نوروز بزرگترین جشن ایرانی است که در طی سالها و پس از فراز و فرود‌های بسیار این سرزمین همواره حفظ شده و هر سال با شکوه‌تر از سال قبل برگزار شده است. به درستی آمار صحیحی از منشأ و زمان پیداش نوروز در دسترس نیست امام می‌توان آن را از کهن‌ترین جشن ایرانیان به شمار آورد. رسوم عید نوروز هم بسیار زیبا و دیدنی هستند با هم نگاهی به این رسوم خواهیم داشت

همچنین بخوانید: آنچه ما از تاریخچه و چرایی هفت سین در گذر زمان می‌دانیم

عید نوروز زمان جشن گرفتن اعتدال بهاری است. ایرانیان از دیرباز به آفتاب ارزش و احترام ویژه‌ای قائل بودند و آتش که منبعی برای گرما و زندگی است در میان آن‌ها دارای ارج و اعتبار بوده است بنابرین هر ساله لحظه‌ای که آفتاب وارد برج فروردین می‌شود را به عنوان روز آغاز بهار و نوروز جشن می‌گیرند.

رسم و رسوم عید نوروز و آیین مردمان در طول تاریخ با آیین‌های نوروزی آمیخته شده، به درستی مشخص نیست که گذشتگان نوروز رو از چه زمانی و چگونه جشن می‌گرفتند ولی آنچه از سنگ نوشته‌ها و کاوش‌های تخت جمشید به ما رسیده است جای هیج شکی را باقی نمی‌گذارد که این بنای با شکوه برای برگزاری جشن های نوروزی برپا شده است. آنچه در کتاب‌هایی همچون نوروز نامه و باور زرتشتیان هم وجود دارد این فرضیه را تایید می‌کند.

نوروز

جشن‌های نوروزی مجموعه‌ای از رسوم عید نوروز است که شامل برنامه‌ها و مناسبات است که در هر جای ایران با اجرای برنامه‌های متنوع همراه است. خانه تکانی یکی از آیین‌های نوروزی است که تمام وسایل منزل را با شستشو، گردگیری و نظافت کردن نو می‌کنند. سپس مراسم ابتدا با افروختن آتش چهارشنبه سوری که از زمان‌های دیرین متداول بوده است شروع می‌شود. خوان‌های نوروزی یا سفره‌های هفت سین از مراسمات مشترک مردمی در عید نوروز است. مردم با نشستن دور این سفره سال نو خود را جشن می‌گیرند.

شکل امروزی سفره هفت سین در رسوم نوروز

آنچه امروزه به عنوان سفره هفت سین درطول نوروز گسترانده می‌شود متشکل از۷ عنصر اصلی است. انتخاب عدد ۷ ببشتر به این دلیل است که این عدد برای ایرانیان ازدیرباز عدد مقدسی به شمار می‌رفته است. گذاشتن هرکدام از این عناصر بر روی سفره هفت سین نماد و نشانه ای است از یکی از مفاهیم زندگی است، برای مثال سبزه نشانی از طراوت، زیبایی و سرسبزی، سرکه نشانه ای برای شادی، سمنو نمادی برای رویش و برکت، سیب به عنوان میوه‌ی بهشتی ونشانه ای برای زایش، سیر نشانه ای از اهورا مزدا به عنوان خدای نگهبان سفره در برابر شر، سماق به عنوان نشانه‌ی مزه‌ی زندگی و در نهایت سنجد به عنوان نشانه ی محرک برای عشق و دلباختگی بر روی سفره هفت سین گذاشته می‌شود.

سفره هفت سین نمادی از زندگی است و هر ساله با آغاز بهار در هر خانه ایرانی گسترانده می‌شود تا فرصتی برای با هم بودن باشد و مجالی برای اینکه پرودگار را به خاطرنعمت هایش ستایش کنیم.

منبع:

ویکی پدیا

مصاحبه‌ی دکتر شکوفه تقی

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

حریره گندم برای نوزادان نوپا

حریره گندم از آرد کامل گندم، مونگ دال زرد (moong dal) یا به عبارتی دیگر عدس زرد و بادام اس…