فیتنس اصطلاحی در ورزش بدن‌سازی است. این اصطلاح به معنای همخوانی اندام بدن نسبت به قد و دیگر اندام‌ها است. در این رشته فرم کلی بدن را در تناسبی زیبا و متناسب حفظ می‌کنیم.

آیا شما جزء آن دسته از افراد هستید که به تازگی تصمیم گرفته‌اید وضعیت بدنی خود را تغییر دهید؟ اگر پاسخ شما مثبت است به خواندن ادامه این مقاله بپردازید. قبل از شروع، ورود شمار را به دنیای فیتنس تبریک می‌گوییم. لازم به ذکر است که اولین قدم سخت‌ترین قدم در راه رسیدن به هدف است. در این مقاله با بیان نکات طلایی در فیتنس به شما کمک می‌کنیم راحت‌تر به هدف خود برسید. اگر حداقل ۱ ماه به این روش‌ها مقید بمانید، طی باقی مسیر آسان‌تر می‌شود.فیتنس

نکات طلایی شروع فیتنس

با یک مربی حرفه‌ای تمرین کنید

اگر می‌خواهید یک زندگی ورزشی حرفه‌ای را شروع کنید، حتما باید یک مربی انتخاب کنید. انتخاب مربی حرفه‌ای جهت تعیین تمرین و میزان آن به شما کمک می‌کند سریع‌تر به نتیجه مطلوب خود برسید. از دیگر نکات مهم داشتن مربی نظارت بر انجام صحیح حرکت‌ها و پیشگیری از آسیب است. 

بیش از حد تمرین نکنید


بسیاری از افراد این تصور را دارند که تمرین زیاد نتیجه بهتری را دارد. اما با این روش دچار بیش تمرینی می‌شوید. ۳ تا ۵ روز تمرین در هفته بهترین حالت تمرینی است. هر جلسه تمرینی ۱٫۵ ساعت مفید باشد. ۱ ساعت تمرین قدرتی و ۳۰ دقیقه هوازی. در این حالت عضله‌ها زمان مناسب برای ریکاوری و تمرین روز بعد را دارند.

به صورت طبیعی چربی‌سوزی کنید


از قرص‌ها و مواد چربی سوز استفاده نکنید. این داروها باعث از بین رفتن آب بدن و افزایش ضربان قلب می‌شوند. به مرور متابولیسم بدن شما پایین می‌آید و دیگر نمی‌توانید بصورت طبیعی چربی بسوزانید. از دیگر معایب این داروها از دست دادن حجم عضلانی است. سعی کنید تمرینات هوازی را بصورت منظم به همراه تمرینات پرفشار داشته باشید. 

شروع را به تاخیر نیندازید

احساس ترس و نگرانی برای شروع هر کاری امری طبیعی است. بهترین درمان برای این حالت دل را به دریا زدن و شروع کردن است. خودتان را در مسیر قرار دهید و بگذارید جریان شما را هدایت کنند. برای رسیدن به نتیجه عجله نکنید. به قول معروف ره رو آن است که آهسته و پیوسته رود.

نکات بسیار مهم قبل و زمان تمرین

پیش از تمرین غذای مناسب بخورید


انرژی داشتن در زمان ورزش امر بسیار مهمی است. اگر انرژی نداشته باشید از عهده ورزش بر نمی‌آیید. حداقل یک ساعت قبل از ورزش غذا بخورید تا زمان کافی برای هضم داشته باشید. با این کار سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسید. استفاده از وعده غذایی شامل کربوهیدرات‌ها و امگا۳ می‌تواند به شما در داشتن انرژی کافی برای ورزش کمک کند. در برخی موارد استفاده از پودرهای پروتئین نیز توصیه می‌شود.

نوشیدن آب را فراموش نکنید


برای از دست ندادن آب بدن در هر ساعت تمرینی حداقل نیم لیتر آب بنوشید. این آب علاوه بر افزایش ریکاوری باعث طراوت پوست نیز می‌شود. بعد از تمرینات قدرتی و مدتی بعد از تمرین هوازی حتما آب بنوشید.فیتنس

نکات پزشکی را برای شروع فیتنس فراموش نکنید

به طور مرتب چکاپ داشته باشید


برای شروع ورزش حرفه‌ای حتما باید با پزشک مشورت کنید تا از آسیب‌های احتمالی دور بمانید. اگر سابقه بیماری و یا کشیدن سیگار دارید، پزشک ورزش مناسب شما را مشخص می‌کند و می‌توانید با آسودگی ورزش کنید.

تست تناسب اندام بدهید


انجام این تست به شما کمک می‌کند تا با علم دقیقی به شرایط بدنی خود داشته باشید.  با نتیجه این تست می‌توانید اهداف واقع گرایانه‌ای را تعیین نمایید. از موارد مهم در سنجش می‌توان به قد، وزن، میزان کلسترول و میزان حجم عضلانی اشاره نمود.

استفاده از کفش مناسب را فراموش نکنید


در زمان ورزش حتما از کفش مناسب استفاده نمایید. برای بعضی از ورزش‌ها کفش‌های مخصوصی تعیین شده است. با استفاده از کفش مناسب از آسب دیدن بدن خود پیشگیری نمایید. کفش دویدن با کفش بدن‌سازی متفاوت است. با مشورت با پزشک شخصیتان مناسب‌ترین کفش را انتخاب نمایید. فیتنس

وعده غذایی بعد از تمرین را فراموش نکنید


۳۰ دقیقه بعد از تمرین زمان طلایی است. در این زمان باید مواد مغذی لازم را به بدن‌تان برسانید. مصرف کربوهیدرات در این وعده یکی از راه‌های بازسازی انرژی و ریکاوری عضلات است.

با رعایت نکات بالا می‌توانید وارد دنیای فیتنس شوید و قدم به قدم به هدف خود برای رسیدن به اندامی مناسب نزدیک شوید. توجه داشته باشید نکات بالا نکات پایه‌ای محسوب می‌شوند.

منبع: بدنسازی

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

امسال متفاوت تر از هر سال عمل کنیم!

اگر متوجه شدید که عملی کردن اهدافتان برایتان سخت است و انرژی لازم را ندارید باید به دنبال …