مدت زمانی که باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند بیرون از بدن انسان زنده بمانند، به نوع آن‌ها، سطحی که این جرم‌ها روی آن قرار دارند و محیط اطراف آن‌ها بستگی دارد. بودن باکتری‌ها و ویروس‌ها در مکان‌های سرد، گرم، شرجی و یا آفتابی در مدت زمان زنده ماندن و پایداری آن‌ها بسیار موثر خواهد بود. با مجله ارنیکا همراه باشید.

همچنین بخوانید:

آیا لباس‌ها و حوله‌ها می‌توانند میکروب‌ها را پخش کنند؟

ویروس‌های سرماخوردگی

انواع مختلفی از ویروس‌ها می‌توانند باعث ابتلای انسان به بیماری سرماخوردگی شوند. این ویروس‌ها گاهی حتی تا ۷ روز و بیش‌تر می‌توانند در فضاهای داخلی زنده بمانند. در حالت کلی ویروس‌ها بر روی سطوع ضد آب مانند استیل و پلاستیک در مقایسه با متریال‌هایی هم‌چون پارچه و دستمال کاغذی مدت بیش‌تری زنده می‌مانند. با این همه ویروس‌های سرماخوردگی مدت زمان بیش‌تری بر روی این سطوح به زندگی خود ادامه خواهند داد. ویروس‌های سرماخوردگی به سرعت توانایی ایجاد عفونت را از دست می‌‌دهند و نمی‌توانند بیش‌تر از ۲۴ ساعت زنده بمانند.

بیشتر ویروس‌هایی که باعث ایجاد بیماری سرماخوردگی می‌شوند، بر روی دست انسان تنها به مدت کوتاهی به صورت فعال باقی می‌مانند. برخی از آن‌ها چند دقیقه فعال هستند ولی چهل درصد از آن‌ها از نوع رینو ویروس‌ها هستند که حتی بعد از گذشت یک ساعت هم می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند. رینو ویروس‌ها عواملی هستند که به صورت معمول باعث ایجاد سرما خوردگی در انسان می‌شوند.

ویروس سین‌سیشیال تنفسی یا Respiratory Syncytial از جمله ویروس‌های مشابه‌ی سرماخوردگی است که می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های جدی در کودکان شود. این ویروس حتی بر روی دستگیره‌های در تا ۶ ساعت می‌تواند به صورت فعال باقی بماند. این ویروس به مدت سی الی چهل دقیقه بر روی لباس‌ها و دستمال‌های کاغذی و به مدت ۲۰ دقیقه می‌تواند بر روی سطح پوست زنده بماند.

ویروس‌های آنفولانزا

ویروس‌های آنفولانزا می‌توانند از طریق دست‌ها منتقل شوند و عفونت منتقل شده به دست‌ها تا ۲۴ ساعت می‌تواند بر روی آن به صورت فعال باقی بماند. این ویروس‌ها بر روی دستمال‌های کاغذی اما تنها تا ۱۵ دقیقه می‌توانند زنده بمانند.

به مانند ویروس سرماخوردگی، ویروس‌های آنفولانزا به مدت کم‌تری بر روی دست‌ها به صورت فعال باقی خواهند ماند. بعد از گذشت ۵ دقیقه تعداد این ویروس‌ها به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

ویروس‌هاس آنفولانزا این قابلیت را دارند که تا ساعت‌ها به صورت قطراتی در هوا باقی بمانند. درجه حرارت کم کمک می‌کند تا این قطرات زمان بیش‌تری در هوا به صورت فعال باقی بمانند.
ویروس پارا آنفولانزا که در کودکان بیماری خروسک را ایجاد می‌کند تا ده ساعت بر روی سطح دست زنده باقی می‌ماند. مدت فعال بودن این ویروس بر روی سطوح نرم هم بالای ۴ ساعت است.

گاستروآنتریت – بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای

میکروب‌های مختلفی وجود دارند که باعث ابتلای انسان به بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای می‌شوند. باکتری‌هایی هم‌چون E. coli ، سالمونلا، کلوستریدیوم و کمپیلو باکتر و ویروس‌هایی هم‌چون روتا ویروس‌ها و نورو ویروس‌ها می‌توانند این بیماری را ایجاد کنند.

سالمونلا و کمپیلوباکتر تا یک الی ۴ ساعت بر روی سطح دست و بر روی سطح پارچه‌ها زنده خواهند ماند. دوره‌ی فعالیت نورو ویروس‌ها و کلوستریدیوم اما خارج از بدن انسان، طولانی‌تر است. نتایج یک پژوهش نشان داد که کلوستریدیوم تا ۵ ماه می‌توانند در بیرون بدن انسان زنده بمانند در حالی که دوره‌ی فعالیت نورو ویروس‌ها بر روی سطح دست انسان از چند روز تا چند هفته است.

زمانی که فرد آلوده با نورو ویروس‌ها استفراغ می‌کند، این ویروس‌ها در قطره‌های کوچکی در هوا باقی می‌مانند. این قطره‌ها در نهایت می‌توانند روی سطوح مختلف ساکن شده و در نهایت باعث پراکنده شدن ویروس شوند. بنابراین اگر فردی از اعضای خانواده‌ی شما به نورو ویروس‌ها مبتلا است، لازم است که مرتب سطوح اطراف بیمار را تمیز و ضدعفونی کنید.
بسیاری از این میکروب‌ها به خوبی بعد از شستشو با آب و صابون از بین می‌روند. برای جلوگیری از پراکنده شدن میکروب‌های ایجاد کننده‌ی بیماری التهاب معده‌ای و روده‌ای لازم است که دست‌ها مرتب شسته شوند. شستن دست‌ها بعد از رفتن به سرویس بهداشتی و قبل از آماده سازی مواد غذایی ضروری است.

استافیلوکوک اورئوس (طلایی) مقاوم به متی سیلین – مرسا (MRSA)

باکتری استافیلوکوک اورئوس که به اختصار مرسا (MRSA) خوانده می‌شود باعث ایجاد نوع خاصی از عفونت‌ها می‌شود. این نوع باکتری تا روزها و هفته‌ها می‌تواند بیرون از بدن انسان زنده بماند. این نوع از باکتری، برخلاف ویروس‌ها و باکتری‌های دیگر برای زنده مانده به رطوبت نیاز ندارد، بنابراین به راحتی می‌تواند روزها و هفته‌های زیاد‌تری در بیرون از بدن انسان زندگی کند. این نوع از باکتری بر روی سطوح سخت بهتر و بیش‌تر زنده می‌ماند.


از دست ندهید:

ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟


ویروس‌های هرپس

ویروس‌های هرپس در جریان سرماخوردگی می‌توانند باعث ایجاد تبخال در صورت و به خصوص در اطراف لب شوند، از طرفی انواع دیگری از آن‌ها می‌توانند تبخال‌های تناسلی را ایجاد کنند. این نوع از ویروس‌ها عمر کوتاهی دارند و به سرعت از روی پوست دور می‌شوند. ولی زمانی که ویروس‌های فعال هرپس بر روی سطح پوست وجود داشته باشند، به راحتی با بوسیدن یا رابطه‌ی جنسی دهانی به فرد دیگر منتقل خواهند شد.

جلوگیری از گسترش عفونت

توجه داشته باشید که همیشه امکان جلوگیری از ابتلا به یک بیماری وجود ندارد، ولی همیشه می‌توان خطر ابتلا به بیماری و همچنین امکان انتقال عفونت به دیگران را بسیار کاهش داد:
۱-از شستشوی درست و منظم دست‌های خود غافل نشویید، بسیار مهم است که همیشه بعد از رفتن به سرویس بهداشتی و اجابت مزاج ، بعد از سرفه کردن و عطسه کردن، بعد از تخلیه‌ی محتویات بینی و قبل از دست زدن به مواد غذایی دست‌های خود را دقیق بشویید.

۲-محیط زندگی خود را در منزل پاکیزه و ضدعفونی نگه دارید. به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده‌ی شما از یک نوع بیماری رنج می‌برد، بسیار لازم است که محیط پاکیزه و تمیز باشد. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تری در این مورد مقاله‌ی چگونگی جلوگیری از پخش شدن میکروب‌ها را مطالعه کنید.

۳-پارچه‌هایی که احتمال آلوده شدن آن‌ها به باکتری‌ها و ویروس‌ها وجود دارد را در دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد و ۱۴۰ درجه فارنهایت و به کمک مواد شوینده‌ی دارای مواد ضدعفونی کننده و سفید کننده به دقت شستشو دهید. برای اطلاع بیش‌تر در مورد چگونگی تمیز نگه داشتن لباس‌ها و حوله‌ها مقاله‌ی آیا لباس‌ها و حوله‌ها می‌توانند میکروب‌ها را پخش کنند؟ را مطالعه کنید.

منبع: www.nhs.uk

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

سیزده + هجده =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…