بدون شک بهترین روش برای رسیدن به توافق و مصالحه٬ مذاکره است. با مذاکره می‌توان بدون داشتن اختلاف و درگیری به نتیجه رسید و اهداف مشترک را مشخص کرد. مذاکره در زمان اختلافات بین دو سازمان٬ ارگان یا شخص بهترین راه‌حل برای خاتمه دادن به درگیری است. رمز موفقیت در مذاکره رعایت اصول بی طرفی است. توجه به درخواست  طرفین در حین مذاکره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است در آن صورت مذاکره به نتیجه‌ی مثبتی خواهد رسید.

ایجاد تعارض و کشمکش در صورت داشتن اختلاف نظر اجتناب ناپذیر است. افراد مختلف خواسته ها و تمایلات گوناگونی دارند و هم خوان نبودن این خواسته‌ها امری طبیعی است. بدون داشتن مذاکره ای صحیح امکان دارد این کشمکش ها به نارحتی٬ بحث و خشم و نزاع خاتمه یابد. ایجاد نارضایتی در یکی از افرا حاضر در جمع صورت ناخوشایندی را بوجود می‌آورد. افراد حاضر در جمع باید رضایت همدیگر را جلب کنند تا به توافق و نظری همسان دست پیدا کنند.

افراد موفق

تعیین زمان و مکان جلسه

پیروی از یک ساختار هدفمند در اولویت مراحل مذاکره قرار دارد. هر روالی باید مراحل خود را طی کند. قبل از برگزاری جلسه باید زمان و مکان مشخصی را در نظر گرفت. مکان و زمان باید متناسب با اشخاص شرکت کننده و موضوع بحث باشد. زمان نباید به حدی طولانی شود که کار به بحث و جدل بکشد. باید کل اعضای حاضر در جلسه از حقایق مربوطه آگاه باشند.

مطمنا هر شخصی دارای موقعیت مشخصی است  و با توجه به موقعیت هر شخصی باید باتوجه به وضعیت خود تسلط کامل داشته باشد. باید روی سیاست های سازمان مسلط بود در این صورت می‌توان تاثیر مثبتی بر روی روال جلسه‌ی مذاکره داشت. از قبل در مورد مقدمات جلسه باید آمادگی داشت تا از امکان هرگونه درگیری و تنشی جلوگیری کرد. نباید زمان را هدر داد طرفین جلسه باید احساس آرامش و امنیت داشته باشند. بهترین مکان برای جلسات مذاکره سازمانی مکانی بی‌طرف است.

گفتگو در جلسه

در طی مرحله ی گفتگو طرفین هر کدام نظرات خود را بیان می‌کنند. گوش دادن به نظر طرف مقابل و طرح سوالات هوشمند نکته‌ی کلیدی در گفتگوی مذاکره است.این کار به شفاف سازی کمک می کند.

افراد موفق

یادداشت برداری در حین مذاکره به روشن شدن مسائل در آینده و بررسی صحبت های طرفین بسیار لازم است. اگر هر دو طرف به طور مداوم بخواهند صحبت های خود را داشته باشند و به حرف های طرف مقابل گوش ندهند وضعیت بحرانی را پیش می آورد. این شرایط باعث به مخاطره افتادن وضعیت یکی از طرفین می شود.

تعیین اهداف طرفین

در جلسه باید منافع٬ اهداف و دیدگاه های هر دو طرف روشن شود. پس بهتر است لیستی بر اساس اولویت از اهداف تهیه شود. بیان اهداف بخش مهمی از روند مذاکره‌ است و سوءتفاهم‌ها را از بین می‌برد و باعث شفاف سازی می‌شود. سوء تفاهم موانع بزرگی را در رسیدن به نتایج مطلوب در مذاکره به وجود می آورد.

رسیدن به نتیجه برد برد

بهترین حالت ممکن برای مذاکره رسیدن به نتیجه برد برد است. در این صورت هر دو طرف مذاکره به نتیجه مثبتی خواهند رسید و به نفع هر دو تمام می‌شود. در صورتی این حالت پیش می آید که گفت‌و گو نتیجه بخش باشد و و اهداف و نظرات هر دو سازمان در نظر گرفته شده باشد.

هدف نهایی مذاکره است که مشخص می کند به نفع کدام طرف جلسه خاتمه یافته است. در نتیجه برد برد به اختلاف و مشاجره ختم نمی شود. پیشنهادات جایگزین نشانه ی حسن نیت طرف مقابله مذاکره است.

درک از خواسته های طرفین

وقتی دو طرف  دارای درک و خواستار حفظ منافع طرفین هستند به توافق می رسند. حضور در جلسه با ذهن باز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای رسیدن به راه حل قابل قبول باید انعطاف پذیر بود و خواسته های طرف مقابل را نیز پذیرفت. برای رسیدن به توافق و درک شما توسط طرف مقابل باید اهداف و خواسته ها را به صورت روشن و شفاف بیان کرد. علاوه بر این در مقابل همدیگر نباید موضع‌گیری کرد.

مذاکره

جلسه مصالحه زمانی نتیجه بخش است که بعد از توافق به آن عمل کرد. در مرحله ی اجرایی کردن می‌توان تصمیم گرفت که آیا مذاکره نتیجه بخش بوده یا خیر؟ در صورت شکست و عدم موفقیت در مذاکره بهتر است ادامه مذاکره را به وقت دیگری موکول کرد. این کار از هر گونه مشاجره و بحثی جلوگیری می کند. البته در جلسه‌ی بعدی باید تمام مراحل از سر گذرانده تکرار شود.

منبع: سایت چطور

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …