متاسفانه در زندگی امروزی با پیشرفت تکنولوژی سطح مطالعه در افراد بسیار پایین است. خیلی از افراد چون از کودکی در زمان تحصیل، از درس لذت چندانی نبرده اند یا به دلایل مختلف، علاقه زیادی به کتاب خواندن ندارند. بیشتر اوقات فراغت خود را با کار های دیگری سپری می کنند. در حالی که کتابخوانی می تواند سطح کیفیت زندگی را بالا ببرد و سطح فکری در کودکان را افزایش دهد. هم چنین افراد باید با راهکار های علاقه مندی به کتابخوانی آشنا شوند. ما در این پست از مجله ارنیکا سعی داریم این راهکار ها را ارائه دهیم تا علاقه مند شدن به کتاب و کتابخوانی در نسل های امروزی افزایش پیدا کند.

همچنین بخوانید:

نقش اندیشه در تحقق رویاهای ذهن


قرار گرفتن در شرایط مناسب جهت علاقه مندی به کتابخوانی

باید زمینه و شرایطی فراهم شود که به مطالعه علاقه مند شد.  این کار با توجه به شرایط روحی و سلیقه  افراد متفاوت است. برخی افراد علاقه به مطالعه در محیطی آرام دارند، و برخی در سر و صدا، عده ای در حالت نشسته و به صورت رسمی و عده ای دراز کش. ولی مطالعه را به مکان خاصی نباید محدود کرد. چون در این حالت علاقه به مطالعه در مکان های دیگر از بین می رود. باید دقت داشت میزان نور، دمای محیط، فرم صندلی و … در شرایط مناسب تری باشند تا موجب خستگی یا خواب آلودگی نشوند.گاها مطالعه کردن در مکان های تاریخی یا هیجان اگنیز این علاقه را در فرد افزایش می دهد و سبب خاطره سازی نیز می شود.

علاقه مندی به کتابخوانی

انتخاب کتاب مناسب برای کتابخوانی

انتخاب کردن کتاب مناسب با خصوصیات فکری و سلیقه افراد امری مهم در مسئله علاقه مندی به کتابخوانی است. در غیر اینصورت مطالعه کردن هر کتابی را که در دسترس است باعث از بین رفتن این علاقه می شود. فرد  قبل از انتخاب کتاب، باید تعیین کند که نیاز به مطالعه کردن در چه زمینه ای دارد. باید سعی کرد کتاب منتخب، مختص خود فرد باشد تا امکان علامت گذاری و نکته نویسی در آن باشد. باید سعی کرد کتاب های نویسنده مورد نظر را بیشتر برای مطالعه انتخاب کرد. این کار موجب جذاب شدن مطالعه می شود.


مطالب جدید را از دست ندهید با یک کلیک به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا


علاقه مندی به کتابخوانی

تشویق کودکان در علاقه مند شدن به کتابخوانی

بسیاری از والدین هیچ تلاشی ندارند تا فرزندشان علاقه مند به کتابخوانی شود. بر این باورند که ذاتی است و اگر خود فرزند علاقه داشته باشد اقدام به این کار می کند. در حالی که علاقه داشتن به کتابخوانی و مطالعه مسئله ای اکتسابی نیست.باید این انگیزه را در کودکان پرورش داد. به لحاظ علمی، کتابخوانی در کودکان سبب افزایش توانایی گفتاری و نوشتاری می شود. با خواندن مطالب جدید روزانه حس کنجکاوی در آن ها ایجاد شده و تحریک می شوند به دنبال مطالب جدید و جدید تر رفته و با این کار علاقه بیشتری به کتابخوانی  پیدا می کنند.


از دست ندهید:

نگاهی به کتاب میلان کوندرا |بار هستی تفکر و کاوش درباره زندگی انسان


همان طور که در مطالب بالا خواندید، شرایط و موقعیت هایی را باید فراهم کرد تا رغبت بیشتری به کتابخوانی داشت، امیدواریم که توانسته  باشیم در این مورد راهنمایی های لازم را کرده باشیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

7 − دو =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…