امروزه صرفه جویی در برق و تمامی منابع و انرژی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و همه ما موظف هستیم با انجام برخی راهکارهای هر چند کوچک در این راه قدم برداریم. با توجه به وضعیت اقتصادی و منابع محیط زیستی ما در این مقاله از مجله ارنیکا سعی کرده‌ایم تعدادی از راهکارهای عملی صرفه‌ جویی در برق را به شما یادآور شویم، با ما همراه شوید.

 

برخی از راهکارهای  عملی صرفه جویی در برقصرفه جویی عملی در برق

 1. جایگزینی وسایل برقی

به دلیل این که در ساخت و طراحی وسایل برقی قدیمی از تکنیک‌های صرفه جویی انرژی استفاده نشده است، توصیه می‌شود این وسایل جایگزین  شوند. به همین خاطر مصرف انرژی در این نوع لوازم الکتریکی بالا است و شما با خرید لوازم جدیدتر هزینه‌های خود را کاهش خواهید داد.

 1. از برق کشیدن تمامی وسایل از برق

باید خاطر نشان کرد که لوازم برقی حتی در زمانی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند در صورت اتصال به پریز برق، باز هم  مصرف انرژی دارند. به همین خاطر بهتر است به هنگام اتمام کارتان با وسایل برقی آن‌ها را به کل از برق بکشید.

 1. دقت در انتخاب وسایل برقی

بسیاری از ما به هنگام خرید، فکر می‌کنیم تمامی وسایل را لازم داریم و باید آن‌ها را بخریم. در حالی که این چنین نیست.  خرید لوازم برقی منزل نیز از این امر به دور نیست. به گونه‌ای شمامی‌توانید در راستای صرفه جویی عملی در برق از خرید برخی از لوازم صرف نظر کنید.  برای مثال به جای خشک کن از هوای آزاد برای خشک کردن لباس‌ها کمک بگیرید، در برخی مواقع  از تنپتون یا جارو دستی به جای جاروبرقی استفاده کنید و… .

راهکارهای عملی صرفه‌ جویی در برق ( روشنایی)

 1. بهره گیری از نور طبیعی

یکی از راهکارهای بی نظیر در صرفه جویی عملی در برق استفاده حداکثری از منابع نور طبیعی است. این روش هم از لحاظ روحی برای شما بسیار دل‌نشین خواهد بود و هم در کاهشهزینه‌های زندگی‌تان تأثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

 1. استفاده از طیف‌های روشن در معماری داخلی

برای این که صاحب خانه‌ای دل‌باز و در عین حال پرنور باشید، بهتر است از رنگ‌های روشن در دکوراسیون داخلی خانه‌تان استفاده کنید. از پرده‌های روشن نیز برای افزایش راندمان نور بهره بگیرید.

 1. به کارگیری لامپ‌های وات پایین

برخی از مکان‌ها که در حد رفت‌وآمد‌های چند لحظه‌ای هستند نیازی به لامپ‌های با وات بالا ندارند. پس بهتر است از لامپ‌های وات پایین استفاده شود.

صرفه جویی عملی در برق

 1. آموزش به کودکان برای صرفه جویی عملی در برق

بچه‌ها را با مفهوم صرفه جویی و ارزش انرژی آشنا کنیم و آن‌ها را با راه‌های صرفه جویی عملی در برق به خوبی و با زبانی ساده آشنا کنیم.

 1. تمیز نگه داشتن لامپ‌ها و وسایلروشنایی‌تان

گرد و خاک بر روی لامپ‌ها از شدت نور آن‌ها می‌کاهد. به همین خاطر به تمیز بودنشان دقت کنید.

 1. خاموش کردن لامپ‌های اضافی

اگر می‌بینید لامپ بسیاری از مکان‌ها به صورت اضافه روشن است، آن‌ها را خاموش کنید.  هم چنین توصیه می‌شود از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید.

  1. سیم کشی مجزا

  در زمان سیم کشی ساختمان برای هر لامپ یک کلید مجزا و مستقل در نظر بگیرید

  امیدواریم با راه‌های گفته شده بتوانید به خوبی راهکارهای عملی صرفه‌ جویی در برق را توضیح داده باشیم.

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع :

http://www.mardoman.net

http://kedc.blogfa.com

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…