کتاب بیشعوری نوشته ی خاویر کرمنت نویسنده ی آمریکایی است. نویسنده در این کتاب دارای کلامی طنز و طعنه آمیز است. تصویری که روی جلد این کتاب استفاده شده است اثر معروف نقاشی “ادوارد مونک” تحت عنوان “جیغ” است.

موضوعاتی که ادوارد مونک برای نقاشی هایش انتخاب کرده با عنوان کتاب بسیار مناسب است. برای خواندن این کتاب می توان دو روش را پیش گرفت. یکی آن که یه فهرست کتاب رجوع کنید و موضوعات مورد پسندتان را مطالعه کنید و دوم آنکه کتاب را از همان ابتدا شروع به خواندن کنید و بر اساس کل اثر خلق و خوی خود را روانکاوی کنید.

دسته بندی انواع بیشعور

خاویر کرمنت در این کتاب خود انواع بیشعوری را اینگونه تقسیم بندی کرده است: بیشعوری تجاری، اجتماعی، عصر جدید، مقدس مآب، مدنی، دیوان سالار، بیچاره و شاکی. این تقسیم بندی به گونه ای در آن دقت به خرج رفته است که می توان به راحتی اطرافیان خود را در یکی از این گروه ها جا داد.

نقل قول ها

یکی از نکات چشمگیر کتاب نقل قول های حکیمانه ی آن است. این نقل قول ها به دانشمندان و علمای خاصی بر نمی گردد بلکه اینان سخنان بیشعورهای در حال درمان است که بسیار امیدوار کننده و جذاب اند. خاویر کرمنت رابطه ی انسان و طنز را می داند و می داند طنز چگونه در انسان تاثیر می گذارد.

بیشعورها احمق نیستند

به نظر نویسنده ی کتاب افراد بیشعور احمق نیستند بلکه او بیشعورها را افرادی نابغه می داند. نابغه هایی مردم آزار، با اعتماد بنفس و خودخواده. نابغه هایی که در آخر زرنگ بازیشان به خودشان ضربه می زند.

نویسنده خاطر نشان می کند که، بیشعوری یک مریضی مسری است و در حال حاضر دنیا را تهدید می کند.

اگر کاری نکنیم بیشعورها دنیا را نابود می کنند. کتاب بیشعوری  برای ما روشن می کند که  بیشعوری با نادانی و حماقت فرق دارد. یک بیشعور می تواند و غالبا موجود موفقی به نظر می رسد، و گاهی  به نظرمان طبیعی ترین موجود ممکن است، اما وقتی به خود می آییم متوجه می شویم که با چه کسی طرف هستیم. ممکن است بعد از خواندن کتاب احساس بهتری داشته باشید.

بیماری مسری بیشعوری

خاویر کرمنت مانند یک پزشک اعلام می کند که بیشعوری نوعی سوء رفتار و یا بداخلاقی نیست بلکه یک نوع بیماری مسری و اعتیاد آور است. سپس او مانند برای درمان این بیماری نسخه می پیچد و به بررسی این مشکل می پردازد و نگرانی خود را در صورت عدم درمان بیشعوری اعلام می کند. او بر این باور است که بیشعوری به اشکال متفاوتی دولت را فلج می کند.

آیا ما بیشعور هستیم؟

تقریبا همه ما کمی تا قسمتی یا بیشتر بیشعور هستیم. ناراحت نشوید ولی در آغاز کار متوجه می شویم که ما هم تا حدی بیشعور هستیم، در این کتاب می بینیم اکثر آدمهایی که به نظر موفق می آیند ، مشخصات آدمهای بیشعور را دارند. اما بعد متوجه خواهیم شد که انگار بیشعوری بخشی غیرقابل انکار از وجود بخش بزرگی از آدمهاست. خیلی ها این شانس را دارند که هرگز متوجه بیشعوری خود نخواهند شد،  واقعیت این است که موجودات بیشعور علاوه بر اینکه خودشان و زندگی شان را به لجن می کشند، دیگران را هم دائما آزار می دهند.

نمونه ای از افراد بیشعور

فهرست خاویر کرمنت از کسانی که در معرض ابتلای بیشعوری قرار دارند جالب است. او افراد و گروههای در معرض شدید ابتلای بیشعوری را چنین نام می برد: ” تمام کسانی که می خواهند با بیچاره کردن انسانها حیوانات را نجات دهند/

مردمی که از زندگی در شهرهای بزرگ و دودآلود لذت می برند/ کسانی که در خیابان طوری رانندگی می کنند انگار ارث پدرشان است/ آدمهایی که با لبخندهای مصنوعی هی می گویند ” روز خوبی داشته باشید”/ نمایندگان کنگره آمریکا/

روانشناسان و روانکاوها/ آدمهایی که توی صف خودشان را جامی زنند/ شرخرها/ آدمهایی که اصرار دارند کلمات معمولی را عجیب و غریب بنویسند/ زن هایی که پاتوق شان حراجی هاست/ کسانی که در خیریه ها کار می کنند و دائما کاسه گدایی دست شان است/ آدمهایی که درباره بیشعوری کتاب می نویسند/

آنهایی که صدای پخش ماشین شان را تا ته زیاد می کنند/ زنانی که اپیلاسیون نمی کنند/ کسانی که می خواهند تلفنی به زور چیزی را بفروشند/ کسانی که موقع غذاخوردن بحث می کنند/ پدر و مادرهایی که بچه های شان در اماکن عمومی هر غلطی می خواهند می کنند.

منبع:سایت آسمونی

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در معرفی کتاب

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

11 + 3 =

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر ظ…