ممکن است شما روزانه دچار مشکلاتی در ناحیه پاشنه پا و یا کف پا شوید. گاهی ممکن است با راه رفتن زیاد، درد پاشنه‌ی پا را تشدید کند و شما را آزار دهد.درد پاشنه‌ی پا، علل مختلفی دارد و باید باتوجه به نوع آن، درمان شود. اگر درد در ناحیه پاشنه پا، جدی گرفته نشود و یا به‌درستی و به‌موقع درمان نشود، ممکن است مشکلات دیگری نیز به‌همراه داشته باشد. بنابراین ما در این مطلب از مجله ارنیکا به بررسی انواع دلایل درد پاشنه‌ی پا خواهیم پرداخت.

 

همچنین بخوانید:

نحوه استفاده از کمپرس آب سرد و گرم برای دردهای متفاوت


 • فاشئت پلانتار:

فاشئت پلانتار یا همان التهاب درد غلاف کف پا، التهاب نوار بافت فیبری است که در کف پا قرار داشته و قوس کف پا را حمایت می‌کند. فاشئت پلانتار زمانی رخ می‌دهد که غلاف کف پا تحت فشار یا بار بیش از حد قرار گیرد. این اتفاق باعث می‌شود پارگی‌های کوچکی در فیبرهای کف پا، خصوصا در محل اتصال غلاف به استخوان پاشنه پا ایجاد شود.

ورزشکارانی که ورزش سنگین انجام می‌دهند و یا مدام با پاشنه پا با زمین برخورد می‌کنند، مثل دوندگان نیز، عموما دچار این عارضه می‌شوند.

 • خار پاشنه:

خار پاشنه، به‌عبارتی رشد غیرطبیعی یک استخوان در ناحیه اتصال غلاف کف پا به استخوان پاشنه است. دلیل بروز خار پاشنه، کشیدگی طولانی مدت غلاف کف پا و عضلات مچ پا است که در افراد چاق، دوندگان یا ورزشکارانی که با مچ پا و پاشنه پا، حرکات سنگینی انجام می‌دهند، بیشتر رواج دارد. اگرچه خیلی از افرادی که فاسئیت پلانتار دارند، این برجستگی کوچک استخوانی در زیر استخوان پاشنه را نیز به‌همراه دارند که به آن خار پاشنه می‌گویند. به این نکته نیز باید توجه کرد که درد پاشنه‌ی پا ، همیشه خار پاشنه نیست. چرا که از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر به خار پاشنه مبتلا است.

علت درد پاشنه‌ی پا چیست؟

 • بورسیت:

بورسیت به معنی التهاب بورس یا همان کیسه‌ای است که در اطراف بسیاری از مفاصل بدن وجود دارد و به تاندون‌ها و عضلات اجازه می‌دهد که در هنگام حرکت مفصل، به‌راحتی حرکت کنند. بورسیت می‌تواند باعث درد در پشت و کف پاشنه پا شود. در بعضی موارد، بورسیت پاشنه پا، به برخی مشکلات ساختاری مچ پا مربوط می‌شود که منجر به غیرطبیعی شدن راه رفتن می‌شود. علت ایجاد بورسیت، می‌تواند استفاده از کفش نامناسب باشد.

 • گیر افتادن عصب پاشنه پا:

فشرده شدن یک عصب کوچک در پا، می‌تواند باعث درد، بی‌حسی یا سوزش در ناحیه پاشنه پا شود. در بسیاری از موارد، این فشردگی عصب،  ناشی از پیچ خوردگی، شکستگی یا تورم سیاهرگ نزدیک پاشنه پا است.

 • قوس و یا صافی کف پا:

در بسیاری موارد قوس شدید کف پا، یا صافی کف پا، باعث بروز دردهایی هم در ناحیه مچ پا و هم در ناحیه پاشنه پا می‌شود. درمان قطعی برای رفع قوس پا و یا صافی کف پا در سنین کم‌تر وجود دارد و البته در سنین بالاتر نیز می‌توان با استفاده از کفی مناسب کفش، این مشکلات را تا حدودی کنترل کرد که در هنگام راه رفتن فشار کمتری به پاشنه پا وارد شود.

علت درد پاشنه‌ی پا چیست؟

درد در ناحیه پاشنه پا دلایل بسیاری دارد، چاقی، نامناسب بودن توازن بین پاها و بدن، کوتاه بلندی پاها نسبت به یکدیگر، ورزش‌های سنگین بدون کنترل، شکستگی‌ها و یا در رفتگی‌های کف پا و مچ پا، چرخش کف پا به خارج و یا داخل، راه رفتن در مسیرهای ناهموار، استفاده از کفش‌های نامناسب، افزایش سن و تغییر بافت فاسئیت پلانتار در کف پا، کشیدگی تاندون آشیل، کیست استخوانی، نقرس، کوفتگی استخوان پا و… می‌توانند دلایل دیگری برای درد این ناحیه باشند.

بهتر است اگر درمان‌های خانگی در مراحل اولیه جواب نداد، به یک پزشک متخصص برای رفع این مشکل مراجعه کنید.

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید.

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع: https://www.hidoctor.ir

http://www.akairan.com

https://www.talarnameh.com

http://www.salamatonline.ir

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

  شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان ا…
 • یک روش دیگر نیز برای دون کردن انار وجود دارد، فقط برای آن نیاز به یک کاسه و قاشق دارید! ابتدا انار را خوب بشویید و سپس آن را از وسط دو نیم کنید.

  روش‌های دون کردن انار

  یلدا همین فرداست، باید برای این شب در فکر تدارکات باشید. اگر می‌خواهید بدانید چگونه سریع و…
 • ضدعفونی کردن خانه

  ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

  در هر خانه‌ای ممکن است، بیماری‌های زیادی از سرماخوردگی‌های کوچک تا آنفولانزاهای مهم و حتی …
بارگزاری بیشتر توسط حنانه جعفری نژاد
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

دو × 5 =

همچنین بررسی کنید

چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان ا…