هیجان لازمه زندگی است. هر از چند گاهی برای فرار از تکرار مکررات و اتفاقات روزمره و رفع بی حوصلگی لازم است گزینه هایی باشد که اندکی آدرنالین خون را افزایش دهد. دیدن فیلم ترسناک ما را به سمت یک هیجان کاذب سوق می دهد. اگر شما یا فرزند تان به تماشای سناریوهای ترسناک علاقه مند هستید، ما را در این مطلب از مجله ارنیکا می‌خواهیم به این سوال جواب دهیم. تا شما را با نحوه تاثیر این گونه فیلم ها، درست یا غلط بودن موضوع راهنمایی کنیم.

فیلم ترسناک و آدرنالین

دیدن فیلم های ترسناک باعث تولید انرژی بیشتر توسط مغز است. نتیجه تولید انرژی فعال شدن هورمون های عصبی مانند دوپامین، سروتونین و گلوتامات است. وقتی فیلم ترسناک مشاهده گردد،  پیام عصبی ترس تولید می شود این پیام توسط سلول های مغز که به سیستم لمفاتیک مرتبط است مخابره می شود. این امر سبب تحریک غدد کلیوی و   منجر به تولید آدرنالین می شود. تحقیقاتی نشان می دهد؛  وقتی فیلم ترسناک دیده می شود این روند در پیش است و تولید آدرنالین منجر به ترشح هورمون ضد درد می گردد. نتیجه تولید هورمون ضد درد افزایش سیستم ایمنی بدن، آرامش و خونسردی است.

تاثیر دیدن فیلم ترسناک

حال موضوع اینجاست که فیلم ترسناک ببینیم یا نه؟

بدین منظور لازم است ابتدا نگاهی بیندازیم به تاثیراتی که مشاهده چنین فیلم هایی در افراد ایجاد می کند. مهم‌ترین تاثیر مشاهده فیلم ترسناک ایجاد ترس و اضطراب است. این گونه  فیلم ها موجب انگیزش واکنش های اضطرابی در فرد  می شود. مشکل بعدی که با مشاهده فیلم ترسناک به وجود می آید، بی خوابی است. اتفاقات هیجان آور و در عین حال ترسناک ممکن است همان شب یا چند شب پشت سر هم باعث اختلالات خواب شود. هیجان انتقال شده از فیلم مهیج، می تواند تا مدت ها در روان فرد بیننده تاثیر گذار باشد و الگوی خواب را دچار تحول در جهت بی ثباتی و ناآرامی کند.

آیا دیدن فیلم ترسناک توسط کودکان توصیه می شود؟

رده سنی کودکان از حساس ترین گروه های سنی در واکنش به فیلم ترسناک است. دیدن صحنه های دلخراش باعث افزایش هیجان کاذب در کودک می شود. هیجان در بزرگسالان نسبت به کودکان کم تر است. از آن جایی که کودکان در مواجه با این گونه فیلم ها قادر به تشخیص تخیل از واقعیت نیستند الگو برداری ذهنی آن ها دچار مشکل می شود.

 تاثیر دیدن فیلم ترسناک در شکل گیری اخلاق و رفتار فرد در آینده بی تاثیر نیست. البته تاثیرات این گونه فیلم ها در کودکان به مراتب بیشتر از افراد بزرگسال است. ناهنجاری های رفتاری مانند پرخاشگری، کابوس های شبانه، افت تحصیلی، مشکلات ذهنی و توهمی ناشی از دیدن این گونه فیلم ها را نباید نادیده گرفت.  صرف نظر از تاثیری که در روح و روان کودکان دیده می شود اگر نتوانستید کودک خود را متقاعد کنیم که فیلم ترسناک نبیند حداقل تمهیداتی در نظر بگیریم تا آسیب را به کم ترین حد خود برسانیم.


از دست ندهید:

تاثیرات مخرب تماشای زیاد تلویزیون بر کودکان


 

از جمله راهکارهایی که می توان در رابطه با تماشای فیلم ترسناک توسط کودک  به کار برد:
در ابتدا سعی کنید کودک خود را  نسبت به عدم مشاهده این گونه فیلم ها راهنمایی کنید. در صورت عدم متقاعد شدن ، فرزند خود را در انتخاب نوع فیلم و سناریوی فیلم محدود کنید.
نکته مهم در این است که سعی کنید فرزند خود را هنگام دیدن فیلم ترسناک همراهی کنید.
در صورت مشاهده صحنه های غیر منتظره در فیلم، با زبانی کودکانه و ساده سعی در تشریح موضوع کنید.
اشاره به این که این گونه فیلم ها تخیلی بوده و به دور از واقعیت زندگی است شاید کمک کند که صدمات روحی کمتری در کودک دیده شود.
با کنترل ها و نظارت های لازم  هر از گاهی برای ایجاد هیجان به تماشای فیلم ترسناک می توان نشست ولی حواستان به کودکان دلبندتان باشد.

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع: سایت نمناک

سایت بیتوته

سایت گروه اینترنتی پرشین تی وی

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

20 + هفده =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…