شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید 19 در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمبود ماسک‌های استاندارد مورد نیاز کادر درمانی، استفاده از ماسک برای عموم با شک و شبه‌هایی همراه است. در این مقاله از مجله ارنیکا درباره‌ی طرز تهیه ماسک برای کودکان صحبت خواهیم کرد.

پیش از این سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرده بود که استفاده از ماسک برای همه ضروری نیست، تنها افرادی که علایم بیماری را دارند، باید از این وسیله استفاده کنند. دو فکر پشت این تصمیم وجود داشت:

یک – سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نگران بود که هجوم مردم برای خرید ماسک‌های موجود در بازار، کادر درمان را با مشکل کمبود رو به رو کند.
دو – به جز ماسک‌های N95  که دارای فیلترهای مخصوص هستند، باقی ماسک‌ها در پیشگیری از کووید 19 اثر چندانی ندارند. این سازمان معتقد بود که پوشیدن ماسک به افراد حس کاذب محافظت از خود را بدهد. ماسک تنها باید توسط افراد بیمار و برای کاهش خطر شیوع بیماری استفاده شود.

ولی با گذشت زمان و افزایش اطلاعات در مورد بیماری، مشخص شد که امکان انتقال بیماری از افرادی که علایم بیماری را ندارند و یا در مرحله‌ی قبل از بروز آن هستند هم وجود دارد. به همین دلیل سازمان‌های مربوطه‌ی جهانی توصیه کردند که افراد هنگام حضور در فضاهای عمومی، خصوصاً مناطقی که امکان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در آن وجود ندارد مانند سوپرمارکت‌های بزرگ و داروخانه‌ها، حتماً از ماسک استفاده کنند.

با این همه باید توجه داشت که استفاده از ماسک یک روش پیشگیری اضافی است و استفاده از آن به معنی عدم نیاز به رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیست. افراد باید تقریبا 2 متر از هم فاصله داشته و مرتب دست‌های خود را بشویند و عادت دست زدن به صورت را ترک کنند.

افراد با هر وسیله‌ای که در خانه دارند، می‌توانند برای پوشاندن صورت – به صورت مشخص دهان و بینی – استفاده کنند. اگر شما و یا فرزندتان بیمار هستید، بهترین کار این است که به جز رفتن به مراکز درمانی از خانه خارج نشوید.

ماسک‌های دست ساز و خانگی پارچه‌ای تا چه حد موثر هستند؟

در حال حاضر تنها ماسک N95  که دارای فیلترهای هوای مخصوص است بیش‌تر تاثیر را در جلوگیری از ابتلا به بیماری دارد. ولی در حال حاضر این ماسک به راحتی در بازار در دسترس همه نیست و از طرفی دیگر این ماسک و ماسک‌های جراحی مورد نیاز کادر درمان است و نباید موجودی آن به اتمام برسد.

بنابراین سازمان‌های جهانی دست اندرکار سلامت توصیه می‌کنند که مردم برای گسترش بیماری از پوشش‌های پارچه‌ای برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنند. استفاده از ماسک به خصوص در محیط‌های پر جمعیت شهری که مردم فاصله‌ی کمی از هم دارند بسیار توصیه می‌شود.

اما مسئله‌ای که دانشمندان را نگران کرده است، ورای موثر بودن و یا نبودن ماسک‌های خانگی است. آن‌ها نگران اند که این گونه از ماسک‌ها به عنوان جاذب ویروس عمل کنند و در عمل نقش محافظتی نداشته باشند. با این همه پوشیدن ماسک به گونه‌ی نامناسب و یا در آوردن و دوباره پوشیدن مداوم آن افراد را بیش‌تر در معرض خطر قرار خواهد داد.

علاوه بر این تحقیقات نشان می‌دهد که ماسک‌های پارچه‌ای تنها 3 درصد از ذرات را مسدود می‌کنند در حالی که ماسک‌های جراحی تا 53 درصد جلوی ویروس را می‌گیرند. از طرفی دیگر ماسک N95  تا 99 درصد جلوی ویروس را می‌گیرند. باید توجه داشته باشید که ماسک جراحی و ماسک N95  تنها یکبار قابل استفاده است و بعد از آن باید به شکل درستی و در محیط مخصوصی استرلیزه و ضدعفونی شود.

با این همه ماسک‌های پارچه‌ای تهیه شده از تیشرت‌ها، رو بالشی‌ها و فیلتر چای یک سوم ذرات را فیلتر کرده و استفاده از آن‌ها بسیار بهتر از استفاده نکردن از هیچ‌گونه ماسکی است. توجه کنید که ماسک احتمال بروز عفونت را کم می‌کند و به صورت کامل فرد را از معرض خطر بودن دور نمی‌کند. فرد باید بهداشت فردی را رعایت کند و تا حد امکان در خانه بماند.

چگونه برای کودکان ماسک درست کنیم؟

راه‌های زیادی برای تهیه‌ی ماسک پارچه‌ای وجود دارد. اگر امکان استفاده از چرخ خیاطی در منزل برای شما فراهم باشد، محصول نهایی به مراتب زیباتر و بهتر خواهد بود.

وسایل لازم برای ساخت ماسک کودکان

 • دو قطعه‌ی مربعی شکل از یک پارچه‌ی کتانی به اندازه‌های 19.05 سانتی متر در 19.05 سانتی متر
 • دو کش مو که از وسط برش خورده با اندازه‌ی تقریبی 16 تا 17 سانتی متر یا یک کش بسیار نازک
 • مقدار کمی سیم فلزی و یا مفتول انعطاف پذیر برای قرار گرفتن روی بینی
 • بین دو لایه ماسک می‌توان پارچه‌های فیلتر هم قرار داد.

چگونه کودک را وادار به استفاده از ماسک کنیم؟

اگر مسئولین شهری که در آن زندگی می‌کنید، تاکید بر ماندن در منزل می‌کنند، بهتر این است که از خانه خارج نشوید. تحقیقات جدید نشان دهنده‌ی این است که کودکان هم می‌توانند ناقل ویروس باشند و هم می‌توانند به بیماری مبتلا شوند. اما اگر چاره‌ای ندارید و حتماً برای انجام کاری باید از منزل خارج شوید، باید ماسک استفاده کنید.

اما وادار کردن کودکان، خصوصا در سن پایین برای استفاده از ماسک بسیار سخت است، در ادامه به چندین راهکار برای چگونگی تشویق کودکان به استفاده از ماسک می‌پردازیم.

 

با کودک صادق باشید اما او را نترسانید

با کودک خود صحبت کنید و صادقانه به آن‌ها اهمیت استفاده از ماسک را گوشزد کنید. زیاد به جزئیات اشاره نکنید و متناسب با سن کودک با او در مورد ویروس کرونا صحبت کنید.

برای کودک توضیح دهید که چگونه پوشیدن ماسک به او و باقی افراد جامعه کمک می‌کند تا سلامت باقی بماند‌. از آموزش ماسک زدن به عنوان فرصتی برای آموزش مفهوم توجه و همدلی استفاده کنید

ماسک برای کودکان

در فرایند ساخت ماسک کودک را سهیم کنید

به کودکان اجازه دهید که در انتخاب پارچه مشارکت کند‌. از او بخواهید که یکی از تیشرت های قدیمی را که روی آن شخصیت کارتونی مورد علاقه اش چاپ شده انتخاب کند‌.

حتی اگر از پارچه‌ای سفید برای ساخت ماسک استفاده می‌کنید از کودک بخواهید که با رنگ‌های مناسب پارچه، طرح مورد خود را روی آن نقاشی کند.

از ماسک برای تبدیل کودک به یک شخصیت دیگر استفاده کنید

کودک می‌تواند روی ماسک خود طرح دهان و بینی گربه را طراحی کند و یا هر حیوان و یا شخصیتی که دوست دارد را انتخاب کرده و ماسک خود را متناسب با آن طراحی کند.

اگر کودک شما دوست دارد در آینده پزشک شود، عکس پزشکی که ماسک زده را به او نشان دهید. این روزها آتش نشان‌ها و پلیس‌ها هم از ماسک استفاده می‌کنند. کودک در هنگام زدن ماسک می‌تواند تصور کند که به یکی از این مشاغل تبدیل شده است.

ماسک کودکان

برای عروسک مورد علاقه‌ی کودک خود هم ماسک تهیه کنید

اگر عروسک محبوب کودک از ماسک استفاده کند، کودک هم به پوشیدن آن ترغیب خواهد شد. همه‌ی کودکان یک عروسک محبوب دارند که همه‌جا همراه دارند‌، برای او هم ماسک تهیه کنید و به این شکل هنگامی که بیرون می‌روید، می‌توانید عروسک را به همراه خود داشته باشید

در دوره‌های زمانی کوتاه و آزمایشی از ماسک استفاده کنید

استفاده از ماسک برای کودک تجربه‌ی جدیدی به شمار می‌رود. چندبار اولی که کودک ماسک به صورت می‌زند، ممکن است احساس ناراحتی کند و یا گمان کند که نمی‌تواند نفس بکشد.

به همین خاطر از کودک بخواهید که به مدت ۳۰ دقیقه در خانه ماسک استفاده کند و در این مدت هم دست خود را به صورت نزند. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه با کودک در مورد احساسش در زمان قرار گرفتن ماسک روی صورت صحبت کنید. در صورت لزوم ماسک را تنظیم کنید تا به شیوه‌ی مناسبی روی صورت قرار گیرد‌.

به کودکان برای پوشیدن ماسک  جایزه دهید

گاهی کودکان در صورتی کاری را انجام می‌دهند که بدانند به ازای آن پاداش دریافت می‌کنند‌. از کودک بخواهید که در هنگام خروج از خانه ماسک استفاده کرده تا زمان بازگشت به خانه جایزه دریافت کند.

دریافت یک استیکر تازه، یک بستنی قیفی و یا اجازه داشتن برای تماشای بیش‌تر تلویزیون از جمله پاداش‌هایی هستند که می‌توان برای کودک در نظر گرفت.

پوشیدن ماسک برای کودکان را به یک بازی تبدیل کنید

پوشیدن ماسک را به بازی «کی می‌تونه بیش‌تر از همه حرف نزنه» یا بازی «کی می‌تونه مدت بیش‌تری پلک نزنه» تبدیل کنید.

با ده امتیاز شروع کنید و هر زمان که کودک و یا شما به ماسک خود دست زد، یک امتیاز از مجموع امتیازها کم کنید. در پایان هر کس که امتیاز باقی مانده‌ی زیادتری داشته باشد برنده خواهد بود.

چگونه از ماسک کودکان به درستی استفاده کنیم؟

استفاده‌ی درست از ماسک پارچه‌ای بسیار اهمیت دارد. در غیر این صورت شما و اعضای خانواده در معرض ویروس قرار خواهید گرفت. توجه کنید که نباید از ماسک برای کودکان زیر دوسال استفاده کرد. از طرفی افرادی که دارای مشکلات نفس کشیدن هستند و به صورت ناخودآگاه به آن دچار می‌شوند هم بهتر است، از ماسک استفاده نکنند.

اگر کودک بالای دوسال و سالم باشد می‌تواند از ماسک استفاده کند. ماسکی که با دقت شسته شده می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

آماده سازی برای پوشیدن ماسک

به کودک توضیح دهید که زمان پوشیدن ماسک فرا رسیده است
به کودک بگویید که زمانی که ماسک روی صورت قرار دارد، نباید به آن دست بزند و بدون اجازه هم نباید آن را از روی صورت خود بردارد.
کودک را تحت فشار نگذارید و به او زمان دهید که با پوشیدن ماسک کنار بیاید. اگر بار اولی است که کودک از ماسک استفاده می‌کند، لازم است که زمان بیش‌تری به او بدهید.
قبل از لمس ماسک کودک، دست‌های خود را بشویید و از کودک هم بخواهید که دست‌های خود را بشوید

پوشیدن ماسک برای کودکان

 • ماسک را از قسمت نوار و یا کش آن در دست بگیرید و آن را به صورت کودک نزدیک کنید
 • مطمئن شوید که ماسک به صورت کامل جلوی دهان و بینی کودک را پوشانده و کودک به راحتی می‌تواند نفس بکشد
 • ماسک را روی بینی کودک تنظیم کنید. می‌توانید از عینک طبی و یا عینک آفتابی کودک برای ثابت نگه داشتن ماسک استفاده کنید
 • مطمئن شوید که ماسک کودک را اذیت نمی‌کند و دوباره تاکید کند که اجازه‌ی دست زدن به آن را ندارد. از طرفی نباید کودک ماسک خود را روی زمین رها کند.
 • دست خود و کودک را بشویید

در آوردن ماسک کودکان

 • قبل از در آوردن ماسک دست خود را بشویید و از کودک هم بخواهید که این کار را انجام دهد‌.
 • به کودک خود یاد آوری کنید که حتی بعد از در آوردن ماسک نباید به صورت خود دست بزند.
 • برای در آورده ماسک، کش و یا نوار آن را بگیرید
 • بلافاصله ماسک را درون کیسه‌ی پلاستیکی و یا ماشین لبلس‌شویی بیندازید
 • بعد از در آوردن ماسک از کودک بخواهید که دست و صورت خود را بشوید
 • ماسک را شسته و به دقت خشک کنید
 • قبل از بیرون آوردن ماسک از ماشین لباسشویی دست‌های خود را بشویید
 • هرگز ماسک پارچه‌ای را قبل از شسته شدن برای بار دوم استفاده نکنید

توجه داشته باشید که ماسک پارچه‌ای به بزاق دهان کودک آغشته شده و علاوه بر این به راحتی آلودگی‌ها و میکروب‌ها را به خود جذب می‌کند. اگر از یک ماسک پارچه‌ای قبل از شستن برای بار دوم استفاده کنید در معرض ابتلا به بیماری قرار خواهید گرفت.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس کرونا تا یک روز روی پارچه و تا ۷ روز روی ماسک جراحی باقی خواهد ماند.

سخن پایانی

با وجود اینکه استفاده از ماسک اقدامی مهم برای جلوگیری از انتشار ویروس است، ولی ماسک تنها راه جلوگیری از بیماری نیست.

تا جایی که امکان دارد در خانه بمانید، اگر مجبور به ترک منزل هستید، کودک خود را همراه نبرید و از یکی از اعضای خانواده بخواهید که از او مراقبت کند.

انجام فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها یکی از بهترین و موثرترین راه‌ها برای جلوگیری از انتشار ویروس است و ماسک‌های دست ساز خانگی تنها یک لایه‌ی محافظتی به نوع مراقبت‌های ویژه در روزگار کرونایی اضافه خواهد کرد.

منبع:

verywellfamily

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

شانزده − 10 =

همچنین بررسی کنید

معرفی انواع لباس زیر مردانه

لباس زیر مردانه یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید  آقایان در لباس پوشیدن به آن توجه داش…