همانطور که در سه پست گذشته  که برای روزه داران در ماه مبارک رمضان نوشتیم به نکات مهم و اساسی اشاره کردیم در این پست هم به نکات بسیار ، روزه گرفتن در روزهای بلند سال مانند فصل بهار و تابستان بسیار طاقت فرسا است و همین سختی و دشواری باعث می شود که انسان روزه‌دار بیشتر و بهتر به نکات مفید در مورد تغذیه و انواع غذا در ماه مبارک رمضان دقت کافی داشته باشد. در این پست ار مجله ارنیکا به توضیحی مختصر در این باره می پردازیم.

پرخوری و زیاده روی در خوردن شیرنی را متوقف کنید

با توجه به این که در روزهای طولانی بهار و تابستان فاصله بین افطار و سحر کوتاه است پس از پرخوری در زمان افطار و بعد از آن اکیدا خودداری کنید، در صورت رعایت نکردن دچار ناراحتی‌های گوارشی خواهید شد. در روزهای ماه مبارک رمضان بهتر است کمتر از شیرینی‌ها، به‌ ویژه شیرینی‌هایی مانند زولبیا و بامیه یا پشمک و دیگر انواع شیرینی ها استفاده کنید. توصیه میشود در مناطقی که درخت نخل رشد نمی‌کند، از مصرف زیاد خرما پرهیز شود ولی در مناطق خرماخیز مانند جنوب کشور زیاد خوردن خرما منعی ندارد.

نزدیک این مدل غذا در ماه مبارک رمضان نشوید.

توجه داشته باشید که از خوردن غذاهای چرب مخصوصا در زمان سحر خودداری کنید، چون  که باعث عطش و تشنگی زیاد در طی روزهای بلند بهار و تابستان می‌شود. اما اگر گاهی غذای چرب (پر روغن) می‌خورید کافی ا‌ست پس از ‌آن (به‌ویژه در وعده افطار) کمی پودر رازیانه را با نبات در آب مخلوط کنید و بنوشید تا عوارض آن را کم کند و به گوارش بهتر خوراک کمک کند.
توصیه می‌شود هنگام افطار از قندهای طبیعی مثل خرما، کشمش و یا عسل استفاده شود، چرا که استفاده از این قندهای طبیعی باعث کنترل اشتها می شود. نوشیدن چای کم‌رنگ، شیر گرم، فرنی، حلیم کم‌ روغن و یا شله ‌زرد در وعده افطار توصیه می‌شود. نان، پنیر و سبزی و یا همراه با مغز گردو برای افطار غذای مناسبی است. مصرف سوپ‎های ساده هم برای وعده افطار توصیه می‌شود.

برای صرف غذا در ماه مبارک رمضان  به این نکات توجه کنید

نکته ی حائز اهمیت در باز کردن روزه و آغاز افطار این است که از خوردن غذاهای سنگین معمول و همیشگی جلوگیری کنید ، به‌ ویژه در افراد گرم‌ مزاج و کسانی‌‌ که معده‌های گرمی دارند این نکته بسیار مهم و ضروری است، چرا که به بدن آسیب های جدی می‌رساند. باید بدانید هر مزاجی که دارید برای باز کردن روزه، بهتزین گزینه برای باز کردن افطار یک استکان آب گرم و یک عدد خرما است و اگر خیلی احساس گرسنگی دارید، دو تا سه لقمه غذا بخورید تا کمی گرسنگی‌تان برطرف شود. اما شام را دست‌کم یک ساعت پس از افطار میل کنید.

منابع:

https://hawzah.net/

armaghanbehesht.blogfa.com

سایت بیتوته

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط شقایق نورایی
بارگزاری بیشتر در رمضان

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

زیرسازی اصولی قبل از آرایش [قسمت دوم]

برای استفاده ی حرفه ای و بدون نقص از کرم پودر خود به نکات زیر دقت کنید: 1-پیش از انتخاب ک…