پوسیدگی دندان همان خرابی‌ها و حفره‌های سیاه  روی دندان‌‌‌ها هستند که در صورت کنترل نشدن مشکلات بسیاری به بار خواهند آورد. باید به مسئله پوسیدگی دندان همانند یک بیماری و خلل در سلامتی نگاه کرد. چرا که مشکلات دهان و دندان بیماری‌های بسیاری را به دنبال خود خواهند آورد که باید مورد توجه قرار گیرند.

قند موجود در غذاها و یا نوشیدنی‌های مورد استفاده، سبب ایجاد نوعی اسید شده که مینا و عاج دندان را نرم می‌کند. همین امر به مرور سبب بروز خرابی و ایجاد حفره‌هایی در دندان‌ها می‌شود. مشکلات دندان در هر سنی روی می دهد، اما در بین کودکان و جوانان شایع‌تر است. پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین علل از دست دادن دندان در بین افراد است. خرابی دندان معمولا بدون علائم است و جلوگیری از بروز مشکلات گسترده‌تر آن فقط با معاینات و تشخیص زود هنگام ممکن است. از اینرو می‌توان از بروز علائم دردناک و وسیع پیشگیری نموده و درمان سریع‌تر صورت گیرد. 

پوسیدگی دندان

افراد در معرض پوسیدگی دندان

همه افراد با رعایت نکردن درست و یا بسیاری مشکلات دیگر که به آن‌ها اشاره می‌شود می‌توانند در معرض بروز پوسیدگی دندان باشند. اما خانواده‌های کم درآمد، افراد سالمند از هر طبقه‌ای، افراد ساکن مناطقی که آب آشامیدنی‌شان فلوراید شده نیست، افرادی که در اثر مصرف دارو و یا بیماری دهانشان مایع کمی تولید می‌کند، افراد دیابتی، سیگاری، الکلی و کسانی که نوشیدنی‌های گازداری حاوی قند زیاد مصرف می‌کنند بیش‌تر با خطر خرابی دندان روبرو هستند.

پوسیدگی دندان

دلایل بروز پوسیدگی دندان

از علل بروز این مشکل می توان به خوردن زیاد مواد قندی و نشاسته‌ای و باکتری‌های موجود در دهان اشاره کرد. اما این در حالی است که وجود باکتری در دهان امری طبیعی است فقط در صورت رعایت نکردن بهداشت، برای‌مان دردسرساز می‌شوند. این باکتری‌ها با مواد غذایی خورده شده ترکیب شده و ماده‌ای چسبناک و نامرئی به نام پلاک ایجاد می‌کنند. مواد قندی و نشاسته‌ای، چسبندگی پلاک روی دندان‌ها را بیشتر می‌کنند. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در طی چند روز این پلاک‌ها سفت و سخت شده و ماده‌ای به نام تار تار ایجاد می‌نمایند. باکتری‌های موجود در این مواد، مواد قندی را به اسید تبدیل کرده و در نتیجه به مرور موجب نرم شدن و خوردگی دندان‌ها می‌شوند. از اینرو خرابی و پوسیدگی دندان با ایجاد یک حفره یا سوراخ روی دندان ایجاد می‌شود.

پوسیدگی دندان

نشانه‌های پوسیدگی دندان

پوسیدگی‌ های دندانی علایم و نشانه‌های اولیه از خود بروز نمی‌دهند. به همین سبب باید به صورت دوره‌ای و مرتب با دندان‌پزشکی در ارتباط بود تا از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری نمایید. در صورت عدم توجه به این مسئله پوسیدگی به تدریج به ریشه دندان می‌رسد و یا با گسترش خرابی منجر به شکسته شدن دندان می‌شود . خوردن و آشامیدن، قرار گرفتن دندان پوسیده در معرض گرما و سرما و یا بوی بد دهان از علائم  زجرآور پوسیدگی دندان هستند.

پوسیدگی دندان

پیش‌گیری

بهداشت مرتب دهان و دندان و تغییر عادات تغذیه‌ ای، حداقل دو بار مسواک کشیدن در روز، یک بار نخ کشیدن صحیح در روز، معاینات شش ماه یکبار و دوره‌ای توسط دندانپزشک و بررسی دندان‌ها با رادیو گرافی کمک بسیار در حفظ و نگهداری دندان‌ها می‌کند. از خوردن زیاد مواد شیرین و چسبنده که موجب ایجاد اسید و پوسیدگی‌های بعدی می‌شوند بکاهید. انجام فیشور سیلانت برای کودکان نیز  بسیار موثر است و از بروز پلاک بر روی دندان‌های آسیا و پوسیدگی جلوگیری می‌کند. استفاده از دهان شویه یا خمیردندان حاوی فلوراید نیز یکی دیگر از راه‌های پیشگیری خرابی دندان‌ها است.

منبع: سیمادنت

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

سه × 4 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه نان خانگی بدون فر

نان خانگی یکی از راه‌های تهیه خوراک سالم در خانه است. سادگی و سرعت طرز تهیه نان سبب شده که…