هر رنگی نشانگر معنایی است و با خود انرژی‌ای حمل می‌کند. در فرهنگ‌های مختلف رنگ‌ها مفاهیم و کارکردهای متفاوتی دارند. اما در تمامی کشورها رنگ‌های روشن انرژی مثبت دارند و نشانگر شادابی و سر زندگی هستند و رنگ‌های تیره و خنثی بیشتر در مکان‌هایی رسمی و خشک و یا در مراسم ختم و … استفاده می‌شود و به‌نوعی نشانگر غم و اندوه است.

استفاده از رنگ‌های روشن بخصوص در فصل‌های گرم سال رایج است. طبیعت از نو زنده می‌شود، خورشید انرژی و گرما می‌بخشد و سبزه‌ها و درخت‌ها برق می‌زنند. رنگ‌های شاد طبیعت موجب سرزندگی همه می‌شود. شاید همین دلیل خوبی باشد برای اینکه از رنگ‌های روشن در لباس و پوشاک خود استفاده کنیم.

پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های شاد نه تنها در روحیه خود شخص بلکه در اطرافیان نیز مؤثر است. یک پیراهن زرد تخم‌مرغی همچون خورشید گرم و زندگی‌بخش است و موجب ایجاد حس شادابی در شخص و محیط اطرافش می‌شود. استفاده از رنگ‌هایی چون آبی آسمانی یا سبز چمنی می‌توانند آرام‌بخش باشند. ذهن انسان مکانیسم جالبی در برخورد با رنگ‌ها دارد به این شکل که به محض دیدن رنگ‌های شاد و روشن به نشاط می‌رسد زیرا این رنگ‌ها پیام شادی و رضایت‌مندی را در ذهن متصاعد می‌کنند.

استفاده از رنگ‌های خنثی و تیره‌ای چون طوسی، خاکستری، سورمه‌ای، قهوه‌ای و مشکی در اکثر ادارات و مکان‌های رسمی رایج است. اما شاید بهتر باشد در این نوع قراردادهای اجتماعی کمی تجدید نظر شود. برای مثال اگر شما کارمند اداره‌ای باشید و هر روز به تعداد ساعت‌های متمادی در یک اتاق باشید دیدن همکارتان با یک لباس آبی روشن می‌تواند موجب تمرد اعصابتان شود. همین روند در یک جامعه نیز تکرار می‌شود دیدن افراد با لباس‌های زیبا و رنگارنگ موجب افزایش سلامت روانی می‌شود و ایجاد بیماری‌هایی چون استرس، پرخاشگری، اضطراب و افسردگی را تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

کودکان بیشتر از افراد بزرگسال حساس هستند زیرا آن‌ها ادراکشان از جهان را بیشتر توسط احساسات خود به دست می‌آورند تا از طریق فکر و منطق. به همین علت در مهد کودک‌ها استفاده از رنگ‌های متنوع رایج است. اما بهتر است این روند در لباس کارکنان نیز تکرار شود. برای استفاده از لباس‌های خوش رنگ روشن تنها به مهد کودک‌ها و دبستان‌ها نباید اکتفا کرد. متاسفانه در پایه‌های بالاتر مدارس مانند دبیرستان‌ها در کشور ما لباس‌های فرم تیره رایج‌اند. با ایجاد تنوع در رنگ لباس کارکنان و دانش‌آموزان می‌توان تأثیری مثبت و چشمگیر در روند یادگیری آن‌ها گذاشت. مطمئناً در محیطی شاد و روحیه بخش دانش‌آموزان شاداب‌تر هستند و در نتیجه با روحیه و تمرکز بیشتری سر کلاس درس حاضر می‌شوند.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط ناهید
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هفت + شانزده =

همچنین بررسی کنید

چگونه سرمایه گذاری درست را تشخیص بدهیم؟

سرمایه‌گذاری یکی از امور بسیار مهم در زندگی هر فردی است. اهمیت این امر آن‌چنان زیاد است که…