین میوه شب یلدا:

برای شب یلدا هندوانه را فراموش نکنید! بر اساس باورهای قدیمی خوردن هندوانه که میوه‌ای تابستانی است می‌تواند از سرماخوردگی در شروع زمستان جلوگیری کند.

هندوانه قرمز و شیرین چند ویژگی دارد که شاید بر اساس آشنایی و تجربه خرید، بتوانید بهترین نوع آن را فراهم کنید. اما اگر بنا به دلایلی هندوانه شب یلدا شما قرمز نبود، اصلا نگران نباشید.

کافیست آن را به بهترین نحو تزیین کنید و تبدیل به یک اثر هنری جذاب برای سفره یلدا خود کنید. در این صورت بهترین هدیه را بر سر سفره خود آورده‌اید. تزیین هندوانه یلدا کار سختی نیست فقط باید کمی سلیقه و ذوق هنری به خرج دهید!

همچنین می‌توانید هندوانه را خالی کنید و داخل آن را ژله بریزید و سپس برش دهید، در این صورت از هندوانه استفاده‌ای متفاوت با ترکیبی فوق‌العاده کرده‌اید و این می‌تواند بهترین تزیین شب یلدا باشد!

چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

 • انار قرمز دون شده:

خوردن انار یکی از سخت‌ترین کارهایی است که شاید از یک نفر بر بیاد. دون کردن انار، بدون کثیف شدن دست و لباس‌ها بسیار دشوار است. در این شب طولانی از اعضا خانواده خود کمک بگیرید و انار قرمز شب یلدا را دون کنید، سپس همه  اعضای خانواده را به کاسه‌ای انار با گلپر دعوت کنید! یکی از لذت‌بخش ترین اتفاقات یلدا، انار دون شده است! همچنین بهتر است بدانید انار، نمادی از شادی و زایش است که در این شب جانی تازه به زمستان می‌دهد.

 • چگونگی تزیین آجیل برای تزیین شب یلدا:

همان‌طور که گفته شد با گذر زمان شب یلدا ساختاری پیچیده‌تر به خود گرفت! یکی از کارهای مهم و دلچسب یلدا، تزیینات آجبل است. در این کاراز همه اعضای خانواده بخواهید تا هر آنچه در فکر برای تزیین شب یلدا دارند به شما پیشنهاد دهند و آجیل خود را با ذوق آن‌‌ها تزیین کنید.

چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

به خاطر داشته باشید که آماده کردن میوه‌‌ها و آجیل و شیرینی در راحت‌ترین حالت برای خوردن، یکی از کارهایی است که باید در این شب انجام دهید تا تمام خانواده از خوردن خوراکی‌ها کنار یکدیگر لذت بیشتری ببرند و زمان بیشتری برای کنار هم بودن داشته‌ باشند.

گاهی در این شب می‌توانید با درست کردن هدیه‌های کوچک برای کودکان، آن‌ها را در این جشن بزرگ سهیم کنید و به آن‌ها نیز یاد دهید که در آماده سازی تزیینات شب یلدا در کنار شما باشند.

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید.

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع:

http://namnak.com

https://www.yjc.ir

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • یک روش دیگر نیز برای دون کردن انار وجود دارد، فقط برای آن نیاز به یک کاسه و قاشق دارید! ابتدا انار را خوب بشویید و سپس آن را از وسط دو نیم کنید.

  روش‌های دون کردن انار

  یلدا همین فرداست، باید برای این شب در فکر تدارکات باشید. اگر می‌خواهید بدانید چگونه سریع و…
 • ضدعفونی کردن خانه

  ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

  شاید به ذهن بسیاری از افراد نرسد که برخی نقاط می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند. بنابراین …
 • دانستنی‌های دکوراسیون: چگونه از درخت کریسمس نگهداری کنیم؟ | مجله ارنیکا

  چگونگی نگهداری از درخت کریسمس

  درخت کریسمس طبیعی یا مصنوعی؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید استفاده از درخت کریسمس مصنو…
بارگزاری بیشتر توسط حنانه جعفری نژاد
بارگزاری بیشتر در آشپزی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

روش‌های دون کردن انار

یلدا همین فرداست، باید برای این شب در فکر تدارکات باشید. اگر می‌خواهید بدانید چگونه سریع و…