زمانی که اسپرم مرد با تخمک زن لقاح انجام دهد، زن باردار می‌شود. برخی از زنان به سرعت باردار می‌شوند، ولی برای برخی دیگر از زنان این فرایند طولانی خواهد بود. در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد که مناسب‌ترین زمان اقدام برای بارداری چه وقت است؟

سالانه از هر صد زوج که اقدام به بارداری می‌کنند، بین ۸۰ الی ۹۰ زوج بارداری موفقیت آمیز دارند. باقی افراد اما برای باردار شدن نیاز به صرف زمان بیش‌تر و در مواردی نیازمند درمان‌های پزشکی هستند.

برای درک بهتر فرایند لقاح و بارداری، بهتر است که در ابتدا اندام‌های جنسی زنان و مردان را بشناسیم، از طرفی باید به درک درستی از چرخه‌ی قاعدگی در زنان و چگونگی وقوع خونریزی ماهیانه در زنان برسیم.

چرخه‌ی قاعدگی از اولین روز خونریزی ماهیانه‌ی زنان آغاز می‌شود. بعد از گذشت چند روز از اتمام خونریزی ماهیانه، بدن زن شروع به تخمک گذاری می‌کند، سپس بعد از گذشت ۱۲ الی ۱۶ روز بدن زن آماده‌ی دوره‌ی خونریزی ماهیانه‌ی بعدی خواهد بود. چرخه‌ی قاعدگی به طور متوسط ۲۸ روز به طول خواهد انجامید. توجه داشته باشید که چرخه‌های کوتاه‌تر و یا طولانی‌تر هم طبیعی هستند و شرایط بدن زنان با همدیگر متفاوت است.

در ادامه بخوانید:

مردان باید در مدت بارداری همسر خود چگونه رفتار کنند؟

 

 

۱- بهترین زمان برای بارداری

اگر رابطه‌ی جنسی در روز تخمک گذاری و یا روزهای منتهی به تخمک گذاری اتفاق بیفتند، شانس بارداری افزایش خواهد یافت. تخمک گذاری به معنی آزاد سازی تخمک آماده لقاح از تخمدان‌ها است. اگر طول چرخه قاعدگی زن بیست و هشت روز باشد، تخمک‌گذاری معمولاً چهارده روز بعد از اولین روز خونریزی ماهیانه اتفاق می‌افتد.

تخمک چیزی در حدود ۱۲ الی ۲۴ ساعت بعد از آزادسازی زنده می‌ماند. برای اینکه لقاح صورت بگیرد، در این مدت زمان اسپرم مرد باید تخمک زن را بارور کند.

اسپرم مرد تا ۷ روز درون بدن زن می‌تواند زنده بماند، بنابراین اگه رابطه‌ی جنسی در روزهای قبل از تخمک گذاری اتفاق بیفتد، اسپرم زمان کافی برای طی مسیر به سمت لوله‌های فالوپ و انتظار برای تخمک آماده‌ی لقاح را خواهد داشت.

تشخیص زمان دقیق روز تخمک گذاری چندان ساده نیست، فرد باید به صورت مرتب چرخه‌های قاعدگی و زمان خونریزی ماهیانه‌ی خود را ثبت کند و به این ترتیب آگاهی نسبی لازم در مورد زمان احتمالی تخمک گذاری را کسب کند.

 

۲-داشتن رابطه‌ی جنسی منظم

اگر قصد بارداری دارید، داشتن رابطه‌ی جنسی منظم و به طور متوسط هر دو روز یا سه روز یک‌بار شانس بارداری را افزایش خواهد داد. نیازی نیست که تنها در روزهای تخمک گذاری و یا روزهای منتهی به آن رابطه‌ی جنسی انجام شود.

 

۳-اندام‌های جنسی مردانه

آلت جنسی (The penis)

آلت جنسی از بافت شبه اسفنجی دارای قابلیت تغییر اندازه ساخته شده است و زمانی که مرد از نظر جنسی تحریک شود، به دلیل جاری شدن جریان خون به سمت آلت جنسی سخت و بزرگ می‌شود.

بیضه‌ها (Testes)

مردان دارای دو بیضه هستند، بیضه‌ها غده‌هایی هستند که اسپرم‌ها در آن‌ها ساخته و ذخیره می‌شوند.

کیسه بیضه (Scrotum)

این کیسه از جنس پوست بوده و در زیر آلت تناسلی قرار دارد، کیسه‎ی بیضه مکانی برای نگه‌داری بیضه‌هاست. چرا که بیضه‌ها برای ساخت اسپرم‌ها باید در دمایی پایین‌تر از دمای طبیعی بدن قرار داشته باشند. زمانی که هوا گرم‌تر است کیسه‌ی بیضه پایین‌تر قرار می‌گیرد، این کار به خنک نگه داشتن بیضه‌ها کمک می‌کند. اما در هوای سرد کیسه‌ی بیضه، این عضو از بدن را به سمت بالا کشیده و در نزدیکی بدن نگه می‌دارد.

 

رگ‌های وابران (Vas deferens)

دو لوله هستند که اسپرم‌ها را از بیضه‌ها به پروستات و سایر غدد هدایت می‌کند.

 

غده پروستات (Prostate gland)

این غده ترشحاتی که در هنگام انزال تولید می‌شود و به همراه اسپرم وارد بدن زن می‌شود را تولید می‌کند.

مجرای ادرار (Urethra)

مثانه ادرار را از طریق لوله‌ای به نام مجرای ادراری یا اورترا تخلیه می‌کند. در مردان این مجرا طویل‌تر بوده و از میان غده پروستات و آلت تناسلی گذر می‌کند .اندازه میزراه در مردان بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر بوده و در سر آلت تناسلی باز می‌شود

 

۴-اندام‌های جنسی زنانه

سیستم تولید مثل زنان دارای دو بخش داخلی و خارجی است. این اجزا در لگن خاصره قرار دارند، این بخش از بدن پایین‌تر از ناف قرار دارد. اندام‌های خارجی شامل آلت تناسلی زنانه (vulva) است که در ابتدای واژن قرار دارد و دارای دو لب (labia) داخلی و خارجی و کیلیتوریس است.

اندام‌های جنسی داخلی زنانه عبارتند از:

لگن خاصره (The pelvis)

در ناحیه‌ی پهلو، این ساختار استخوانی قرار دارد. جنین در هنگام زایمان از این منطقه عبور می‌کند.

رحم (uterus)

رحم اندامی به اندازه و شکل یک گلابی کوچک وارونه است. رحم از بافت ماهیچه‌ای تشکیل شده است و زمانی که جنین در آن قرار دارد، از نظر اندازه بزرگ خواهد شد.

 

لوله‌های فالوپ (Fallopian tubes)

این لوله‌ها از تخمدان به سمت رحم ادامه دارند. هر ماه تخمک‌ها از تخمدان به داخل این لوله‌ها آزاد می‌شوند و در این مکان است که لقاح صورت می‌گیرد.

تخمدان‌ها (Ovaries)

در بدن زن دو تخمدان وجود دارد و اندازه‌ی هر کدام به اندازه‌ی یک بادام است. تخمدان‌ها وظیفه‌ی تولید تخمک‌ها را برعهده دارند.

گردن رحم (Cervix)

گردن با دهانه‌ی رحم دریجه‌ی کوچکی برای هدایت خون در طی خونریزی ماهیانه‌ی زنان است. از طرفی در جریان زایمان این بخش از رهم باز می‌شود و اجازه می‌دهد که جنین از رحم به سمت واژن حرکت کند.

واژن (Vagina)

واژن لوله‌ای به طول ۸ سانتی‌متر است که از گردن دهم تا آلت تناسلی زنانه ادامه دارد. واژن دارای بافت کشسانی است و به خوبی قابلیت انقباض دارد.

 

 

۵-چرخه‌ی قاعدگی زنان

هر بار که یکی از تخمک‌ها از تخمدان خارج شود، تخمک گذاری اتفاق می‌افتد. در همین زمان بافت و دیواره‌ی رحم شروع به ضخیم‌تر شدن می‌کند و ترشحات دهانه‌ی رحم (cervix) رقیق‌تر از قبل می‌شود. این ترشحات به ورود هر چه سریع‌تر و روان‌تر اسپرم به درون بدن زن و حرکتش به سمت تخمدان کمک بسیار زیادی می‌کند.

تخمک آزاد شده هم به آرامی از تخمدان و از طریق لوله‌ی فالوپ به سمت پایین حرکت می‌کند. اگر در مسیر حرکت تخمک اسپرمی وجود داشته باشد، لقاح انجام می‌شود. از طرفی دیگر دیواره‌ی رحم به اندازه‌ی کافی ضخیم شده است و تخم لقاح یافته حالا آماده‌ی لانه گزینی در رحم است.

اگر تخمک با اسپرم لقاح نداشته باشد بعد از ۱۲ الی ۲۴ ساعت از بین می‌رود و به همراه بافت دیواره‌ی رحم تخریب شده در طول خونریزی ماهیانه از بدن زن خارج خواهد شد. تخمک زن با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست.

 

۶-هورمون‌های بارداری

هورمون‌ها و مواد شیمیایی به صورت طبیعی در خون زنان و مردان جریان دارند. هورمون‌ها وظیفه‌ی انتقال پیام‌ها به بخش‌های مختلف بدن را برعهده دارند، این هورمون‌ها در نهایت باعث به راه افتادن یک سری از فعالیت‌ها در بدن و با بروز تغییراتی در اندام‌های بدن خواهند شد.

هورمونهای زنانه و یا استروژن (oestrogen) و پروستروژن (progesterone) بسیاری از رخداد‌های چرخه‌ی ماهیانه‌ی زنان را کنترل می‌کنند. وظایفی هم‌چون آزاد شدن تخمک از تخمدان و یا ضخیم‌تر شدن بافت رحم جهت بارداری احتمالی بر عهده‌ی این هورمون‌هاست.

در جریان بارداری سطح هورمون‌های بدن زن تغییر می‌کند. به محض این‌که لقاح و لانه گزینی اتفاق می افتد، سطح استروژن و پروستروژن خون زیادتر می‌شود. با ضخیم‌تر شدن بافت رحم جریان خون زیادی به سمت پستان‌ها و رحم جاری می‌شود. ماهیچه‌های رحم آماده می‌شوند تا فضای کافی برای رشد جنین را فراهم کنند.

افزایش سطح هورمون‌ها در حس و حال زنان موثر خواهد بود. در طول مدت بارداری فرد از نظر احساسی شکننده‌تر از پیش خواهد بود و حالت روحی فرد به سرعت تغییر خواهد کرد. در ابتدا فرد احساس می‌کند که قادر به کنترل احساسات خود نیست، ولی این احساسات متناقض و آزاردهنده با گذشت سه ماه اول بارداری تا حد زیادی تسکین خواهند یافت.

۷-تعیین جنسیت نوزاد

اسپرم مرد و تخمک زن نقش مهمی را در تعیین جنسیت نوزاد بازی می‌کنند. همه‌ی سلول‌های طبیعی بدن انسان دارای ۴۶ کروموزوم هستند. تخمک و اسپرم اما هر کدام دارای ۲۳ کروموزوم هستند. زمانی که اسپرم با تخمک لقاح می‌کند، ۲۳ کروموزوم از پدر به ۲۳ کروموزوم مادری پیوسته و در نهایت یک سلول ۴۶ کروموزومه را به وجود می آورند.

۸-کوروموزوم‌های Y  و X

کروموزوم‌ها از رشته‌های هم تنیده تشکیل شده‌اند که هر کدام چیزی در حدود ۲۰۰۰ ژن را حمل می‌کنند. ژن‌ها نقش بسیار مهمی در انتقال خصوصیات ژنتیکی به نوزاد را دارند،  ژن‌ها تعیین کننده‌ی رنگ مو و چشم، گروه خونی و قد نوزادان هستند.

تخم حاصل از لقاح شامل یک کروموزوم جنسی گرفته شده از مادر و یک کروموزوم جنسی گرفته شده از پدر هستند. کروموزوم جنسی که از تخمک مادر منتقل می‌شود همیشه کروموزوم X  است، ولی کروموزوم پدری که به تخم لقاح یافته منتقل می‌شود می‌تواند کروموزوم X  یا Y باشد. اگر تخمک با اسپری که حاوی کروموزم x است لقاح کند، نوزاد حاصل دختر (XX) خواهد بود  و اگر تخمک با اسپری که حاوی کروموزم Y است لقاح کند، نوزاد حاصل پسر (XY) خواهد بود.

اگر زن قصد بارداری داشته باشد، خود فرد و شریک جنسی اش باید هر دو در سلامت کامل باشند، برای داشتن بدنی سالم باید:

  • تغذیه‌ی متناسب و سالمی داشته باشند.
  • سیگار نکشند و مواد مخدر مصرف نکنند.
  • زنان باید مکمل‌های دارویی مورد نیاز هم‌چون فولیک اسید را دریافت کنند.
  • از آن‌جایی که الکل شانس باروری را کاهش میدهد، توصیه شده که مصرف مشروبات الکلی قطع شود.

 

منبع: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/getting-pregnant/

 

 

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

پنج × 4 =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…