تومور یا غده در بسیاری از خانم‌ها تداعی‌کننده سرطان سینه است. دو تومور شایع در خانم‌ها فیبرو آدِنوم و فیبرو کیستیک است. در واقع فیبرو آدنوم شایع‌ترین تومور خوش‌خیم پستان است. فیبرو کسیتیک نیز شایع‌ترین نوع تومور که در هر دو سینه ظاهر می‌شود.

فیبرو کیستیک و فیبرو آدنوم بر اساس نظر متخصصان از شایع‌ترین نوع تومورهای پستان است. به گونه‌ای که زنان با شنیدن یا خواندن آن در جایی یا نوشته‌ای، سریعا به معاینه خود می‌پردازند. تا جایی که گاه توده‌های طبیعی موجود در سینه خود را غیر طبیعی می‌دانند. بنابراین ما در این مقاله به شایع‌ترین تومورهای پستانی می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

تومور

فیبروکیستیک سینه

تومور فیبروکیستیک سینه و فیبرو آدنوم پستان، بر اساس نظر متخصصان دو تا از بیماری‌های شایع در خانم‌ها هستند. به گفته متخصصان شایع‌ترین نوع این توده‌ها، فیبروکیستیک است. چرا که معمولا این بیماری دو طرفه است یعنی در هر دو سینه ظاهر می‌شود. توده فیبروکیستیک معمولا در دوران بارداری دیده می‌شود و علت هورمونی دارد. این بیماری اکثرا در سن ۳۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می‌افتد و پس از یائسگی از بین خواهد رفت.

بیماری فیبروکیستیک ممکن است بدون علائم و یا به همراه درد و حساسیت اتفاق بیفتد. تشخیص علائم بالینی این بیماری  نیازمند وجود استروژن خواهد بود. نشانه‌های این تومور احتمال دارد به صورت توده بدون علامت، نرم، متحرک و یا قابل فشرده شدن باشد. تغییرات ایجاد شده در توده‌های فیبرومی اغلب همراه با درد، حساسیت و گاهی ترشحات خارج شده از سینه است. احساس درد و ناراحتی ممکن است همزمان در مرحله قبل از قاعدگی و یا بزرگ شدن کیست‌ها ایجاد شود.

تومور

تشخیص بیماری فیبروکیستیک

تومور فیبروکسیتیک بر اساس نظر متخصصان از شایع‌ترین نشانه‌های آن می‌توان به دردهای دوره‌ای سینه اشاره کرد. به علاوه در معاینه سینه‌ها غده‌هایی با قوام و اندازه‌های متفاوت در یک یا هر دو سینه احساس می‌شود. به طور کلی اغلب این تومورها دارای دیواره نازک و قوام کیستیک یعنی حالت مایع هستند. در اولین روز از سیکل دوران ماهانه اندازه توده‌های فیبرومی متغیر است. تشخیص دقیق بیماری فیبروکیستیک را می‌توان از طریق ماموگرافی و  معاینه بالینی سینه‌ها انجام داد. در واقع این بیماری نیازی به درمان ندارد و تنها باید یک سری مراقبت‌های لازم را مورد توجه قرار داد. با قطع مصرف قهوه، حذف چای، شکلات و کافئین می‌توان به بهبود علائم کمک کرد. البته از مصرف ویتامین‌های E و۶ B نیز غافل نشویم. از این گذشته می‌توان از حفظت خارجی سینه‌ها توسط سینه‌بند بهره برد. چرا که پوشیدن سینه‌بند حمایت و حفظت خوبی را برای سینه‌ها در پی دارد.

تومور

فیبرو آدنوم پستان

تومور فیبرو آدنوم پستان نیز طبق گفته پزشکان شایع‌ترین نوع تومور خوش‌خیم به شمار می‌آید. توده‌های فیبرو آدنوم از غده‌های سفت، متحرک و کوچک با دیواره مشخص تشکیل شده‌اند. معمولا این بیماری در سنین ۲۰ تا ۳۵ سالگی ایجاد می‌شود. همچنین این تومور به ندرت بعد از یائسگی دیده می‌شود، حتی ممکن است در جوانان نیز بروز کند. بنابراین تصور می‌شود به استروژن مربوط می‌شود و علت هورمونی داشته باشد. این بیماری به طور معمول بدون درد خواهد بود. توده‌های فیبرو آدنوم خوش‌خیم هستند و در نتیجه خطر سرطان سینه را افزایش نخواهند داد. این غده فقط در زمان بارداری تمایل به بزرگ شدن دارند. به طور کلی این تومورها قابل درمان هستند. تنها غده‌های بزرگ‌شده یا در حال رشد باید بررسی شوند.

هشدارها

وجود تومور در سینه‌ها، تورفتگی نوک سینه‌ها، کشیده شدن نوک پستان از علائم مشکوک به سرطان سینه هستند. همچنین خروج ترشحات خونی یا مایع از نوک سینه‌ها، زخم و قرمزی از نشانه‌هایی هستند که باید پیگیری کرد. با رسیدن به سن ۴۰ سالگی ماموگرافی سالانه برای همه بویژه برای زنانی که در معرض خطر هستند لازم است. زنان در معرض خطر این بیماری کسانی هستند که سابقه ژنتیکی دارند. همچنین افرادی که ژن‌های خاص و یا سابقه شخصی سرطان دارند از جمله افراد در معرض خطرند. در واقع ماموگرافی قبل از سن ۴۰ سالگی شروع می‌شود. تنها در فواصل کوتاه‌ بین غربالگری‌ها، روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی و ام.آر.آی توصیه می‌شود.

منبع: بیتوته

                                               

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

چهارده − 9 =

همچنین بررسی کنید

راهنمای چگونگی انتخاب نوع لباس زیر

در این مقاله قصد داریم درباره‌ی انتخاب نوع لباس زیر صحبت کنیم، معمولا در هنگامی که قصد خری…