شاید شما از کسانی باشید که این سوال برای شما پیش آمده است که آیا حوله‌ها می‌توانند ناقل میکروب ها باشند یا نه؟ باید بگوییم که جواب این سوال مثبت است.  در ادامه با مجله ارنیکا همراه باشید تا بیشتر در مورد شستن حوله‌ها و لباس‌ها بدانیم

اگر برای شما سوال پیش آمده است که آیا شستن حوله‌ها ضروری است و هر چند مدت یک بار باید بشوییم در اینجا به برخی سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

همچنین بخوانید:

ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

در کل سه راه برای این‌که آلودگی‌ها و میکروب‌ها توسط لباس‌ها و حوله‌ها پراکنده شوند وجود دارد.

اگر حوله‌ها یا ملحفه‌ها را بیش‌تر از یک نفر استفاده کند، میکروب‌ها می‌توانند به راحتی بین آن‌ها مبادله شوند.

زمانی که شخص لباس‌های کثیف را به منظور شستشو حمل می‌کند، آلودگی‌ها می‌توانند به دستان شخص منتقل شوند.

زمانی که لباس‌ها شسته می‌شوند، میکروب‌ها در فرایند شستشوی لباس‌ها انتقال پیدا می‌کنند.

چگونه میکروب‌ها به درون لباس‌ها و حوله‌ها راه پیدا می‌کنند؟

میکروب‌های لباس‌ها و حوله‌ها می‌توانند از بدن شخص آمده باشند. بر روی سطح پوست، بینی و دستگاه گوارش همه‌ی انسان‌ها باکتری‌هایی به صورت طبیعی وجود دارد. بسیاری از این باکتری‌ها آسیبی ایجاد نمی‌کنند ولی برخی از آن‌ها خصوصاً در انسان‌هایی با مشکلات پوستی، یا افرادی که بر روی پوست بدنشان زخم وجود دارد، می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند.

در انسان‌هایی با پوست نرمال و فاقد زخم بسیاری از میکروب‌ها توانایی نفوذ به داخل بدن را ندارند، ولی با این همه این میکروب‌ها می‌توانند تکثیر شوند. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به عفونت لازم است که دست‌ها به صورت مرتب شسته شوند. شستن دست‌ها حتی از شستشوی مرتب لباس‌ها هم مهم‌تر است.

لباس‌های زیر احتمالاً بیش‌تر از سایر لباس‌ها هم‌چون شلوارها در معرض آلوده شدن با میکروب‌ها قرار دارند. لباس‌های زیر ممکن است حاوی میکروب‌های موجود در مدفوع انسانی یا عفونت دستگاه تناسلی باشند.


از دست ندهید:

۳ شیوه‌ی کاربردی برای تمیز کردن لباس زیر

 

با این همه سایر لباس‌ها هم می‌توانند میکروب‌ها را پخش کنند. برای مثال پرستاران در تمام ساعات شبانه روز در تماس با بیماران هستند و همین به انتقال میکروب‌ها به روپوش پرستاری آن‌ها منجر خواهد شد. از طرفی دیگر حمل کردن مواد غذایی آلوده با دست یا تماس با سطوح می‌تواند در انتقال میکروب‌ها موثر باشد.

بسیاری از میکروب‌ها می‌توانند مدتی را بر روی سطح پارچه‌ها زنده بمانند. البته باید توجه داشت که طول مدت حیات باکتری‌ها و ویروس‌ها در خارج از بدن انسان، متفاوت است.

چگونه از انتقال میکروب‌ها توسط لباس‌ها جلوگیری کنیم؟

شستشوی معمولی لباس‌ها در بسیاری از موارد خطر پراکنده شدن میکروب‌ها را کاهش خواهد داد. در موارد خاص اما باید لباس‌ها را در دمایی بالاتر از دمای معمول و با مواد شوینده‌ی دارای موارد ضدعفونی کننده و سفید کننده شستشو داد. این موضوع خطر پراکنده شدن میکروب‌ها را در موارد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.


همچنین بخوانید:
چگونگی شستشوی لباس‌های مردانه: چند وقت یک‌بار باید لباس‌ها شسته شوند؟


شستن موارد خاص و پر خطر

اگر احتمال بالایی وجود دارد که لباس‌هایی که قصد شستن آن‌ها را دارید موجب ایجاد بیماری می‌شوند، آن‌ها باید در دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد و به کمک فراورده‌‌های  شوینده‌ی دارای موارد ضدعفونی کننده و سفید کننده شسته شوند. لباس‌ها، حوله‌ها و ملحفه‌های آلوده و دارای خطر بالای انتشار میکروب‌ها می‌تواند متعلق به فرد مبتلا به عفونت در خانه باشند. از طرفی دیگر این آیتم‌ها هم می‌توانند بسیار آلوده باشند:

لباس‌های آلوده به مدفوع و استفراغ و پوشک‌های پلاستیکی چند بار مصرف

لباس‌های ورزشی

لباس‌هایی که در فرایند آماده‌سازی موارد غذایی توسط شخص پوشیده شده‌اند.

لباس‌های فرم کارمندان بخش‌های درمانی بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها

لباس‌هایی که افراد مبتلا به زخم‌ها یا عفونت‌های پوستی بر تن کرده‌اند.

لباس‌های مزرعه‌داران، خصوصاً لباس‌هایی که در فصل تولد بره‌ها بر تن کرده اند

 

توجه داشته باشید که لازم است، پیش از شستشوی لباس‌ها اگر مدفوع یا استفراغی بر روی آن‌ها وجود دارد، آن‌ها از روی سطح لباس‌ها برداشته و در سرویس بهداشتی تخلیه کنید. وسایلی که در تهیه‌ی مواد غذایی و در فرایند تولید مواد غذایی استفاده شده‌اند باید به صورت مجزا شسته شوند.

برای محافظت بیش‌تر در برابر عفونت‌ها لازم است که در هنگام جا به جا کردن لباس‌های کثیف از دستکش استفاده کنید و بلافاصله بعد از آن دست‌های خود را بشویید.

 

شستشوی موارد روزمره

اگر مواردی که قصد شستشوی آن‌ها را دارید احتمال کمی وجود دارد که باعث بیماری شوند، شستشوی معمول با مواد شوینده بسیار کمک کننده خواهد بود و از انتقال میکروب‌ها تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد.

  • لباس‌های ضخیم‌تر خود را به صورت جداگانه شستشو دهید.
  • موارد پرخطر که می‌تواند باعث انتقال بیماری شود را جداگانه شستشو دهید.
  • دستان خود را بعد از حمل لباس‌های کثیف حتماً با آب و صابون بشویید.

منبع:

www.nhs.uk

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

یک × 5 =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…