پزوهشگران آمریکایی ۶۵۶ مرد که به همراه شریک جنسی خود به کلینیک‌های ناباروری مراجعه کرده‌اند را مورد بررسی قرار دادند. در این پژوهش از مردان خواسته شد که پرسشنامه‌ای را پر کنند. از آن‌ها در مورد نوع لباسی که می‌پوشند پرسش شده بود، از طرفی نمونه اسپرم این مردان هم مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت. در این مقاله به ارتباط  ناباروری و رابطه  آن با لباس زیر مردانه خواهیم پرداخت


ناباروری و ارتباط آن با لباس زیر می تواند یکی از انواع دلایل بررسی های اخیر پژوهشگران در زمینه مشکلات نازایی باشد. پژوهشگران در این بررسی سعی داشتند که بدانند آیا نوع خاصی از لباس زیر بر تولید اسپرم اثر خواهد گذاشت یا خیر؟ تئوری پژوهشگران این است که لباس‌های زیر تنگ، دمای کیسه‌ی بیضه را افزایش داده و در نهایت باعث کاهش تولید اسپرم خواهد شد.

همچنین بخوانید:

چگونه بهترین لباس زیر را انتخاب کنیم؟


گزارش شده است که تجمع و غلظت اسپرم‌ها در مردانی که معمولا لباس‌های زیر خود را از نوع پادار (boxer) انتخاب می‌کنند، ۲۵ درصد بیش‌تر از افرادی است که سایر انواع لباس زیر را بر تن دارند. تعداد اسپرم‌ها در مردانی که لباس زیر پادار به تن می‌کنند ۱۷ درصد بیش‌تر از سایرین است، در این افراد هم‌چنین میزان هورمونی که در هنگام کاهش تولید اسپرم تولید می‌شود هم ۱۴ درصد کم‌تر از باقی افراد است.

ناباروری و ارتباط آن با لباس زیر مردانه

ناباروری و ارتباط آن با لباس زیر

این نکته را فراموش نکنید که پژوهشگران در این تحقیق ضمن بررسی نوع لباس زیر مردانی که به کلینیک‌های ناباروری مراجعه کردند، نمونه‌های اسپرم آن‌ها را هم به دقت مورد آزمایش قرار دادند. بسیاری از این مردان فارغ از نوع لباس زیری که بر تن داشتند از کیفیت و یا کمیت خوبی در اسپرم‌های خود برخوردار نبودند.

بنابراین نمی‌توان با قطعیت گفت که نتایج ناباروری و ارتباط آن با لباس زیر  در همه‌ی مردان صادق است یا خیر. از طرفی به خاطر محدودیت‌های این پژوهش، با قطعیت هم نمی‌توان گفت که لباس‌های زیر تنگ یکی از عوامل ناباروری است. با این همه اگر قصد دارید که پدر شوید، شاید بد نباشد که برای مدتی از لباس‌های زیر پادار استفاده کنید.
ترک سیگار، مصرف درست مشروبات الکلی، رعایت رژیم غذایی مناسب و سالم و انجام حرکات ورزشی از دیگر مواردی است که در نهایت به لقاح موفق می‌انجامد.

در این پژوهش از چه روشی استفاده شده است؟

برای انجام این پژوهش از مطالعه‌ی مقطعی (cross-sectional) که یه نوع مطالعه‌ی مشاهده‌ای است، استفاده شده است. در این نوع از پژوهش از افراد در یک بازه‌ی زمانی مشخص استفاده می‌شود. اشکال این روش این است که نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یک از عوامل منجر به عامل دیگر می‌شود و از طرفی دیگر نمی‌توان به درستی گفت که کدام یک در ابتدا رخ می‌دهند.
در حالی که روش مطالعه‌ی هم گروهی (cohort ) پژوهشگران می‌توانند افراد در طی یک دوره‌ی زمانی مورد بررسی قرار دهند. خصوصاً اینکه در این مورد خاص شاید مردان همیشه یک نوع لباس زیر را بر تن نداشته باشند.
در کل می‌توان نتیجه گرفت که برای یک مدت زمان طولانی بررسی دقیق و موشکافانه‌ی تعداد زیادی از مردان از نظر نوع لباس زیرشان عملی و اخلاقی نیست.

پژوهش چگونه انجام شده است؟

پژوهشگران ناباروری و ارتباط آن با لباس زیر مردانه را بین مردان ۱۸ تا ۵۶ ساله‌ای که در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ به کلینیک ناباروری بیمارستان عمومی ماسوچوست آمریکا مراجعه کردند، انجام دادند. هیچ کدام از این مردان عمل وازکتومی را انجام ندادند.
در مرحله‌ی اول این پژوهش در یک روز نمونه خون و نمونه اسپرم از این مردان گرفته شد. نمونه‌های اسپرم از جهت غلظت اسپرم (تعداد اسپرم‌ها در هر یک میلی‌متر نمونه اسپرم)، توان حرکتی اسپرم‌ها و تعداد کلی اسپرم‌ها مورد بررسی قرار گرفتند.

نمونه‌های خونی این مردان هم از نظر مقدار هورمون FSH مورد بررسی قرار گرفتند. این هورمون از غده‌ی هیپوفیز ترشح می‌شود و تولید اسپرم از بیضه‌ها را تحریک می‌کند.
بر اثر سیستم فیدبک منفی در بدن افزایش سطح هورمون تستوسترون که ناشی از تولید اسپرم‌ها است در نهایت باعث کاهش سطح هورمون FSH خواهد شد. اگر سطح هورمون FSH در خون همچنان بالا بماند به این معنی است که اسپرم‌ها در مقدار و حالت طبیعی تولید نمی‌شوند و بدن مجبور است تا بیضه‌ها را برای تولید بیش‌تر اسپرم تحریک کند. در این پژوهش درجه حرارت بدن در ناحیه‌ی کیسه‌ی بیضه اندازه گرفته نشد ولی در پرسشنامه‌ای که در اختیار این مردان قرار گرفت، از آن‌ها خواسته شد که نوع لباس زیر خود را در سه ماهه‌ی اخیر مشخص کنند. در کل ۶۵۶ مرد در این پژوهش شرکت کردند و از آن‌ها چیزی در حدود ۱۱۸۶ نمونه مایع منی برای آزمایش گرفته شد.

ناباروری و ارتباط آبا لباس زیر مردانه

نتایج اولیه چه هستند؟

۵۵ درصد از مردان لباس‌های زیر پادار را به عنوان لباس زیر معمول خود انتخاب می‌کنند. به صورت متوسط این مردان جوان‌تر هستند و از تناسب اندام برخورداراند. این گروه از مردان بیش‌تر از سایر مردان که لباس‌های زیر دیگری را انتخاب کردند، از حمام آب گرم و یا سونا استفاده می‌کنند.
در مقایسه با سایر مردان، مردانی که معمولاً لباس زیر پادار می‌پوشند دارای:
• ۲۵ درصد غلظت و تجمع بیش‌تر اسپرم‌ها
• ۱۷ درصد تعداد بیش‌تر اسپرم‌ها
• ۳۳ درصد حرکت بیشتر اسپرم‌ها
• ۱۴ درصد مقدار کمتر سطح هورمونی FSH

 

از دست ندهید:

اشتباهات رایج در انتخاب لباس زیر و تاثیر آن برای سلامتی (قسمت دوم)


پژوهشگران چگونه نتایج را تفسیر می‌کنند؟

پژوهشگران ضمن تایید اینکه یافته‌های آن‌ها با مطالعات قبلی همخوانی دارد، اعلام کردند که با برخی محدودیت‌ها هم مواجه بودند.
در این پژوهش تنها نوع خاصی از جمعیت مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و تنها به گفته‌های مردان در مورد نوع لباس زیرشان بسنده شده، در حالی که حتماً عوامل دیگری هم وجود دارد که بر کیفیت اسپرم‌ها تاثیر گذاشته است. بنابراین توصیه می‌شود که در پژوهش‌های بعدی گروه‌های دیگر مردان هم مورد بررسی قرار بگیرند.

نتیجه گیری

مدتی است که بر روی انتخاب لباس زیر مناسب که منجر به تولید اسپرم سالم‌تر می‌شود، بحث می‌شود. نتایج تحقیقات شواهدی دال بر مناسب‌تر بودن لباس‌های زیر پادار وجود دارد. اما با این همه موارد متعددی وجود دارند که قبل از تصمیم نهایی باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند. در نهایت نتیجه‌ی این تحقیقات نشان نمی‌دهد که لزوماً مردانی که لباس‌های زیر پادار را انتخاب می‌کنند شانس بیش‌تری برای پدر شدن دارند.
چندین دلیل برای این نتیجه گیری وجود دارد:
• به صورت دقیق و قطعی علت مشکلات باروری این زوج‌ها مشخص نیست.
• این مردان پیش‌تر هم پدر شده‌اند.
• بعد از مراجعه به کلینیک‌های ناباروری، بارداری صورت گرفته است.
بر اساس گزارش پژوهشگران مشکل ناباروری در مردان تنها مشکل یک چهارم زوج‌های مورد مطالعه در این پژوهش بوده، ولی جزئیات این گزارش تاکنون اعلام نشده است. برای مثال مشخص نیست که این ۲۶ درصد هر کدام چه نوع لباس زیری را معمولاً استفاده کرده‌اند.
از طرفی دیگر تفاوت در کمیت و کیفیت اسپرم مردانی که لباس‌های زیر پادار می‌پوشند با مردانی که سایر انواع لباس‌های زیر را معمولاً بر تن می‌کنند، چندان قابل توجه و بزرگ نیست.

برای بررسی دقیق‌تر لازم است که نمونه‌های مورد مطالعه بعد از خروج از کلینیک‌های ناباروری هم مورد بررسی و مطالعه دقیق قرار بگیرند. لازم است که در آینده تحقیقات دقیق‌تر و منسجم‌تری صورت گیرد، در حال حاضر و با مشاهدات اخیر نمی‌توان در مورد این مسئله به صورت قطعی نظر داد.

 

منبع:

www.nhs.uk

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هفده − چهار =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…