همانطور که در مقاله پیشینمجله ارنیکا خواندید به سراغ مقاله‌ای از یک مشاور استایل و لباس مردانه یعنی وبسایت  www.pivotimage.com رفته‌ایم  تا ببینیم از نظر او اصول شستشوی لباس‌های مردانه چگونه است؟  در ادامه با بخش پایانی با ما همراه باشید.

چگونگی شستشوی لباس‌های مردانه :

قبل از شستشوی لباس‌ها آن‌ها را از هم جدا کنید. لباس‌های سفید، لباس‌های رنگی و لباس‌های زیر و جوراب‌های خود را از هم جدا کنید.

بعد از این مرحله، جیب لباس‌های خود را بررسی کنید و دستمال‌های کاغذی باقی‌مانده، بلیط قدیمی مچاله شده یا پاکت سیگار باقی مانده در جیب لباس‌های خود را خالی کنید. حتما این مرحله را انجام دهید، چرا که به تعویق انداختن یا پشت گوش انداختن این مرحله آسیب‌های جبران ناپذیری به لباس‌های شما وارد خواهد کرد.

قبل از قراردادن لباس‌ها در تشت، آن را از آب پرکنید. آب سرد هر چیزی را حتی کثیف‌ترین لباس را هم به خوبی شستشو می‌دهد. شاید فکر کنید که باکتری‌های موجود در لباس‌ها به آب گرم و حرارت نیاز دارند، ولی فراموش نکنید که حرارت شاید باکتری‌ها را از بین ببرد، ولی علاوه بر این باعث آسیب رساندن به بافت لباس هم می‌شود. آب گرم باعث چروک شدن بافت لباس، تغییر شکل پارچه‌ی لباس و رنگ پس دادن لباس می‌شود. اگر بخواهیم از کل این موضوع به یک مسئله توجه کنیم، آن این است که لطفا از شستن تمام لباس‌های خود در آب گرم جلوگیری کنید.

بعد از این مرحله لازم است که ماده‌ی شوینده‌ی مناسب را اضافه کنید، من به شخصه و به دلایل مختلف ترجیح می‌دهم که از مواد شوینده‌ی بدون رنگ و بدون بو استفاده کنم. اولین دلیل این است که من دوست ندارم که لباس‌هایم بوی مواد شوینده را به خود جذب کنند. از طرفی دیگر من به مواد شوینده‌ای نیاز دارم که دارای ترکیباتی باشند که به بافت پارچه آسیبی وارد نکنند. از طرفی دیگر این نوع از ترکیبات برای افرادی که پوست دست حساسی دارند هم بسیار مناسب است. از طرفی دیگر لازم است که از مواد شوینده به مقدار مناسب استفاده کنید. امروزه بسیاری از ماشین‌های لباس‌شویی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با مقداری بسیار کم‌تر از مقدار توصیه شده هم به خوبی لباس‌ها را شستشو می‌دهند.

علاوه بر مواد شوینده‌ی معمول می‌توانید از نصف پیمانه سرکه‌ی سفید هم استفاده کنید. ترکیبات موجود در سرکه باعث از بین رفتن بوی بد لباس شده و از طرفی دیگر اجازه نخواهند داد تا رنگ لباس از حالت شفاف و درخشان خود خارج شده و به حالت مات در بیاید.

بسیاری از افراد در این مرحله از مایع نرم‌کننده‌ی لباس هم استفاده می‌کنند. اما من توصیه می‌کنم که در این مرحله از مایع نرم‌کننده‌ی لباس استفاده نکنید، این مواد علاوه بر از بین بردن پوشش شیمیایی روی لباس، به پارچه اجازه‌ی نفس کشیدن هم نخواهد داشت و امکان تبادل جریان هوا را از بین خواهد برد و در عین حال اجازه نخواهد داد تا ماده‌ی شوینده کار خود را به خوبی انجام دهد. علاوه بر این مایع نرم‌کننده به مرور باعث از بین رفتن و مختل شدن اجزای تشکیل دهنده‌ی ماشین لباس‌شویی خواهد شد.

لباس‌ها باید در شرایط مناسبی شسته شوند، بنابراین باید سرعت و دور ماشین به دقت انتخاب شود. دورهای طولانی‌تر و بیش‌تر برای لباس‌های کثیف‌تر مناسب هستند. لباس‌های زیر و لباس‌هایی که از پارچه‌های ظریف‌تر ساخته شده‌اند باید با دور آهسته‌تر و در مدت زمان کم‌تری شسته شوند. دور معمول تنظم شده در ماشین‌های لباس‌شویی مانع از چروک شدن لباس‌ها و آسیب به بافت لباس‌ها خواهد شد.

چگونگی خشک‌کردن لباس‌ها:

زمانی که کار شستشوی لباس‌های مردانه به پایان رسید، آن‌ها را به سرعت از ماشین لباس‌شویی خارج کنید. شاید فکر کنید که رها شدن لباس‌های شسته شده در ماشین مشکلی را ایجاد نخواهد کرد، ولی توجه داشته باشید که اگر لباس‌ها به مدت نصف روز در ماشین باقی بمانند، بوی نامطبوعی به خود خواهند گرفت. اگر این اتفاق افتاد، شما باید لباس‌های خود را دوباره و این‌بار با اضافه کردن مقدار کم‌تری از ماده‌ی شوینده شستشو دهید.

لباس‌ها را به تفکیک درون خشک کن قرار دهید، این که به لباس‌ها اجازه دهید به صورت جداگانه خشک شوند به کم‌تر چروک شدن آن‌ها هم کمک می‌کند. در این مرحله می‌توانید از شیت‌های مخصوص برای خشک کردن لباس‌ها استفاده کنید. توجه کنید که گاهی این صفحات می‌توانند لکه‌هایی را بر روی لباس‌های شما به جا بگذارند، پس در این مرحله باید بسیار دقیق عمل کنید.

توجه داشته باشید که گرمای زیاد دشمن شماره یک لباس‌های شماست. بنابراین در هنگام خشک کردن لباس‌ها به مانند زمان شستشوی لباس‌ها باید بسیار با دقت عمل کنید. بهتر است در این مرحله از حرارت متوسط یا حتی کم استفاده کنید. استفاده از درجه حرارت کم یا متوسط باعث می‌شود که زمان زیادتری صرف شود تا لباس‌های شما به طور کامل خشک شوند، ولی در عین حال لباس‌ها در این حال در شرایط بهتری باقی مانده و کم‌تر چروک خواهند شد.

توجه کنید که لازم نیست لباس‌ها در این مرحله به صورت کامل خشک شوند، باقی ماندن مقداری رطوبت در آن‌ها کمک می‌کند تا لباس‌ها چروک نشوند. اگر بعد از شستشوی لباس‌ها چروک در آن‌ها مشاهده کردید، می‌توانید از بخارشور یا اتو استفاده کنید.

سلاح شخصی من برای مبارزه با چروک لباس‌ها یک بطری اسپری کننده‌ی آب است. در حقیقت این روش را از مادرم آموخته‌ام. زمانی که در کالج تدریس می‌کردم، بعد از این‌که لباس‌ها را از خشک‌شویی خارج می‌کردم، آن‌ها را آویزان کرده و مقداری آب بر روی آن‌ها اسپری می‌کردم و در نهایت با کمک دست، چروک لباس‌ها را صاف می‌کردم. این روش بسیار خوبی بود و در نهایت با صرف کم‌ترین زمان ممکن لباس‌هایی داشتم که چروک نبودند.

خلاصه این‌که:

  • با لباس‌های خود به آرامی و مانند یک نوزاد رفتار کنید.
  • از مواد شیمیایی سنگین استفاده نکنید، از آب جوش استفاده نکنید و توجه داشته باشید که شستن لباس‌ها با دور و سرعت زیاد دشمن لباس‌های شماست.
  • یک والد خوب باشید و سزای آن را با ماندگاری طولانی‌تر لباس‌های خود دریافت کنید.

منبع:https://www.pivotimage.com

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نگاهی به عادت‌های سالم در زمستان – قسمت دوم

عادت‌های سالم در زمستان مسیر سلامتی را در این فصل برای شما تضمین می کند. با چند روش ارائه …