یکی از مهم ترین نکات ماه مبارک رمضان چگونگی باز کردن روزه است. توجه به این نکته یکی از مهم تزین ارکان سلامتی و همینطوری تداوم انرژی بدن در طول روز است. وقتی روزه به صورت صحیح و اصولی باز شود انسان در طول روز شادابی و انرژی بیشتری دارد و گرسنگی و تشنگی به او آنچنان فشاری نخواهد آورد. همچنین سلامت گوارش و معده و روده و کبد انسان نیز با بازگشایی صحیح و اصولی روزه تامین خواهد شد. با این پست از مجله ارنیکا همراه باشید تا نگاهی کوتاه به این موضوع داشته بیندازیم.


از دست ندهید:

غذاهای خوشمزه و سبک برای شام رمضان


روزه را با چه خوردنی  باز کنیم ؟

حتما از نیم ساعت قبل از افطار، مقداری چهار مغز بادام، گردو، فندق و پسته، به اندازه یک قاشق غذاخوری بکوبید ( به طوری که این مغزها به صورت پودری در نیاید) و آن را در یک لیوان شیر داغ بریزید طوری که خیس شود و مخلوط را با کمی شکر یا عسل شیرین به طبق ذائقه ی خودتان مخلوط کنید یا حتی می توانید یک یا دو خرمای بدون هسته به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که حتما در زمان افطار ابتدا خرما میل کنید و سپس مخلوط را هم بزنید و قاشق قاشق با کمی نان برشته‌ شده ی تازه میل کنید.
این یکی از مناسب ترین غذاهای برای ماه رمضان به هنگام افطار است. یادتان باشد اگر خواستید خوراک دیگری میل کنید، حداقل با یک ساعت فاصله باشد.


به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا


آیا روش قدیمی برای باز کردن روزه درست بود؟

غذای انسان همیشه باید به تناسب فصل و ماه انتخاب شود.باید بدانیم که در فصول گرم سال دستگاه گوارش انسان ضعیف می‌شود و به همین‌دلیل است که ایرانیان از قدیم الایام در تابستان و روزهای گرم سال بیشتر غذاهای سبک با مزاج معتدل و مایل به خنک مانند آب‌دوغ‌خیار می‌خوردند.

همان طور که گفتیم روزه‌های بلند تابستانه دستگاه گوارش را ضعیف‌تر می‌کند پس رعایت نکات اصولی خوردن و آشامیدن در زمان روزه‌ داری، بسیار مهم‌ و حیاتی است.
البته شما در ابتدا باید از شرایط بدنی و مزاجی خود مطلع شده و پس از اطلاع دقیق می توانید غذاهای مناسب فصل را انتخاب کنید؛ به طور مثال غذاهای خیلی سنگین مثل کله‌پاچه، حلیم، آبگوشت یا غذاهای خیلی گرم و خیلی شیرین یا تند را از برنامه غذایی ماه مبارک رمضان حذف کنید.

چرا در روزهای تابستانی تشنه‌تر می‌شویم؟

توجه کنید که اگر در ماه مبارک رمضان غذاهای ادویه‌دار و گرم و خشک، غذاهایی که مولد صفرا است، غذاهای چرب و سرخ‌کردنی بخورید، مطمئن باشید که در طول روز تشنگی امان‌تان را می‌برد.

فعالیت های بدنی زیاد و سنگین، گرمای روزهای بلند و تابش آفتاب گرم بهار و تابستان، بوی غذاها، استرس‌ و احساساتی که مسبب افزایش گرما در مغز و قلب و معده و کبد می‌شود همگی دلایلی هستند که شما را در روز تشنه‌تر می‌کنند.

منابع:

https://hawzah.net/

armaghanbehesht.blogfa.com

سایت بیتوته

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط شقایق نورایی
بارگزاری بیشتر در آشپزی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

زیرسازی اصولی قبل از آرایش [قسمت دوم]

برای استفاده ی حرفه ای و بدون نقص از کرم پودر خود به نکات زیر دقت کنید: 1-پیش از انتخاب ک…