عفونت قارچی زنانه یک بیماری بسیار شایع است. این بیماری با کاهش محیط اسیدی واژن در اثر عواملی همچون روابط جنسی، مصرف برخی داروها و … بوجود می‌آید.

ترشحات واژن شامل یک سری باکتری‌های مفید است که موجبات سلامتی دستگاه تناسلی را به دنبال دارد. اگر به نظافت محیط دستگاه تناسلی توجه نشود بیماری‌های گسترده‌ای همچون عفونت قارچی زنانه را در پی خواهد داشت. در ادامه توصیه‌های لازم برای پیش‌گیری از این بیماری ارائه شده است. همچنین برای بیشتر آشنا شدن با آن نشانه‌ها و چگونگی درمان عفونت قارچی را ذکر کرده‌ایم.

عفونت قارچی زنانه

 توضیح مختصری از ترشحات ایجاد شده در زنان

عفونت قارچی زنانه و بسیاری از بیماری‌های مربوطه در اثر نداشتن نظافت کافی و یک سری عوامل اتفاق می‌افتد. دستگاه تناسلی در زنان و مردان از مناطقی‌ست که اگر به نظافت آن توجه نشود بوجودآورنده مشکلات بسیاری است. هر خانمی کیفیت طبیعی ترشحات خود را می‌داند. اما نکته جالب اینجاست که کیفیت و کمیت این ترشحات طی زمان‌های متوالی در حال تغییر خواهد بود. به عنوان مثال می‌توان گفت ترشحات زمان بلوغ با دوران بارداری و حتی بعد از یائسگی با هم متفاوتند. چرا که این تغییر هورمون‌ها هستند که روی ترشحات واژن نیز تاثیر می‌گذارند.

 به طور طبیعی در واژن مقداری قارچ زندگی می‌کنند که محیط اسیدی واژن مانع از رشدشان می‌شود. مصرف قرص‌های ضد بارداری، برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، حاملگی، دیابت، مصرف کورتون، سیکل ماهانه و روابط جنسی از عوامل تاثیرگذارند. عوامل ذکر شده گاهی سبب برهم خوردن محیط اسیدی واژن شده و سبب رشد قارچ‌های این ناحیه می‌شوند. بنابراین این عوامل باعث عفونت واژن و ایجاد عفونت قارچی زنانه می‌شوند.

نشانه‌های عفونت قارچی زنانه

عفونت قارچی زنانه از بیماری‌های شایع است. فرد در این وضعیت احساس ناراحتی دارد و دچار سوزش، خارش دهانه واژن و قسمت بیرونی ناحیه تناسلی می‌شود. در این بیماری ترشحات سفید رنگ و بسیار غلیظ است و به شکل تکه‌های ریز پنیرمانند دیده می‌شود. همچنین فرد در هنگام نزدیکی احساس سوزش دارد. اگر به طور مداوم به این بیماری مبتلا می‌شوید و درمان در بیماری‌تان موثر نیست باید مراقب باشید. چرا که باید از نظر بیماری‌های سیستمیک نظیر دیابت بررسی شوید.

عفونت قارچی زنانه

چگونگی درمان بیماری عفونت قارچی زنانه

عفونت قارچی زنانه به سادگی درمان‌پذیر است. این بیماری با استفاده از کرم‌های موضعی مخصوص دستگاه تناسلی یا خوردن دارو درمان می‌شود. حتی می‌شود  داروهای بدون نسخه پزشک و یا درمان‌های سنتی به کار برد. اما در صورت حامله بودن یا مبتلا شدن مداوم به این بیماری، علت اصلی را از پزشک جویا شوید.

دلایلی که موجب بدتر شدن عفونت قارچی واژن می‌شوند

عفونت قارچی زنانه احساس خارش و خروج ترشحات آزاردهنده را به دنبال دارد. انجام برخی کارها این بیماری را تشدید می‌کند. لذا توصیه می‌کنیم از انجام اقدامات زیر در این دوران به شدت خودداری کنید.

عفونت قارچی زنانه

پوشیدن شلوار جین تنگ

شلوارهای جین تنگ مانع رسیدن جریان هوا به دستگاه تناسلی شده و موجب افزایش دما در این ناحیه می‌شوند. به همین دلیل این شلوارها شرایط ایده‌آلی برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کنند. بسیاری از خانم‌ها به دلیل به روز بودن، حاضر به پوشیدن شلوار تنگ و تحمل این مشکلات هستند. بنابراین برای چند روز هم شده جهت بهبودی خود دست از سر این مدل شلوارها بردارید.

داشتن رابطه جنسی

در این زمان بهتر است کمی صبر کنید تا عفونت به طور کامل بهبود یابد. چرا که با این کار عفونت تشدید خواهد شد. همچنین رابطه جنسی در این دوران سبب می‌شود عفونت به همسر نیز منتقل شود.

دوش واژینال

شستن واژن با آب و برخی شوینده‌ها، تعادل باکتری‌ها و محیط اسیدی را به هم می‌ریزد. در نتیجه از دوش واژینال خودداری کرده تا عفونت قارچی بدتر نشود.

استفاده از لباس زیر نامناسب

قارچ (مخمر) در محیط با دمای بالا و مرطوب به خوبی رشد می‌کند. استفاده از لباس زیر نامناسب اجازه جریان هوا در این محیط را نمی‌دهد. بنابراین از لباس زیر نخی و راحت استفاده کنید و در صورت تعرق آن را عوض نمایید.

استفاده زیاد و نابجا از قند

استفاده زیاد از قندهای ساده، عفونت قارچی شما را افزایش می‌دهد بنابراین میزان مصرف شیرینی‌جات را کنترل کنید. نان سفید و ماکارونی نیز به سرعت در بدن تبدیل به قند خواهد شد و در تشدید این بیماری بی‌تاثیر نیستند. کسانی که در رژیم‌ غذایی خود از کربوهیدرات‌ها استفاده می‌کنند بیشتر در معرض این بیماری‌ هستند. همچنین در زمان این بیماری از مصرف موادی مانند پنیر که حاوی مخمر هستند خودداری نمایید.

منبع: بیتوته

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • شانس پدر شدن

  چگونه شانس پدر شدن را افزایش دهیم؟

   شانس پدر شدن نه تنها به تغییرات شیوه زندگی و داشتن برنامه سالم نیازمند است. بلکه داشتن یک…
 • خرید زیرپوش مردانه نخی

  زیرپوش مردانه نخی همان پارچه‌های با الیاف پنبه‌ای هستند که بدن را خنک نگه می‌دارند. چراکه …
 • لباس زیر مردانه در تبریز ا

  خرید لباس زیر مردانه در تبریز

  لباس زیر مردانه در تبریز با برند تولیدی ارنیکا  چندین سال است که در بازارهای ایران حضور دا…
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

چگونه شانس پدر شدن را افزایش دهیم؟

 شانس پدر شدن نه تنها به تغییرات شیوه زندگی و داشتن برنامه سالم نیازمند است. بلکه داشتن یک…