قرمه سبزی را بارها و با دست پخت های گوناگون خورده اید اما هر دست پختی باب میلتان نبوده است. برای داشتن خورشت قورمه سبزی خوشمزه باید فوت و فن کوزه گری را آموخت. اکثر اشپزها معمولا ریختن آب کم و جا انداختن خورشت و استفاده از پیازداغ طلایی زیاد و به کار بردن ادویه مناسب را لازمه ی یک خورشت لذیذ می دانند. در این مقاله به شما نکاتی در مورد خوشمزه تر شدن خورشت قرمه سبزیتان آموزش داده می شود.

پیازداغ طلایی

هنگام طلایی کردن پیازداغ بهتر است زردچوبه و سایر ادویه های مورد استفاده را اضافه کرد. همچنین در این زمان بهتر است رب گوجه فرنگی را نیز با پیاز داغ و ادویه تفت بدهید. این کار باعث می شود طعم ها داخل هم رفته و مزه ی بهتری به غذا بدهد.

ادویه خورشت

در هر غذایی رمز و راز طعم غذا در ادویه ی آن است. هر غذایی ادویه ی خاص خود را می طلبد. یکی از رمز های خورشت قرمه سبزی لذیذ اضافه کردن مقداری شنبلیله ی خشک است. درست است که در سبزی های خورشت، شنبلیله ی تازه هم به کار می رود اما خشک این گیاه نیز طعم و عطر بهتری به غذا می دهد. پس بهتر است شنبلیله ی خشک را خرد کرده و به غذا اضافه کنید.

سبزیجات

بسیاری از افراد دوست دارند روی خورشت قرمه سبزیشان روغن بریزند. برای اینکه این اتفاق بیفتد بهتر است سبزیتان را با روغن جامد سرخ کنید. و برای داشتن لعاب بیشتر و زیباتر شدن خورشت از تره و اسفناج و یا برگ چغندر بیشتری در ترکیب سبزی ها به کار ببرید. این سبزی ها باعث می شوند خورشت شما رنگ مورد پسندتان را داشته باشد. اسفناج باعث می شود به غذا رنگ و لعاب بدهد اما طعم اصلی را تره، جعفری و گشنیز به خورشت می دهند. اگر ترکیب سبزی ها یکی از این ها را کم داشته باشد روی طعم و مزه ی غذا تاثیر زیادی دارد. به مقدار زیاد در خورشت سبزی بریزید زیرا پایه ی این خورشت سبزی های آن است. البته در بعضی از فصول اسفناج وجود ندارد و بهتر است در این مواقع از برگ چغندر استفاده شود. در مناطق استان فارس در خورشت قرمه سبزی از گیاه شوید هم استفاده می کنند.

لیمو عمانی

خورشت قرمه سبزی بدون مزه ی ترش لیمو عمانی هیچ لطفی ندارد. این غذا بدون لیمو عمانی ناقص است. لیمو عمانی در دو رنگ تیره و روشن وجود دارد اما در این خورشت از رنگ تیره ی آن استفاده می شود. لیموها بهتر است به صورت درشته و یا با چنگال سوراخ شود و در غذا استفاده شود. اگر لیمو را خرد می کنید بهتر است دانه های آن را جدا کنید تا طعم غذا را تلخ نکند.

لوبیا

حبوبات اصلی که در قرمه سبزی به کار می رود لوبیا است. در هر منطقه ای از ایران نوعی از لوبیا را در خورشت به کار می برند. برخی لوبیا قرمز و بعضی دیگر لوبیا چیتی و آذری ها از لوبیا چشم بلبلی در خورشت قرمه سبزی استفاده می کنند. حبوبات به غذا لعاب و طعم خوبی می دهند. بهتر است حبوبات برای جلوگیری از نفخ از قبل خیسانده شود. و بعد از یکبار پختن آب آن دور ریخته شود. توجه داشته باشید تا لحظه ی آخر به لوبیا نمک نزنید چون نمک باعث دیر پخته شدن آن می شود.

گوشت

اندازه ی تکه های گوشت در قرمه سبزی سلیقه ای است. اما نباید فراموش کرد گوشت قرمز را نباید از اول نمک زد چون نمک باعث دیر پخته شدن آن می شود. بعضی ها علاوه بر گوشت خورشتی در قرمه سبزی عصاره ی مرغ و یا قلم اضافی استفاده می کنند. قلم باعث رنگ و لعاب و مزه ی فوق العاده در قرمه سبزی می شود.

تست کردن

در لحظات آخر خورشت باید با حرارت کم بجوشد تا خوب جا بیفتد. بعضی ها قرمه سبزی با رنگ تیره می پسندند که برای این کار کافی است سبزی را زیاد سرخ کرد که این کار چندان پسندیده نیست زیرا در حین سرخ شدن سبزی ها،  تمام خاصیت و ویتامین های آن از بین می رود و تبدیل به تفاله می شود. برای آنکه خورشت شما تمام روغنش به روی سطح بیفتد و جا افتاده به نظر بیاید کافی است قبل از خاموش کردن حرارت چند تکه یخ درون قابلمه بیاندازد و به اصطلاح به غذا شوک بدهید. برخی ها برای خوش رنگ شدن خورشت به آن رب گوجه فرنگی می زنند. در انتها که غذا آماده شد ترشی، نمک و چاشنی غذا را حتما تست کنید و اگر چیزی کم داشت به آن اضافه کنید.

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در آشپزی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …