گل و گیاه از منحصربه فردترین آفریده های پروردگار هستند. عناصری که وجودشان موجب زیبایی طبیعت و آرامش شده است. به همین خاطر نیز با توجه به روند زندگی های  امروزی عده ای دلشان می خواهد این زیبایی ها را به خانه خود بیاورند . اما مسئله مهم در این بین نحوه کاشت و نگهداری گیاه در خانه دارای اهمیت زیادی است. در این قسمت از مجله ارنیکا قصد داریم تا شما را با ترفندهای کاشت گیاه در خانه و چگونگی نگهداری آن آشنا کنیم.

نحوه مراقبت صحیح از گیاهان در خانه

گل و گیاه زیبا است ولی این زیبایی نیاز به نگه داری دارد. چنان چه اگر می خواهید گیاهانی همیشه سر سبز داشته باشید،  باید به برخی نکات توجه کنید. برای این کار نیاز به تخصص خاصی نیست و فقط کافی است که از گیاهانتان با عشق و علاقه مراقبت کنید. از مزایای پرورش گیاه در خانه مقرون به صرفه بودن آن خواهد بود. برای مثال شما در فضایی کوچک می توانید گیاهانی مانند پونه کوهی، نعناع، موسیر، رزماری و آویشن پرورش دهید. سبزیجات تازه معطر چیده شده با دستان خودتان عطر و بوی خاصی به غذا و فضای آشپزخانه شما می دهد.

همچنین بخوانید: یک فنجان سلامتی با دمنوش‌های گیاهی

شرایط مورد نیاز برای کاشت گیاه در خانه

برای آغاز کار شما نیازمند یک فضای نور گیر هستید. این نور توسط یک پنجره آفتابی که روزانه ۵ ساعت نور در روز دریافت می نماید، کافی است. بیشتر گیاهان، مدیترانه ای اند و جهت رشد خود نیاز به نور دارند. دمای ایده آل و لازم نیز برای رشد گیاهان بین ۱۵_۲۱درجه سانتی گراد است.

کاشت گیاه در خانه

نحوه کاشت گیاه در خانه به چه شکل بهتر است؟

برای کاشت گیاه در خانه می توان از بذر شروع کرد. این روش آسان تر از تهیه نهال از بازارهای محصولات کشاورزی و گل خانه ها است. برای این کار گلدان های مختلفی وجود دارد ولی اغلب گلدان های سفالی مورد انتخاب قرار می گیرد. در ته گلدان های خود سوراخی ایجاد کنید تا آب اضافی از آن خارج شود و گیاه فاسد نگردد. یادتان باشد زیر گلدان خود ظرف یا بشقابی قرار بدهید تا آب اضافی در آن جمع شود. هر گلدان انتخابی بایستی بر اساس رشد ریشه عمیق باشد. گلدان مناسب بین ۱۵الی ۳۰ سانتی متر عمق دارد. انتخاب با شماست که چند گیاه را در یک گلدان بزرگ بکارید یا هر گیاه را در یک گلدان ۱۵ سانتی متری پرورش دهید.

خاک مناسب برای کاشت گیاه در خانه

خاک تاثیر زیادی در رشد گل و گیاه دارد. انتخاب خاک مرغوب و با کیفیت دارای اهمیت زیادی است و باید مورد توجه شما قرار گیرد. بهتر است جهت خرید خاک به مراکز باغبانی مراجعه کنید. جهت کاشت گیاه در گلدان بایستی به اندازه ۵ تا ۷ سانتی متر از خاک را ته ظرف گلدان بریزید . بعد از آن گیاه مورد نظرتان را به آرامی درونش بکارید. در آخر نیز گلدان را از خاک پر کرده و خاک اطراف گیاه را محکم فشار بدهید. بهتر است بعد از تمام شدن این مراحل کمی آب بر روی گیاه تازه کاشته شده خود بریزید.

کاشت گیاه در خانه

آبیاری صحیح گیاه

گیاهان تا حدودی به آب نیازمندند، آن ها را با آبیاری بیش از اندازه نابود نکنید. با توجه به خاک گیاه می توان تشخیص داد که به چه میزان آب نیاز دارد. بعد از رشد کافی می توانید از گیاهان خود در آشپزی استفاده کنید و لذت ببرید.

چگونگی کاشت گیاه در خانه به صورت بذر

در ابتدا بذرها را در یک گلدان ذغالی بکارید. سپس این گلدان را با مخلوط کاشت پر کرده و درون یک کاسه آب قرار دهید تا گلدان آب را از کاسه به خود جذب کند. دانه موردنظر را در عمق کم دفن کنید.

 می توان چند بذر مختلف از گیاهان را به طور هم زمان در یک گلدان بکارید. لازم است گلدان را با کمک یک کیسه پلاستیکی کوچک جهت شبیه سازی به گلخانه پوشش دهید. بعد از جوانه زدن دانه ها می توان همه گلدان ذغالی را در یک ظرف یا زمین بزرگ تر کاشت.

نور طبیعی یا مصنوعی برای رشد گیاه ضروری است. توجه داشته باشید فضای کافی برای رشد گیاه وجود داشته باشد و شرایط دمایی مناسب را انتخاب کنید.با کاشت گیاه در خانه عطر و بوی تازه ای به زندگی و هنر آشپزی تان اضافه کنید.

منابع:

https://www.bazram.com/

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

18 − 9 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…