در این مقاله به سراغ شستن لباس‌های ظریف  و سپس خشک کردن آنها رفته‌ایم . لباس‌های ظریف شامل طیف وسیعی از لباس‌های توری،  لباس‌های دانتلی و گیپوری، لباس‌های شب و لباس‌های خواب می‌شوند. در این مطلب در مورد اینکه چگونه این کار را بدون استفاده از ماشین لباسشویی انجام دهیم ، می‌رویم.با این مطلب از مجله ارنیکا همراه باشید.

 1. مطمئنا همه‌ی ما تجربه‌ی دیدن پاره شدن و یا خراب شدن لباس‌های ظریف خود را که همراه با دیگر لباس‌ها شسته‌ایم داریم. قیمت این نوع لباس‌ها به مراتب بیشتر از لباس‌های معمول است. شستن لباس‌های ظریف به کار ویژه‌ای نیاز دارد ولی در عین حال باید با دقت انجام شود. بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند این کار را با دست انجام دهند. تصور اینکه لباس نامزدی یا عروسی شما در اثر شستن در ماشین لباسشویی پاره شود هم ترسناک است. پس راه حل چیست؟ در این مقاله به این سوال که شستن لباس‌های ظریف با دست چگونه است می‌پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

شستن لباس‌های زیر ظریف‌

برای شستن لباس‌های ظریف خود این مراحل را انجام دهید

 1. ۱-تشت خود را با آب سرد پر کنید

تشت خود را با مقدار مناسبی از آب سرد پرکنید، برخی از این دسته لباس‌ها بافت ظریفی دارند که ممکن است بر اثر آب گرم آسیب ببینند، بنابراین لازم است که از آب سرد استفاده کنید.

شستن لباس‌های ظریف

شستن لباس‌های ظریف

 1. ۲-اگر آب مصرفی سخت و سرشار از املاح است، از بیکینک پودر یا بوره استفاده کنید

آب سخت بعد می‌تواند بر روی لوله‌ها، سینک یا تشت شما لکه‌های سفید رنگی را ایجاد کند. به منظور جلوگیری از این امر مقدار مناسبی بوره (Borax) را در آب حل کنید. بیکینک پودر هم برای از بین بردن سختی آب کارایی دارد.

شستن لباس‌های ظریف

 1. ۳-مایع لباس‌شویی را اضافه کنید

مقدار مناسبی از مایع لباس‌شویی را در آب حل کنید تا بر روی آب کف ظاهر شود. در این مرحله به جای مایع لباس‌شویی می‌توانید از شامپوی بچه هم استفاده کنید.

شستن لباس‌های ظریف

 1. ۴-لباس‌های پشمی یا کشمیر خود را پیش از شستشو اندازه‌گیری کنید

این دسته از لباس‌ها در هنگام شستشو مقدار بسیار زیادی آب جذب می‌کنند، به همین دلیل بعد از پایان شستشو اندازه‌ی آن‌ها تغییر خواهد کرد. البته طریقه‌ی خشک کردن لباس هم در تغییر اندازه‌ی لباس موثر است.

شستن لباس‌های ظریف

 • اندازه‌ی یقه‌ی لباس، قد لباس و طول آستین‌های لباس را اندازه گیری کنید.

 1. ۵-به آرامی لباس‌های خود را در آب فرو کنید.

برخی از لباس‌های حریری یا پلاستیکی مدت زمان بیش‌تری دوام خواهند داشت، اگر زمان خیسانده شده آن‌ها در آب به حداقل برسد. بنابراین در صورتی که لباس‌ها بیش از حد کثیف نیستند، لازم است که مدت زمان خیسانده شدن آن‌ها در آب به حداقل برسد.

شستن لباس‌های ظریف

 1. ۶-لباس‌ها را آب‌کشی کنید.

لباس‌ها را با آب تمیز به خوبی آب‌کشی کنید و از نبود ماده‌ی شوینده بر روی لباس اطمینان حاصل کنید.

شستن لباس‌های ظریف

 1. روش صحیح خشک کردن لباس‌های پشمی یا کشمیر و لباس‌های ظریف‌تر

لباس‌ را در یک حوله‌ی سفید بزرگ قرار داده و حوله را رول کنید. بعد از آن حوله را به آرامی فشار دهید تا رطوبت اضافی از آن خارج شود. بعد از آن حوله‌ی رول شده را باز کرده و اجازه دهید تا لباس در جای مناسبی بر روی حوله خشک شود.

شستن لباس‌های ظریف

 • از حوله‌ی رنگی استفاده نکنید، چرا که احتمال این وجود دارد که به لباس خیس رنگ پس دهد.

برای افزایش طول عمر لباس‌های ظریف‌تر بهتر است که اجازه دهید که این گونه از لباس‌ها در معرض هوای تازه به آرامی خشک شوند. نور خورشید هم به خشک شدن این گونه از لباسها به خوبی کمک می‌کند. برای خشک کردن لباس‌ها از وسایل گرمایشی مانند، هیتر برقی یا سشوار مو استفاده نکنید، چرا که این گرمای مستقیم به بافت لباس‌های ظریف‌تر آسیب جبران ناپذیری خواهد زد.

نکته‌ها:

 • به جای استفاده از پودر لباس‌‌شویی، می‌توانید از صابون استفاده کنید. صابون رو باید بر روی لباس مالیده تا لباس تمیز شود.
 • آبی که برای شستشو استفاده کرده‌اید، در صورتی که فاقد مایع سفیدکننده یا دیگر ترکیبات مخرب باشد را می‌توانید برای آبیاری باغچه استفاده کنید. آب دارای صابون می‌تواند به خوبی ریشه‌ی گیاهان را آبیاری کند.

هشدار

 • از برس‌های مخصوص شستشو در هنگام شستن لباس‌های ظریف‌تر استفاده نکنید.
 • از هیتر‌های برقی، یا هر گونه منبع گرمایشی به صورت مستقیم برای خشک کردن لباس‌های خود استفاده نکنید، چرا که می‌تواند باعث ایجاد آتش‌سوزی شود.
 • ترکیبات به کار رفته در مایع سفیدکننده بسیار قوی هستند، بنابراین توصیه می‌شود که از این مایع در هنگام شستشوی دستی لباس استفاده نشود. اگر لباس بسیار کثیف است و مجبور به استفاده از مایع سفیدکننده هستید، چیزی در حدود نصف پیمانه از این محصول کافی است. هنگام استفاده از مایع سفیدکننده بر روی لباس‌های رنگی، باید بسیار مراقب باشیم تا رنگ لباس تغییر نکند.

وسایل مورد نیاز:

 • پودر یا مایع لباس‌شویی
 • صابون یا مایع لکه‌بر
 • برس مخصوص شستشوی لباس
 • تشت، سینک روشوی یا وان حمام

برای لباس‌های ظریف

 • حوله‌ی سفید بزرگ
 • مایع یا پودر لباس‌شویی مخصوص یا شامپوی بچه

منبع: WikiHow

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

آیا آب هم می‌تواند خراب شود؟

تصور کنید، بسیار تشنه‌اید و بطری نیمه خالی برای چندین ماه در یخچال فریزر منزل شما مانده اس…