سه ماه اول بارداری از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. این مدت در عین جذابیت بالا ممکن است طاقت فرسا نیز باشد. سه ماهه اول بارداری زمانی است که رشد و تغییرات، سریع اتفاق می‌افتد. در این دوران ضروری است تا مواد مغذی مورد نیاز برای این تحولات تأمین شود.

زمانیکه از بارداری خود اطمینان حاصل نمودید باید به بررسی دقیق شرایط پرداخت و کارهای اولیه را مورد بررسی قرار داد. در ادامه به بررسی کارهایی می‌پردازیم که شما را در شروع دوره بارداری یاری می‌کند. با رعایت چند نکته ساده می‌توانید سه ماه اول بارداری را به دوره‌ای شاد و آسان تبدیل کنید.

اقدامات پزشکی سه ماه اول بارداری

با ماما یک قرار ملاقات تنظیم کنید

بعد از اطمینان از بارداری باید با یک ماما قرار ملاقات تنظیم نمود. این قرار باید حتما بین در زمانی ببین ۱۰ تا ۱۲ هفته اول بارداری باشد. ماما به بررسی روش زندگی، تاریخچه پزشکی و اطلاعات شخصی شما می‌پردازد. همچنین به بررسی فشار خون و وزن شما نیز می‌پردازد. ماما در نهایت اطلاعات دقیقی در مورد شرایط بارداری در اختیارتان قرار می‌دهد.

 در سه ماه اول بارداری روزانه یک مکمل اسید فولیک مصرف کنید

مصرف روزانه یک مکمل اسید فولیک در این دوران بسیار مفید است. این ماده کودک شما را در برابر مشکلات مغز و نخاع مانند اسپینا بیفیدا (شکاف مادرزادی مهره ها) محافظت می‌کند. مصرف مولتی ویتامین در این دوران نیز به شما کمک می‌کند.

بیماری‌های سه ماه اول بارداری را بشناسید

بیشتر مادران در طول سه ماهه اول بارداری دچار بیماری می‌شوند. همچنین با خوردن غذا دچار تهوع نیز می‌شوند. با مشورت با ماما می توانید غذاهای سالم و مناسب خودتان را برای این دوران بشناسید. لازم به ذکر است که این مشکل بین ۱۲ تا ۱۴ هفته خوب می شود.

ورزش مناسب سه ماه اول بارداری

ورزش ملایم دوران بارداری

ورزش روزانه برای سلامتی و شادابی انسان بسیار مفید است. باید در سه ماهه اول بارداری مناسب شرایط به ورزش پرداخت. ورزش ملایم روزانه را فراموش نکنید. انجام ورزش در دوران بارداری، به صورت ملایم و منظم به شما برای مقابله با مشکلات جسمی و روانی کمک می‌کند. همچنین باعث می شود به راحتی بتوانید وزن خود را کنترل کنید.

برای راحتی در دوران بارداری ورزش‌های تقویت لگن را انجام دهید

بسیاری از مادران در دوران بارداری و بعد از آن دچار بی اختیاری در ادرار می‌شوند. با انجام تمرینات تقویت لگن از ابتلا به این مشکل جلوگیری نمایید.

نکات مراقبتی سه ماه اول بارداری

علائم خطر بارداری و شرایط جنین را بررسی کنید

با علائم خطر بارداری آشنا شوید

به برخی از علایم را در سه ماه اول بارداری باید توجه بیشتری داشت. وقتی رحم رشد می‌کند، ممکن است مادر دچار گرفتگی و درد شود. همیشه با ماما در مورد این درد و گرفتگی صحبت کنید که دچار خطر نشوید. در صورت خونریزی سریعا به اورژانس مراجعه نمایید.

آماده شوید تا جنین را ببینید

بررسی شرایط جنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای این منظور با چکاپ منظم شرایط جنین را به دقت بررسی کنید. سونوگرافی برای اولین بار امری جذاب است. در بهترین شرایط روحی و فیزیکی به سونوگرافی بروید و از ان لذت ببرید.

نکات مراقبتی سه ماه اول بارداری

در سه ماه اول بارداری بیشتر استراحت کنید

در سه ماه اول بارداری کلافگی و خستگی بیشتری در انتظار شماست. دلیل این امر تغییر سطح هورمون‌های بدن است. شما می‌توانید با استراحت بیشتر از سختی این دوران بکاهید. تنظیم خواب نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

نکات مراقبتی سه ماه اول بارداری

کارها را با امنیت انجام دهید

در انجام امور منزل و کارهای روزانه به سلامت خود و جنین توجه کافی داشته باشید. در هنگام کار با مواد شیمیایی حتما از دستکش استفاده نمایید و از تماس مستقیم خودداری نمایید. تا حد امکان از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید.

با توجه به نکات ذکر شده به راحتی می‌توانید سه ماه اول بارداری را سپری نمایید. پس از گذراندن سه ماه اول بارداری شرایط به قدری راحت‌تر می‌گردد و می‌توانید اداره امور را در دست بگیرید.

منبع: نی‌نی‌بان

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

یک + 18 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه نان خانگی بدون فر

نان خانگی یکی از راه‌های تهیه خوراک سالم در خانه است. سادگی و سرعت طرز تهیه نان سبب شده که…