سبزه عید نیز یکی از رسم و رسومات برپایی جشن نوروز است که یکی از سین‌های سفره هفت سین را به خود اختصاص می‌دهد. گندم، جو، عدس و یا سایر حبوبات می‌توانند نقش سبزه عید را ایفا کنند.

کاشتن سبزه عید یکی از رسومات نشاط آور سال نو است که هر خانم خانه‌داری بر اساس سلیقه خود طرح و مدل جذابی از سبزه عید را بر روی سفره نوروزی ارائه خواهد داد. از قدیم‌الایم رسم بوده که هر یک از حبوبات اعم از گندم، عدس، جو و غیره را در ظرف‌های کوچک و بزرگ می‌کاشتند. اما آیا تا به حال به پیشینه این سنت زیبا فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید هدف از این کار چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا روایتی در این‌باره را با هم مورد بررسی قرار دهیم و چگونه کاشتن سبزه را با هم یاد بگیریم.

روایتی از کاشتن سبزه عید

روایت بسیاری در این زمینه موجود است که به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در روایتی آمده که در زمان جمشید اهریمن جهت نابودی مخلوقات خشکسالی و قحطی ایجاد کرده است که با غلبه جمشید بر اهریمن دوباره سبزی و خرمی به طبیعت بازگردانده شد.

اما در جای دیگر آمده که کاشتن سبزه‌های گوناگون به این صورت بوده که همه ساله بر سر درواز شهر که نماد دوازده ماه را داشت. ستون‌هایی در این مکان قرار داشت که انواع غلات و حبوبات را می‌کاشتند هر کدام که به خوبی رشد می‌کرد نماد این بود که آن دانه در آن سال خوب رشد خواهد کرد. و یا سبزه‌ای را که می‌دیدند خوب رشد نکرده، دقت می کردند که کاشتنش نیاز به مراقبت خواهد داشت.

به گفته بیرونی نیز مردن در صحن هر خانه بر هفت ستون، هفت رقم از غلات را می‌کاشتند و خوب رشد کردن هردام دلیل ترقی آن محصول در آن سال خواهد بود. همچنین تاجران نیز جهت سنجیدن محصول آن سال، اقسام مختلفی از غلات را بر روی لوحی می‌کاشتند.

چگونه کاشتن سبزه عید

حال از حال و هوای روایت سبزه عید بگذریم و به چگونه کاشتن این سبزه بپردازیم. هر یک از ما با دانستن دقیق زمان کاشتن و چگونه آب دادن هر یک از دانه‌ها، می توانیم سبزه‌های متنوع و زیبایی را برای سفره عیدمان آماده کنیم.

برای کاشتن سبزه عید با گندم، بهتر است ۱۲ روز مانده به عید یک لیوان گندم را در کاسه‌ای ریخته و دو تا سه بند انگشت آب اضافه کنید. دو روز صبر کرده و دو بار آب گندم را در این فاصله عوض کنید. با جوانه زدن گندم‌ها، آب آن را خالی کنید و دانه‌ها را در دستمالی پیچیده و همیشه مرطوب نگه دارید. زمانی که گندم‌ها ریشه دادند، آن‌ها را از دستمال خارج کرده و دستمال یا پنبه‌ای را در ته ظرف قرار دهید و گندم‌های ریشه زده را به صورت یکنواخت روی پنبه پخش کنید. سپس روی گندم‌ها را با پارچه پوشانده و هر روز با اسپری مرطوب نگه دارید. با مشخص شدن رنگ ساقه‌ها، پارچه را برداشته و ظرف را در جای خنک و زیر نور قرار دهید و هر روز در حد مرطوب نگه داشتن به آن آب اسپری کنید.

منبع: تک فارس دات آی‌آر ـ بامیلو

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • خرید زیرپوش مردانه

  خرید زیرپوش مردانه

  احتمالاً همه در جریانید که پوشیدن زیرپوش برای آقایان امری ضروری است. چرا؟ یکی از مهم‌ترین …
 • 5 قانون برای انتخاب یک زیرپوش عالی/ قسمت دوم

  خرید لباس زیر مردانه

  کیفیت لباس زیر‏‏ به دلیل اینکه ناحیه دستگاه تناسلی حساس است کیفیت لباس زیر باید بسیار م…
 • خشکی چشم

  علل و راه های درمان خشکی چشم

  خشکی چشم به دلیل تغییر در کیفیت و کمیت اشک چشم ایجاد می‌شود. به گونه‌ای که در این مسئله اش…
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
 • ضدعفونی کردن خانه

  ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

  شاید به ذهن بسیاری از افراد نرسد که برخی نقاط می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند. بنابراین …
 • دانستنی‌های دکوراسیون: چگونه از درخت کریسمس نگهداری کنیم؟ | مجله ارنیکا

  چگونگی نگهداری از درخت کریسمس

  به روزهای پایانی سال میلادی نزدیک می‎شویم و عید کریسمس در راه است. بسیاری ازهموطنان مسیحی …
 • روش تزیین درخت کریسمس

  درخت کریسمس یکی از نمادهایی است که برای شروع سال نو میلادی از آن استفاده می‌شود. در حقیقت …
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

خرید زیرپوش مردانه

احتمالاً همه در جریانید که پوشیدن زیرپوش برای آقایان امری ضروری است. چرا؟ یکی از مهم‌ترین …