چیدن سفره هفت سین از رسوم دیرینه ایرانیان بوده که از اهمیت ویژه‌ای در بین مردم برخوردار است. زنان نیز در این باره در پی چیدن بهترین و زیباترین خوان نوروزی هستند.چیدن سفره هفت سین ترفندهای خاص خود را دارد که چگونه فضا، ظروف، رنگ و سایر موارد را در این سفره با هم هماهنگ کنید. پس اگر می‌خواهید سفره‌ای زیبا برای عید داشته باشید، خواندن نکاتی در این باره خالی از لطف نیست در ادامه با ما همراه باشید.

سفره هفت سین

نکات اولیه در چیدن سفره هفت سین

فضای مناسب جهت چیدن سفره نوروزی اولین نکته در این رابطه است. باید دقت کنید فضای انتخابی شما برای قرار دادن وسایل کافی باشد. البته فرقی ندارد که بر روی میز می‌خواهید سفره را بچینید یا بر روی زمین. فقط کافیست فضای مورد نظر به گونه‌ای باشد که نمای زیبایی از سفره را به نمایش بگذارد.

دومین نکته مهم جهت چیدن سفره هفت سین، همنشینی رنگ‌ها در کنار هم است که باید به آن توجه کرد. یعنی باید انتخاب رنگ‌ها برای سفره نوروزی به گونه‌ای باشد که مکمل هم باشند. به گونه‌ای که رنگ‌های بکار برده تشدیدکننده هم بوده و برای جلب توجه مناسب باشند. با انتخاب رنگ‌ها می‌توان حال و هوای سفره نوروزی را مدرن و یا سنتی نشان داد.

سومین نکته اولیه‌ای که باید در چیدن سفره هفت سین مد نظر داشت، جنس و طرح پارچه و روبان و تزئیانتی است که در شکل ظاهری سفره موثرند. سفره‌های مدرن را می‌توان با پارچه حریر و ساتن براق تشکیل شده از رنگ‌های تند یا روبان‌های طرح‌دار در اشکال مختلف چید. اما سفره‌های نوروزی را اگر بخواهید به شکل سنتی بچینید باید از پارچه‌‌هایی از جنس ترمه و مخمل با طرح‌های از بته جقه و غیره استفاده کنید.

سفره هفت سین

انتخاب هفت ظرف مناسب برای عناصر اصلی سفره از دیگر نکات چیدن سفره نوروزی است. بسته به سبک سفره باید این ظروف را تهیه نمایید. به عنوان مثال ظروف شیشه، استیل و یا سرامیک مناسب سبک‌های مدرن هستند. اما ظروف سفالی، لعابی و یا نقره را برای سفره‌های سنتی به کار می‌برند.

در چیدن سفره هفت سین خلاقیت به خرج دهید!

 به عنوان مثال در این زمینه می‌توانید تخم‌مرغ‌ها را با انواع وسایل رنگی و گل گلی تزئین نمایید. از ظروف دارای اشکال هندسی خاص استفاده کنید و بر زیبایی سفره خود بیافزایید. خلاقیت سفره بسته به ذوق هنری شما دارد.

سفره هفت سین

تناسب و ترکیب وسایل در چیدن سفره هفت سین

نوع قرار گرقتن وسایل و چیدمان آن‌ها تاثیر بسیاری در زیبایی خوان نوروزی شما دارد. می‌توانید با قرار دادن جعبه‌های مقوایی یا پارچه‌ای در زیر سفره، اختلاف سطح ایجاد کنید و یا از گل‌های طبیعی و شمع و سایل مزین بر سر سفره استفاده کنید.

در نهایت کارهای نظافت و خرید را به موقع انجام دهید تا وقت کافی برای لذت از چیدن سفره هفت سین را داشته باشید. به علاوه در هنگام تحویل سال با در کنار هم بودن و با آرامش به استقبال سال جدید بروید. مهم‌ترین نکته در اینجا ذوق و سلیقه و میزان رضایت اهالی خانه در چیدن سفره نورزی است نه سبک چیدن.

 

منبع: دانا خبر (danakhabar.com/fa/news/1171167)

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

حریره گندم برای نوزادان نوپا

حریره گندم از آرد کامل گندم، مونگ دال زرد (moong dal) یا به عبارتی دیگر عدس زرد و بادام اس…