لباس زیر یکی از مهم‌ترین لباس‌هایی است که باید در نگهداری آن بسیار دقت شود. لباس زیر به دلیل برخورد مستقیم با بدن، نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد و باید در شست‌و‌شوی آن به نکات زیادی توجه داشت تا باعث ایجاد حساسیت نشود.رفع لکه خون از روی لباس زیر نیز یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که خانم‌ها همیشه درگیر آن هستند. لکه خون، با گذر زمان دیرتر پاک می‌شود، بنابراین باید در اولین فرصت از بین برود. برای رفع لکه خون نیز روش‌هایی دارد که در این مطلب از مجله ارنیکا به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

لکه خون با گذر زمان سخت پاک می‌شود، بنابراین در صورت مشاهده لکه خون بر روی لباس زیر و یا هر لباس دیگری،  بهترین گزینه و اولین گزینه، شست‌و‌شو با آب سرد است. لباس را برعکس کنید و از پشت پارچه با آب سرد به‌صورت مستقیم، لکه را برطرف کنید. اگر لکه تازه باشد، این کار به‌راحتی مشکل شما را برطرف می‌کند. سپس می‌توانید با صابون و یا هر شوینده دیگری آن را تمیز کنید.

توجه کنید از آب گرم برای شستن لکه خون استفاده نکنید چرا که باعث تثبیت بیشتر آن می‌شود.

نحوه‌ی شست‌و‌شوی لباس زیر و رفع لکه خون

 • سرکه سفید:

سرکه سفید یک محلول طبیعی و پاک کننده بسیار قوی است، همچنین از این محلول به‌عنوان ضدعفونی کننده نیز استفاده می‌شود. لکه را برای ۱۵ دقیقه در سرکه سفید قرار دهید و سپس آن را بشویید سپس خودتان قدرت پاک کنندگی این ماده را مشاهده خواهید کرد! استفاده از سرکه سفید خالص ایجاد حساسیت نیز نمی‌کند.

 • آب اکسیژنه:

اگر لکه خونه تثبیت شده باشد، آب سرد ممکن است دیگر کارایی پاک‌کنندگی را نداشته باشد، در این صورت لکه خون را  در آب اکسیژنه قرار دهید. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که، اکسیژن موجود در آب اکسیژنه در صورت قرار گرفتن در مقابل آفتاب از بین می‌رود، بنابراین بهتر است که روی آن را با یک کیسه مشکی بپوشانید و لباس را در این محلول به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. سپس آن را بشویید.

 • آرد ذرت:

شاید این روش کمی سخت و عجیب باشد، اما قطعا برای رفع لکه‌های خونی که کمی بزرگ‌تر و سخت‌تر هستند، بسیار روش درست و راه‌حلی قطعی است.

کافیست مقداری آرد ذرت را با آب سرد ترکیب کنید و یک خمیر به‌دست آورید، ‌سپس خمیر را بر روی لکه خون قرار دهید و لباس یا پارچه  را در معرض تابش نور خورشید بگذارید. پس از خشک شدن خمیر و لباس، خمیر را از روی لباس جدا کنید و خواهید دید که لکه خون نیز از بین رفته و جذب خمیر شده است، اگر پس از این کار لکه خون به‌طور کامل از بین نرفته باشد ، می‌توانید این روش را یک بار دیگر امتحان کنید.

نحوه‌ی شست‌و‌شوی لباس زیر و رفع لکه خون

 • پودر بچه:

پودر بچه نیز خاصیتی مشابه آرد ذرت دارد، بنابراین می‌توانید برای از بین رفتن لکه، خمیری از پودر بچه با آب سرد درست کنید و به همان روش قبلی بر روی لکه قرار دهید و سپس پاک کنید. این خمیر نیز خاصیت جذب کنندگی بسیار قوی دارد.


قطعا یکی از ساده‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های رفع لکه خون، استفاده از نمک بر روی نقطه مورد نظر است. کافی است بر روی آن کمی نمک بریزید و اجازه دهید تا نمک خون را جذب کند، اگر لکه خون خشک شده باشد، از مقدار کمی آب سرد در ترکیب با نمک استفاده کنید.

روش‌های دیگری برای رفع لکه خون از روی لباس زیر وجود دارد، ‌مثل: جوش‌شیرین، لیمو، آمونیاک، نوشابه سیاه و… اما بهتر است از روش‌هایی استفاده کنید که ایجاد حساسیت نمی‌کند. چرا که لباس زیر به‌دلیل برخورد مستقیم با پوست، از حساسیت بالایی برخوردار است و بهتر است در شست‌وشوی آن دقت شود.

همچنین پیشنهاد می‌شود، به‌طور کلی برای شستن لباس زیر از مواد شیمیایی و یا شوینده‌های خطرناک استفاده نکنید. همیشه مواد طبیعی بهترین روش برای شستن و ضدعفونی کردن این لباس‌ها هستند.

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید.

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع:https://setare.com

http://plus.romis.com

https://www.chetor.com

http://namnak.com

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

  شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان ا…
 • یک روش دیگر نیز برای دون کردن انار وجود دارد، فقط برای آن نیاز به یک کاسه و قاشق دارید! ابتدا انار را خوب بشویید و سپس آن را از وسط دو نیم کنید.

  روش‌های دون کردن انار

  یلدا همین فرداست، باید برای این شب در فکر تدارکات باشید. اگر می‌خواهید بدانید چگونه سریع و…
 • ضدعفونی کردن خانه

  ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

  در هر خانه‌ای ممکن است، بیماری‌های زیادی از سرماخوردگی‌های کوچک تا آنفولانزاهای مهم و حتی …
بارگزاری بیشتر توسط حنانه جعفری نژاد
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

9 + 20 =

همچنین بررسی کنید

چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان ا…