با شروع فصل گرما یکی از معضلاتی که بسیاری از افراد را درگیر می‌کند عرق سوز شدن است. شاید فکر کنید که بیشتر کودکان و نوزادان با این مسئله روبه‌رو می‌شوند اما در فصل گرما و در هوای مرطوب بزرگ‌سالان نیز ممکن است عرق سوز شوند.

 

همچنین بخوانید:

چند راهکار اساسی برای رفع بوی بد عرق

عرق سوز شدن معمولاً به علت مسدود شدن منافذ پوست ایجادشده و ممکن است باعث ایجاد تاول‌های سطحی و یا عمیق‌تر شود. معمولاً این تاول‌ها خودبه‌خود برطرف می‌شوند ولی در موارد حاد نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. به‌طورکلی برای برطرف کردن این حالت سریع‌ترین اقدام، خنک کردن پوست و جلوگیری از تعریق بدن است.

علائم عرق سوز شدن

در افراد بزرگ‌سال معمولاً در چین‌های پوستی و جاهایی که ممکن است اصطکاک ایجاد شود، ورم و قرمزی ایجاد می‌شود؛ و در نوزاد در قفسه سینه، گردن و شانه‌ها ممکن است پوست قرمز شده و تاول‌های ریزی ایجاد شود. قسمت‌های زیر بغل، چین‌های آرنج و کشاله ران از دیگر نواحی هستند که ممکن است عرق سوز شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولاً بثورات ( بثورات در پزشکی، دانه هایی که در سطح پوست ظاهر می شوند. این دانه ها معمولاً برجسته و قرمز، و گاهی دارای آبدانه ها (تاول)ی حاوی مایع اند. بثورات جلدی ممکن است پوسته پوسته یا دلمه دار باشند. بثورات حاصل از گرمازدگی خودبه‌خود برطرف می‌شوند اما اگر این علائم را داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • افزایش درد، قرمزی و تورم در ناحیه عرق سوز شده
 • وجود ترشحات چرکی در این قسمت‌ها
 • تورم در زیر بغل در قسمت‌های لنفاوی، گردن یا کشاله ران
 • تب و لرز

علل ایجاد عرق‌سوز شدن:

معمولاً عرق سوز شدن هنگامی رخ می‌دهد که مجاری عرق مسدود شوند. در این حالت عرق به‌جای تبخیر در زیرپوست به دام افتاده و باعث ایجاد تاول و بثورات جلدی می‌شود؛ اما چرا مجاری عرق مسدود می‌شوند ممکن است عوامل زیر در این مسئله دخیل باشند:

 • مجاری عرق نابالغ: معمولاً در نوزادان و کودکان به علت وجود مجاری عرق نابالغ بیشتر این مسئله اتفاق می‌افتد. اگر کودک لباس زیادی بپوشد یا تب داشته باشد به‌راحتی ممکن است عرق سوز شود. معمولاً عرق سوز شدن نوزادان حالتی ناخوشایند است که ممکن است نوزاد را تا ساعت‌ها بی‌قرار کند. برای جلوگیری از عرق سوز شدن کودکان بهتر است لباس مناسب برای آن‌ها پوشاند و از نگهداری طولانی‌مدت در هوای گرم خودداری کرد.
 • آب‌وهوای گرمسیری: معمولاً در آب‌وهوای گرمسیری (استوایی) بیشتر عرق سوز شدن اتفاق می‌افتد؛ زیرا در این آب‌وهوا امکان تعریق برای افراد بیشتر است.
 • فعالیت بدنی شدید: ورزش شدید، کار زیاد و یا هر فعالیت بدنی شدید که باعث تعریق زیاد شود می‌تواند تاول و بثورات جلدی را ایجاد کند. مخصوصاً در مواردی که افراد بدون لباس فعالیت زیادی داشته باشند و عرق از روی بدن آن‌ها تبخیر شود.
 • گرمای بیش‌ازحد و خوابیدن در اتاق و رختخواب گرم نیز می‌تواند باعث عرق سوز شدن شود.

راه‌های جلوگیری از عرق سوز شدن:

برای اینکه خودتان و یا فرزندانتان عرق سوز نشوید بهتر است:

 • از پوشیدن بیش‌ازحد لباس اجتناب کنید. در تابستان لباس‌های نخی و خنک بپوشید. در زمستان نیز کودکان باید به‌اندازه بزرگ‌سالان لباس بپوشند و نه بیشتر.
 • در هوای گرم در زیر سایه قرارگرفته و یا در ساختمان از تهویه مطبوع و یا پنکه برای خنک کردن هوا و گردش آن استفاده کنید.
 • رختخواب و اتاق‌خواب خود را خنک نگه‌دارید.

 

 

 

منبع:https://www.mayoclinic.org/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نگاهی به عادت‌های سالم در زمستان – قسمت دوم

عادت‌های سالم در زمستان مسیر سلامتی را در این فصل برای شما تضمین می کند. با چند روش ارائه …